KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Ergün de havaalanının açılacağını söyledi
Ergün de havaalanının açılacağını söyledi
Güncel
06 Eylül 2010 Pazartesi 21:52
  • 5618
  • 12

Ergün de havaalanının açılacağını söyledi

Sanayi Bakanı Nihat Ergün de kurulduğu günden bu yana sivil havacılığa açılacağı belirtilen Cengiz Topel Askeri Havaalanı için alıştığımız sözleri söyleyerek “Yakında açılıyor” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) oda üyeleri başta olmak üzere kent protokolüne iftar verdi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu`nun ev sahipliğinde gerçekleşen iftar buluşmasının onur konuğu Sanayi Ticaret Bakanı Nihat Ergün olurken iftar davetine, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, GOSB Bölge Müdürü İbrahim Bulut, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, il müdürleri, kaymakamlar, vali yardımcıları, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
 

MUHALEFET GELMEDİ
CHP ve MHP`nin il başkanlarının da davetli olduğu iftara muhalefet partilerinin temsilcilerinden katılım olmadı. Tüm ilçe belediye başkanlarının da davetli olduğu iftara sadece Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker`in katılması dikkat çekti. iftar buluşmasında bir konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, hükümetin vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararını olumlu  bulduklarını söyleyerek vergi ve pirim borçlarını zamanında ödeyen sanayiciler için de uluslararası rekabet gücünü arttıracak bir düzenlemeye gidilmesini istedi.
 

BİZİMKÖY`E DEĞİNDİ
Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi projesiyle ilgili sıkıntıları da aktaran Zeytinoğlu şunları söyledi: “Engellileri üretim sürecine katarak, ekonomik ve sosyal katma değer yaratmayı hedefledik. Bugün Bizimköy`de 48 adet çalışan istihdam edilmektedir. Ancak engelli üretiminin zorluğundan ötürü işletmede sürekli faaliyet zararı oluşmaktadır. Bu durum işletmenin kendi ayakları üzerinde durmasını zorlaştırmaktadır. Bunu belirli bir noktaya getirdik. Hedefimizi gerçekleştirmek, daha fazla engelliyi üretime katmak için Bizimköy`de bir ‘Çağrı Merkezi` kurulması yönünde ortak görüş oluştu.
 

ABD`DEN HEYET GELİYOR
Bu tesisin varlığını sürdürmesi ve engelli istihdamının artırılması için çağrı taleplerini yerine getirmeye talibiz.” Zeytinoğlu sanayicilerin her fırsatta dile getirdiği Cengiz Topel Askeri Havaalanı`nın sivil havacılığa açılmasını bir kez daha yineledi. Zeytinoğlu son olarak 22 Eylül`de ABD`den gelecek olan 13 vali temsilci, 13 ticaret odası başkanı ve iş adamının ilimize yapacağı ziyaret esnasında Bakan Ergün`ü de yanlarında görmek istediğini söyledi.
 

1,5 MİLYON YARDIM
Zeytinoğlu`nun ardından söz alan vali Ercan Topaca, sanayicinin önündeki tüm engellerin kalkması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Topaca, geçtiğimiz haftalarda sel felaketiyle boğuşan Pakistan için başlatılan yardım kampanyasına da değinerek, “Camilerimizde toplamaya başladığımız yardımlar bir buçuk milyon TL`yi buldu. Kardeş ülke Pakistan`a Kocaeli`den yakışır bir destek gideceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
 

TEDİRGİN OLMASIN
Son olarak söz alan Nihat Ergün, iş dünyası için güven ve istikrara önem veren bir anlayışla hareket ettiklerini söyleyerek Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında bilgi verdi. Konuşmasında 12 Eylül`de yapılacak Anayasa değişikliği referandumuna da değinen Ergün, iş dünyasının kaygılı olmaması gerektiğini söyleyerek, “12 Eylül`de Türkiye yeni bir başlangıç yapacak. Anayasa değişikliği hayat şartlarının iyileşmesine olumlu katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.
 

AB STANDARTLARI
Bakan Ergün,  “Türkiye hızlı bir şekilde ilerleme şansına sahip. Bir ülkede huzur ve güvenlik sağlanamadığında özel sektör gelişemez. Sosyal ve demokratik ilerleme özel sektör için önemli. Bu nedenle girişimler yatırım yaparken önce hukuk sistemine bakarlar. 12 Eylül`de yapılacak halkoylaması ile Türkiye AB standartlarına yaklaşacak. İş dünyası anaysa değişikliğine destek verecektir ” diye konuştu.
 

BİR TÜRLÜ AÇILAMIYOR
Son olarak kurulduğu günden bu yana sürekli sivil hava taşımacılığına açılması gündemde olan Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili bakan Ergün de umut verici konuştu. 2006 yılında iki defa, 2007 yılında bir defa ve son olarak 29 Mart yerel seçimleri öncesi Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın vaadi olan Cengiz Topel Havaalanı için Ergün de ‘açılacak` dedi. Karabalık`ın seçim vaadine göre bu yıl ekim ayında açılacak olan havalanı hakkında Nihat Ergün kesin tarih olarak ‘2011` dedi.
 

KULLANIMA AÇILACAK
Ergün konuyla ilgili şunları söyledi: “Mevcut pist kullanıma açılacak. Pistin büyüklüğü 30 metre. Uluslararası standartlarda pistler 45 metre olur. Bu yüzden büyük uçaklara değil de Boing 737 tipi uçakların uçuş yapacağı bir havaalanı olacak. Gerek görüldüğü taktirde ikinci bir pist yapılabilir. Apron ve terminalinde tadilat yapılması gerekiyor. Oldukça kötü bir vaziyette şuan. 2011 yılının ilk çeyreğinde Kocaeli istediği yere uçacak. Uçuşları Devlet Hava Meydanı Genel Müdürlüğü işletirken, terminali de KSO ve KOTO gibi yerel dinamikler işletecek.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ