KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Eşme ayvası dünya pazarında
Eşme ayvası dünya pazarında
Güncel
03 Ekim 2009 Cumartesi 15:40
  • 2330
  • 0

Eşme ayvası dünya pazarında

Sapanca Gölü’ne kıyısı olan Eşme’de üreticilerin yüzü gülüyor. Eşmeli ayva üreticileri ürünlerini dünya pazarına ihraç ediyor

Kartepe`nin şirin bölgelerinden Sapanca Gölü`ne kıyısı olan Eşme`de üreticiler, bu yıl havalarında etkisiyle ayva üretiminde istediği seviyelere ulaştı. Bölge üreticilerinden Saniye Tarcan`ın yaptığı girişimler sonrası Eşme ayvası ihraç edilmeye başlandı. İhtacatçı firma olan Aynacı Gıda`nın sevkiyatıyla başta Avrupa ve Balkanlar olmak üzere Ortadoğu ve Rusya pazarında da alıcı bulan Eşme ayvaları her gün tırlarla sevk ediliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak Eşmeliler başta olmak üzere Kartepeli üreticilerin hizmetine giren mezat alanında ihracatçı firma elemanlarınca paketlenip sevke hazırlanan Eşme ayvalarından bu yıl 600 tona yakın mahsulün yurt dışına gönderilmesi hedefleniyor.
 

KARABALIK İNCELEDİ
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, bir dizi incelemeler için bulunduğu Eşme`de ayva ihracatıyla ilgili çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Başkan Karabalık, Kartepe`de yetişen ürünlerin dünyaya açılımından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Eşme`de ayva üreticisi adına güzel işler yapılmakta. Ayvacılık terk edilmek üzereyken ayvayı ihraç eden İstanbullu kabzımalların bizzat Eşme`ye gelip almasıyla ayva üretiminde ciddi gelişim yaşandığını izlemekteyiz. İhraç malzemesi ayvaların hazırlanıp paketlendiği bu mezat alanının kullanılması Eşmeli üreticimizin işini de kolaylaştırdı. Bu mezat yerinin anlamına uygun olması ve kullanışlılığını görmek bizleri ayrıca gururlandırmıştır” dedi.


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ