KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Erdoğan AKP'den ayrılırsa ne olur?
Erdoğan AKP'den ayrılırsa ne olur?
Güncel
19 Aralık 2011 Pazartesi 09:29
  • 1639
  • 3

Erdoğan AKP'den ayrılırsa ne olur?

Türkiye Gündemi, Aralık 2011-2012'ye Girerken Türkiye Gündemi' başlıklı ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi`nin “Türkiye Gündemi, Aralık 2011-2012`ye Girerken Türkiye Görünümü” başlıklı araştırması için 3-9 Aralık tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 747`si erkek, 753`ü kadın, toplam bin 500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.


MHP 1 PUAN GERİLEDİ
İşte sonucu merak edilen ilk soru... Bu pazar bir genel milletvekili seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak? Halkın nabzını tutan Konsensus`un yaptığı son araştırmaya göre kararsız oylar dağıtıldıktan sonra 12 Haziran seçimlerindeki oy oranını koruyan AK Parti, yüzde 50.2 ile birinci sıradaki yerini korudu. Oylarını yüzde 1.2 puan artıran CHP yüzde 27.1 ile ikinci sırada yer alırken, 1 puan düşüş yaşayan MHP`nin oyları yüzde 12`ye geriledi.


HER 100 SEÇMENDEN 7`Sİ KARARSIZ
Peki kararsız oylar dağıtılmadan önce karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Konsensus`un araştırmasına göre kararsız oylar dağıtılmadan önce AK Parti yüzde 43.7 ile zirvede. AK Parti`yi yüzde 23.6`le CHP ve yüzde 10.5`le MHP izliyor. BDP`nin oyları ise yüzde 5.1. Ankete katılanların yüzde 7`si “Kararsızım” derken; yüzde 2.7`si “Boş, geçersiz oy atarım” cevabını verdi. “Sandığa gitmem” diyenlerin oranı ise yüzde 1.8. İşte aralık ayı sonuçlarına göre Türkiye`nin tablosu...


HAYATINIZDAN NE DERECE MEMNUNSUNUZ?
Konsensus`un “Türkiye Gündemi- Aralık 2011-2012`ye Girerken Türkiye Görünümü” başlıklı araştırmasındaki en dikkat çeken soruların başında, “Hayatınızdan ne derece memnunsunuz?” geliyordu. Ankete katılan 1500 kişiden “Memnunum” diyenlerin oranı yüzde 71.5 çıktı. “Çok memnunum” diyenler ise yüzde 2.3`tü. Memnun olmayanların oranı yüzde 7`de kalırken, hiç memnun olmayanlar yüzde 2.1`de kaldı.


GELİRİMİZLE GEÇİNEBİLİYORUZ
Konsensus, Türkiye`deki ekonomik tabloyla ilgili ilginç bir araştırmaya imza attı. Soru şuydu: “Aylık hane halkı geliriniz ile geçinebiliyor musunuz?” Bu soruya ankete katılanların yüzde 61.1`i “Geçinebiliyorum” cevabını verdi. Rahatça geçinebilenlerin oranı ise yüzde 2.6 çıktı. Zor geçinenler yüzde 28 çıkarken, hiç geçinemiyorum diyenlerin oranı yüzde 1`de kaldı.


EN BEĞENİLEN LİDER ERDOĞAN
Türkiye`nin en beğenilen liderleri sıralamasında birincilik koltuğunda yine AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan oturuyor. Eylül ayındaki araştırmaya göre beğeni oranı 3.6 puan gerilemesine rağmen Erdoğan, yüzde 48.4 ile ilk sıradaki yerini korudu.


SARIGÜL SÜRPRİZİ
Beğeni oranına göre en büyük sıçrayışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yaptı. İkinci sırada yer alan Sarıgül beğeni oranını bir önceki aya oranla 4.7 puan artırdı ve yüzde 28.5`e yükseltti. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise oyunu 5.1 puan artırarak yüzde 27.7`ye taşıdı.


LİDERİNE EN ÇOK AK PARTİLİLER BAĞLI
Araştırmadaki ilginç soruların başında “Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı AK Parti Genel Başkanlığı`ndan ayrılsa AK Parti`ye oy verir misiniz?” geliyordu. Bu soruya, “O zaman AK Parti`ye oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 18.3 çıktı.


KILIÇDAROĞLU'SUZ CHP KAN KAYBETMEZ
Benzer soru CHP seçmenine de yöneltildi: “Kemal Kılıçdaroğlu önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı CHP Genel Başkanlığı`ndan ayrılsa CHP`ye oy verir misiniz?” Bu soruya “Hayır vermem” diyenlerin oranı yüzde 3.8`de kaldı.


BAHÇELİ SEÇMENİN YÜZDE 7'SİYLE BERABER GİDER
MHP seçmeni arasında ise “Devlet Bahçeli önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı MHP Genel Başkanlığı`ndan ayrılsa MHP`ye oy verir misiniz?” sorusuna “Hayır vermem” diyenlerin oranı yüzde 7 çıktı.


ARALIK AYINDA GÜNDEM BEDELLİ VE VAN DEPREMİ
Halkın nabzını tutan Konsensus`un “Türkiye Gündemi-Aralık 2011” başlıklı araştırmasında ankete katılanlara göre, aralık ayı gündemine Bedelli Askerlik Yasası damgasını vurdu. Araştırmada, “Son bir ay içerisinde Türkiye`de gündemi belirleyen en önemli üç olayın hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Buna göre aralık ayında gündemin ilk sırasına yüzde 73 ile Bedelli Askerlik Yasası oturdu. İkinci sırada yüzde 72 ile Van`da yaşanan depremler yer aldı. Ankete katılanlar, aralık ayına damgasını vuran üçüncü gündem maddesi olarak ise yüzde 22.4 ile “futbolda şike yasasının değiştirilmesi”ni gösterdi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ