KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Erdoğan her şeye dava açıyor
Erdoğan her şeye dava açıyor
Güncel
05 Kasım 2010 Cuma 14:09
  • 1090
  • 6

Erdoğan her şeye dava açıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son yıllarda aleyhinde yapılan bir çok konuşma veya uygulamayı "kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle yargıya taşıdı.

Aleyhinde yapılan konuşmaları yargıya taşıyan Erdoğan, dün de "AKP Eziyetleri" adlı sergi nedeniyle CHP'ye 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Öte yandan Erdoğan, son aylarda MHP lideri Devlet Bahçeli aleyhinde açtığı 4 tazminat davasını kaybetti.

Erdoğan'ın hafta başından bu yana açtığı davalar şöyle:


1 Kasım Pazartesi:
Gazeteci-yazar Oktay Ekşi, bir köşe yazısında hükümetin HES politikasını eleştirirken, “analarını bile satan zihniyet” ifadesini kullandı. Erdoğan da köşe yazısı nedeniyle Hürriyet gazetesinden istifa eden Oktay Ekşi ve gazete aleyhine 100 bin TL`lik manevi tazminat davası açtı.


2 Kasım Salı:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Ekim`de grup toplantısında Erdoğan`ı “Başbakan sen zaten omurgasız birisin. Kimin samimi kimin omurgasız olduğunu sorgulamaya hakkın yok. Sayın Başbakan senin maskeni ben indireceğim. Verdiğin sözlerin arkasında adam gibi dur. Sen demedin mi dokunulmazlıkları kaldıralım diye. Kaldır dokunulmazlıkları. Sen önce bunların hesabını ver. Sen kim oluyorsun da bize dik durma dersi veriyorsun” diye eleştirdi. Bu sözlerin ardından Erdoğan`ın avukatları harekete geçerek, Kılıçdaroğlu aleyhinde 2 Kasım`da tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu`ndan, yasal faiziyle birlikte 100 bin TL manevi tazminat talep edildi.


5 Kasım Çarşamba:
Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, CHP Gençlik Kolları`nca düzenlenen “AKP Eziyetleri” adlı sergi nedeniyle CHP Genel Başkanlığı aleyhine toplam 60 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde sergide, Erdoğan çiftinin kişilik haklarının ihlal edildiği öne sürülerek, “Bu görüntü, söz ve değerlendirmeler kesinlikle siyasi eleştiri sınırı olarak kabul edilemez” görüşü savunuldu. Dilekçede, CHP Genel Başkanlığı`ndan, Erdoğan için 50 bin lira, Emine Erdoğan için ise 10 bin lira olmak üzere, toplam 60 bin TL manevi tazminat talep edildi.


4 kez red yanıtı aldı

Öte yandan Erdoğan bir yandan tazminat davası açarken, diğer yandan da mahkemelerden red yanıtı alıyor. Erdoğan`ın MHP lideri Bahçeli aleyhinde açtığı son tazminat davası da dün mahkeme tarafından reddedildi. Erdoğan, daha önce de MHP lideri aleyine açtığı üç davayı kaybetmişti. Erdoğan, bu dört davada toplam 230 bin TL talep ediyordu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ