KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Esentepe Cem Evi’nden aşure gününe davet
Esentepe Cem Evi’nden aşure gününe davet
Güncel
29 Aralık 2009 Salı 13:22
  • 1607
  • 0

Esentepe Cem Evi’nden aşure gününe davet

Derince Esentepe Cem ve Kültürevi Başkanı Mehmet Güngör, Muharem ayı orucunun anlamını açıklayarak, bugün yapılacak aşure gününe herkesi davet etti

Alevilerin matem orucu sona erdi. Derince Esentepe Cem ve Kültür Evi`nde 12 gün boyunca mahalleliye geleneğe uygun bir şekilde yemek verildi. Derince Esentepe Cem ve Kültürevi Başkanı Mehmet Güngör, oruçları hakkında bilgi vererek, herkesi bugün yapılacak aşure etkinliğine davet etti. Güngör, Alevi inancında, Âdem Peygamber`den, Hz. İmam Hüseyin'in şehit oluşuna kadar geçen sürede peygamberlerin tuttuğu orucun kurtuluş orucu olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti;  “Bu sene 17 Aralık`ta başlayan muharrem ayı ile bizlerde oruçlarımıza başladık. Bakara süresi 183. ayetinde "Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılınmıştır. Tüm kötülüklerden korunasınız diye” der.
 

10 GÜNÜ KURTULUŞA
Hz. İmam Hüseyin'in 680 yılında şehit düştüğü günden itibaren o mübareklerin lanet Yezit tarafından aç susuz bırakılıp zalimce katlinden sonra biz Aleviler, 2 gün yassı matem orucu tutarız. Fakat Hz. İmam Hüseyin'in şahadetinden önce bütün peygamberler 10 gün kurtuluş orucu tutmuşlardır. Bu nedenle Biz Aleviler 2 gün matem 10 gün Muharrem orucu tutarız. Bu yassı matemdir. Bazı dünya nimetlerinden mümkün olduğunca sakınılır. Örneğin su içmemek, hamur işi yememek gibi şeylere özen gösteriyoruz” dedi.
 

ŞÜKÜR VE SENA İÇİN
Güngör, “Hz. Adem'in tövbesinin kabulü için l gün, İbrahim Peygamber`in Nemrut ateşinde ölmediği için 2 gün, Nuh Peygamber`in kurtuluşu için 2 gün, Musa Peygamber'in kavminin Firavun'un şerrinden kurtarıldığı için 2 gün, Yunus Peygamber'in, balığın karnından kurtulduğu için 1 gün, Eyüp Peygamber'in dertlerine şifa bulduğu için l gün, Yakup Peygamber, oğlu Yusuf Peygamber'e kavuştuğu için l gün oruç tutarız. Biz Aleviler, hem Peygamberlerin kurtuluş ve selamete ermelerine, hem de Hz. Peygamber'in soyunun dünya da kesilmeyip devam ettiğine, şükür ve sena olarak oruç ibadetimizi yerine getiririz” şeklinde bilgiler aktardı. Göngör, son olarak bugün gerçekleşecek Aşure gününe herkesi davet etti. 
Adnan AĞIRKAYA
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ