KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Erdoğan'ın saçlarına aklar düştü
Erdoğan'ın saçlarına aklar düştü
Güncel
06 Aralık 2009 Pazar 13:23
  • 909
  • 1

Erdoğan'ın saçlarına aklar düştü

Kopenhag Zirvesi öncesinde Greenpeace öyle afişler hazırladı ki..

Dünyanın iklim geleceğini belirleyecek olan Kopenhag Zirvesi yarın başlıyor. 7-18 Aralık arasında Danimarka`nın Kopenhag kentinde yapılacak zirveye 100`ü aşkın devlet başkanı katılacak. Radikal'in haberine göre; ABD Başkanı Barack Obama da zirvenin kapanış günü Kopenhag`da olacak. Greenpeace Akdeniz Ofisi ise zirveye saatler kala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ı yaşlandırdı. 2020 yılında yaşlı ve pişman bir Recep Tayyip Erdoğan`ın ‘özür dilediği` afişler, ‘İklim için van minüt` kampanyasının bir parçası.Greenpeace Akdeniz Ofisi`nden yapılan açıklamada kampanya ile ilgili bilgi verildi:  “Şimdiye kadar 100`ün üzerinde devlet başkanı zirveye katılacaklarını açıkladı. ABD yine müzakerelerden olumlu bir sonuç çıkmasının önündeki en büyük engel rolünü üstlenirken oturup bekleme lüksümüz yok. Çünkü dünya iklimiyle müzakere yapma şansımız bulunmuyor. Greenpeace`in üç aydan uzun bir süredir yürüttüğü ‘İklim için van minüt` kampanyasına karşılık Erdoğan hâlâ Kopenhag`ın seyrine yönelik hiçbir açıklama yapma gereği duymayan birkaç liderden biri olma kararlılığını sürdürüyor. Şimdi akıllardaki birinci soru şu: İklim değişikliği gibi ciddi bir meselede Erdoğan, sessizce oturmaya devam edip on yıl sonra bizlerden özür mü dileyecek, yoksa Türkiye `nin ekonomik, çevresel ve toplumsal kaderini elinde tuttuğunu hatırlayıp Kopenhag `da güçlü bir ‘Van minüt` sesi mi çıkaracak?”

“Dünyadaki tüm insanların kaderi hiçbir zaman birbirine bu kadar bağlı olmamıştı. Türk insanının ekonomik ve toplumsal geleceği de bu zirveden çıkacak kararlarla yakından ilgilidir” diyen Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim kampanyası sorumlusu Hilal Atıcı “Erdoğan`a van minüt çağrısı yapmak için zirvenin en önemli kararlarının alınacağı 18 Aralık`a kadar şansımız var. Bu tarihi fırsatı kaçırmayın, iklimicinvanminüt.org sitesinden siz de Erdoğan`ı liderlik yapmaya davet edin” dedi.

Diğer liderler de ‘özür diledi`
Greenpeace Erdoğan`dan önce Obama, Merkel ve Sarkozy gibi dünya liderlerine iklim için ‘özür diletmişti`. Kopenhag Havalimanı`na asılan posterlerde saçlarına ak düşmüş liderler, “İklim değişikliği felaketini durdurabilirdik. Ama durdurmadık. Üzgünüm” derken tasvir ediliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ