KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Ergün: Bilişim Vadisi Muallimköy'de kurulacak
Ergün: Bilişim Vadisi Muallimköy'de kurulacak
Güncel
30 Aralık 2010 Perşembe 16:43
  • 3075
  • 5

Ergün: Bilişim Vadisi Muallimköy'de kurulacak

Bakan Nihat Ergün, nereye kurulacağı tartışmalara neden olan Bilişim Vadisi’nin Gebze Muallimköy’de yapılacağını açıkladı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, nereye yapılacağı konusunda büyük tartışmaların yaşandığı Bilişim Vadisi`nin Muallimköy`de kurulacağını açıkladı. Bilişim Vadisi`nin başlangıç noktasının Marmara Bölgesi olması gerektiğini vurgulayan Ergün, Bilişim Vadisi konusunda atılacak ikinci adımın İç Anadolu Bölgesi, üçüncü adımın da Ege Bölgesi`nde olması gerektiğini belirtti.
 

4 BİN DÖNÜMLÜK ALAN
Marmara Bölgesi`nin, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bursa olarak bir bütün halinde bakıldığında, bilişim sektörünün en yoğun kullanıldığı bölge olduğunu anlatan Ergün, Bilişim Vadisi'nin Muallimköy'de, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne tahsis edilmiş olan 4 bin dönümlük bir alanda kurulacağını ve bu alanın yüksek teknoloji için tahsis edildiğini bildirdi.
 

DENİZ KIYISINDA OLMALI
Belirlenen yerin, denize kıyısı olan, tren hatlarının geçtiği, yakınında iki havaalanı bulunan stratejik bir yer olduğunu vurgulayan Bakan Ergün Ergün, İç Anadolu Bölgesi'nde kurulacak bilişim vadisinin merkezinin Ankara, Ege Bölgesi'ninkinin de büyük ihtimalle İzmir civarında olacağını söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilişim Vadisi`nin altyapısını 2011'de tamamlayacağız. Zaten kuruluş çalışmaları, protokolleri yapıldı. Şimdi teknik planlarını arkadaşlar hazırlıyor. 2011 yılında altyapısını hazırlayıp bilişim firmalarından bir kısmının orada başlamasını temin ederiz. Zaten öbürleriyle yani Ankara ve İzmir ile ilgili olarak da diğer teknik çalışmaları da bu arada sürdüreceğiz.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ