KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Erenkaya, şimdi de şadırvan yaptırıyor
Erenkaya, şimdi de şadırvan yaptırıyor
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 13:09
  • 2188
  • 8

Erenkaya, şimdi de şadırvan yaptırıyor

CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya köyüne yaptırdığı camiye şadırvan ve lojman kazandırmak için kolları sıvadı

CHP Kocaeli eski Milletvekili, aynı zamanda eski İzmit Belediyesi`nin son belediye başkanı Hikmet Erenkaya, doğup büyüdüğü Kandıra Yassıbağ Mandıra Köyü`nde babası Hacı Cemal Erenkaya`nın adını taşıyan bir cami yaptırmıştı. Kolonsuz ve kubbesiz mimarisiyle dikkat çeken cami 2011 yılının aralık ayında ibadete açılmıştı. Doğup büyüdüğü köyün en büyük ihtiyacını Erenkaya ailesinin öz kaynaklarıyla karşılayan Hikmet Erenkaya, şimdi de eski cami alanına din görevlisi lojmanı ve şadırvan kazandırmak için kolları sıvadı. 

 
‘BİR BAYRAM GÜNÜ…`
Bir bayram günü köy sakinleriyle sohbet ederken mevcut caminin yetersizliğinden yakındıklarına şahit olduğunu, o sohbetten sonra çobanlık yaparak başladığı yaşamını milletvekilliğine kadar taşıdığı köyüne bir cami kazandırmayı ahdettiğini söyleyen Erenkaya, “Burada büyüdüm. Buradan şehre gittik. Bir bayram günü vatandaşlarla sohbet ederken caminin yetersiz olduğu konuşuldu. Köyün büyükleri ve mevcut din görevlisinden de istek gelince, kolları sıvadım” dedi. 
 
‘DOKTOR ODASI VAR` 
Eski camiye de katkı sunduğunu ancak yüzünü gelişmeye dönmüş Yassıbağ Mandıra Köyü`nün yeni bir camiyi hak ettiğini söyleyen Erenkaya, “Kök saldığım köyde yeni bir cami olsun istedim. Hiçbir talebim olmadan köyümüzün büyükleri, camiye babam Hacı Cemal Erenkaya`nın adının verilmesini istedi. Çok mutlu oldum. Eski camiye de katkılarımız oluyordu fakat bu köy gelişiyor. Herkes bu caminin, bu köye büyük olduğunu söyledi fakat yeni yerleşim alanlarıyla birlikte günden güne büyüyoruz. Eski camide cenaze namazı sırasında bile çok büyük problemler çıkıyordu. Ayrıca cami önemli bir amaca da hizmet ediyor. Camide doktor odası var. Sağlığa da hizmet edebilir” şeklinde konuştu. 
 
11 AYDA TAMAMLANDI 
11 ayda tamamlanan camiyi geçtiğimiz yıl ibadete açan Erenkaya, maliyetin tamamen Erenkaya ailesi tarafından karşılandığını vurguladı. Yardım toplanmadan ibadete açılan tek caminin Hacı Cemal Erenkaya Camii olduğunu söyleyen Erenkaya, “Anahtarı teslim edilene kadar tek kuruş yardım alınmadı. Tamamen Erenkaya ailesinin öz kaynakları kullanıldı. Büyükşehir Belediyesi`nin de destekleri oldu ama öz kaynaklarımızla inşa edildi. Annem ve babam bu köyde yaşarken çok çileler çekmiş. Köklerimizin bulunduğu bu köye böyle bir yapı kazandırmak beni çok mutlu ediyor” dedi. 
 
‘KOMÜNİSTİN NE İŞİ OLUR`
Eski caminin bulunduğu alana şadırvan ve din görevlisi lojmanı da inşa etmek isteyen Erenkaya, aynı anda 800 kişinin ibadet edebileceği camiyi şadırvan ve lojmanla taçlandırmayı hedefliyor. Caminin inşaatı sırasında “Komünistin camiyle ne işi olur” yakıştırmalarına da maruz kaldığını belirten Erenkaya, “Görüldüğü gibi komünistin camiyle işi olur” diyerek eleştirilere de cevap verdi. Hacı Cemal Erenkaya Camii`nin din görevlisi Ömer Altıntaş da Erenkaya`ya teşekkür ederek, “Bu cami 4. görev yerim. Camimiz ileriki yıllarda köyümüze hizmet verebilecek şekilde dizayn edildi. Korumak ve kollamak halkımıza düşüyor” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ