KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ergün 30 yıl sonra mengene başında
Ergün 30 yıl sonra mengene başında
Güncel
22 Ekim 2009 Perşembe 13:54
  • 4278
  • 5

Ergün 30 yıl sonra mengene başında

Nuh Çimento Özel Eğitim Okulu’nun temel atma töreni için ilimize gelen Bakan Ergün, otuz yıl sonra mezun olduğu okulunu da ziyaret etti. Bakan Ergün atölye önlüğü giydi ve mengene başına geçti.

Kanuni İş Okulu yeni binasının temel atma töreni içi ilimize gelen Sanayi ve Ticaret bakanı Nihat Ergün, yıllar   önce mezun olduğu Kocaeli EML`ni ziyaret etti. Okulun yemekhanesinde öğrencilerle kahvaltı yapan Ergün, daha sonra okulun atölye birimlerini gezdi. Bakan Ergün`e Vali Gökhan Sözer, vali yardımcıları, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ve İzmit MEM Müdürü Sezgin Çuhadar`ın yanı sıra, okulda  daha önce öğretmenlik yapan  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu  ve  yine aynı okul mezunları olan İzmit Belediye Başkanı  Nevzat Doğan, AKP İl başkanı Zeki Aygün ve okul müdürü Nevzat Gönül ile okulun  müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler eşlik etti.
 

ÖĞRETMENLERİ VE SINIF ARKADAŞLARI
Bakan Aygün`ün 1979 yılında mezun olduğu okuluna yaptığı ziyarete  o yıllarda öğretmeni olan Kemal Karaömeroğlu, Mustafa Yaşar, Rüstem Ayhan ve Yusuf Yılmaz da katıldı. Ziyarete bakanın sınıf arkadaşlarından olan ve şu anda il dışında çeşitli makamlarda bulunan  80  mezun da katıldı.  Mezunlardan pilot albay Ramazan Şerit ve Muş Alparslan Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Ersan Arslan`a da söz veren bakan Ergün sınıf arkadaşlarının o yılara ait anılarını dinledi. Daha sonra öğretmenlerin elini öptü ve çiçek verdi.


OKULUNU ANLATTI
Bakan Ergün yaptığı konuşmada 30 yıl sonra okuluna gelmenin kendisinde farklı duygular yarattığını ve çok mutlu olduğunu Bakan Ergün kahvaltı sonrası yaptığı konuşmada, okulunu övdü ve günümüzde meslek liselerinin önemini anlattı. Bakan Ergün şunları söyledi: “ Biz makine bölümü mezunlarıyız. Yıllar önce  OKS gibi sınavlarla okula alınırdık.  Bilinçli ve tercih edilen okullardı. Ama ülkemizde daha sonra meslek liseleri kritik ve sorunlu okullar oldu. Kayıp yıllar oldu, okullar çok zayıfladı. Ancak bu yıl YÖK sayesinde onu da aştık.  Şimdi artık meslek liseleri değerini kazandı ve gerek öğrenci, gerek öğretmen tarafından tercih edilen okullar oldu.
 

SANAYİ VE EKONOMİYE YÖN VERİYOR
Bakan Ergün okuldayken siyaset düşünmediğini, ancak 4. Sınıfta  bu konuya ilgi duyduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “ Bu okullarımız ekonomi ve sanayiye  yön veriyor. Kendini yetiştiren herkes başarılı olur. Ben makine bölümü öğrencisiydim. Hedefim teknik öğretmen veya mühendis olmaktı. Ancak 4. Sınıfta siyaseti seçtim.Ekonomi fakültesine gittim. Üretim ve tüketim çok önemli. Biz meslek liselerini yeniden şahlandırdık.” dedi.  Bakanın okuluna yaptığı ziyaret, aynı saatlerde Haber Türk yapımcılarından Ünsal Ünlü`nün yaptığı canlı yayına da yansıdı. Bakan ziyaret sırasında televizyonun 20 dakikalık canlı yayınına da katıldı.
 

MAKİNELERİ YENİLEYİN TALİMATI
Baka Ergün daha sonra okul sınıflarını ve atölye birimlerini gezdi. Makine, kimya ve tesviye bölümlerini gezen bakana okul yöneticileri ve öğretmenler makineler hakkında bilgi verdi. Makinelerin çok eski olduğunu gören bakan yanındaki danışmanlarına “Makineleri yenileyin” talimatı verdi. Öğrencilerle sıralarda ve laboratuarlarda oturarak sohbet eden Ergün, öğrencilere okulları ve bölümleriyle ilgili nasihatlerde bulundu.  Okul müdürü Nevzat Gönül`ün okul yıllarına ait bir resmi bakana armağan etmesi, kendisini çok duygulandırdı. Ayrıca  Okul Mezunları Derneği başkanı Fethi Birol Öziş de günün anısına bakana teşekkür plaketi sundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ