KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Eşme’deki yol krizi mahkemelik oldu
Eşme’deki yol krizi mahkemelik oldu
Güncel
12 Kasım 2012 Pazartesi 12:50
  • 2431
  • 2

Eşme’deki yol krizi mahkemelik oldu

Eşme’de arsası içinde kalan 50 yıllık yolu ‘tapulu malımdır’ diyerek kapatan İstanbullu aile ile Eşme halkı mahkemelik oldu. Arsa sahibi İstanbullu avukat, silahla tehdit edildiği gerekçesiyle Eşmeli muhtar hakkında suç duyurusunda bulundu

Büyükşehir Belediyesi ile Kartepe Belediyesi tarafından Eşme`de yürütülen ‘imar` çalışmaları bölge için ciddi bir sorun oldu. Plan değişiklikleriyle birlikte Eşme`nin doğal yapısı bozulması sonrasında yapılan değişikliklere Eşme halkı itiraz edince Büyükşehir Belediyesi çalışmaları askıya aldı. Kıyı Kenar Kanununa göre Eşme`de bulunan mevcut evlerin ve arsaların hiç birisinin tapu ve ruhsatları olmadığı halde İstanbullu aileye tapu ve ruhsat verilmesiyle bölgede ortaya çıkan sıkıntı sonunda dava konusu oldu. Eşme halkı, kendisine ruhsat verilen İstanbullu ailenin arsasının içinde kalan yolu tel örgülerle kapatmasının ardında tepki gösterince, arsa sahibi tehdit edildiğini gerekçe göstererek Cumhuriyet Savcılığı`na suç duyurusunda bulundu. 

 
AÇIKLAMA GÖNDERDİ
Aynı zamanda Eşme`deki arsanın ve ruhsatı verilen evin sahibi de olan Atanur Demir, gazetemizde çıkan haberden sonra şu açıklamayı gönderdi: “Müvekkil Mehmet Demir Kocaeli ili Kartepe ilçesi Eski Eşme Mahallesinde 29.07.2011 tarihinde bin 699 metrekare arsa iktisap etmiş, arsasından iki adet harici yol bir adet de dere geçtiği fark etmiş, arsasının etrafını beton direklerle çevirdiği sırada komşuluk hukuku çerçevesinde bu iki harici yolu kapatmayacak şekilde arsasını tel örgülerle çevirmiştir. Müvekkilin arazisinden iki harici yol ve bir de dere geçmektedir, ayrıca bir de arsaya tecavüzlü kadastrol bulunmaktadır. 
 
ARAZİNİN DEĞERİ DÜŞER  
Ancak müvekkilin komşuları ve köy muhtarı toplanarak müvekkilin arazisinden geçen harici yolun, kadastrol yol olması için imza vermesi yönünde talepte bulunmuş, müvekkil de, harici yolun yanı sıra on metre ileride bir de kadastrol yol bulunduğunu söylemiş, arazisinden geçen harici yolu  kapatmayacağını, ancak arazisinin ekonomik değerini düşüreceğinden kadastrol yol geçmesine de rıza göstermediğini bildirmiştir.
 
DİNLENMEK İÇİN GELİYOR 
Çünkü müvekkilin bin 699 metrekarelik arsasının 800 metrekaresi, harici yol, tecavüzlü kadastrol yol ve dere nedeniyle şagil durumdadır. Müvekkil İstanbul`da ikamet etmekte, hafta sonları huzur bulmak, ailesi ile güzel vakit geçirmek üzere belirtilen bu yere gelmekte ancak ne yazık ki, her geldiğinde komşu binalardan silahlarla ateş edilmekte, bu suretle rahatsızlık verilmek ve tehdit edilmektedir. 
 
SİLAHLA TEHDİT EDİLİYOR
İstisnasız bu durum müvekkilin her geldiğinde yaşanmakta, müvekkilin bahçesine 10-15 metre yaklaşılmak suretiyle tüfek ve tabancalar ile ateş edilmektedir. Ayrıca müvekkil arsasını harici yolları kapatmayacak şekilde çevirdiği halde 10 adet beton direğine zarar verilmiş, bu direkler yıkılmıştır. Civar sakinleri haricinde bir başkası tarafından bu beton direklere zarar verilmesi hayatın olağan akışına aykırıdır. 
 
SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU
Bu hususta Uzunçiftlik Polis Merkezi Amirliğince 2012/566 ve 2012/1082 suç sayılı evraklar tanzim edilerek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığ'ına gönderilmiştir. Bu eylemlerin tamamının mahalle muhtarı Mecit Külüğ`ün organizesinde gerçekleştiği anılan kişinin tarafımıza, buradan arsa alırken bana soracaktınız, ben direklerinizin bekçisi değilim? şeklindeki sözlerinden açıkça anlaşılmaktadır. 
 
MUHTAR ORGANİZE ETTİ
Ayrıca durum ilgili birimlere bildirildiğinde, civar sakinleri biz görmedik, duymadık şeklinde bir birlerini korur tavırlar sergilemektedirler. Artık müvekkil arazisinden beklenen faydayı görmeyeceği kanaati ile yaptırmış olduğu aplikasyon çalışmasına ve mülkiyet hakkına dayanarak 03/11/2012 tarihinde bir buçuk yıldır kapatmadığı iki yolu da beton direklerle kapatmak için işçiler ile birlikte taşınmazının bulunduğu eski Eşme Mahallesine gitmiş, çalışmalara başladığı sırada mahalle muhtarı civar haneleri gezmeye başlamış, bir iki saat içerisinde civar sakinlerini örgütlemek suretiyle mülkiyet hakkına dayanılarak yapılan işlemi engellemiştir. 
 
MUHTAR SİYASİ DAVRANIYOR
Ayrıca Mahalle Muhtarının bu açıklaması ile 50 yıllık bir işgal olduğunu ikrar niteliğinde olup, işgal nedeniyle ecrimisil alacağının söz konusu olacağı da göz ardı edilmiştir. Oysa ki, özel mülkiyet olmasına ve mecbur olunmamasına rağmen, yine de arsa çevrilirken araçların geçeceği tarzda yola terk yapılmıştır, olay yerine gelen ambulans bu yoldan geçmiş, ertesi gün de Kartepe Belediyesi iş makineleri ile yol genişletilmiştir. Bununla da yetinmeyen mahalle muhtarı tamamen siyasi rant elde etmek amacıyla muhalefet siyasi kanadın temsilcilerini olay yerine getirmiş ve civar sakinlerini mağdur gösterecek tarzda haber yatırmak suretiyle eylemlerine devam etmiştir. 
 
YOL SORUNU YOKTUR
Mevcut durumda Eski Eşme Mahallesi'nde herhangi bir yol sorunu bulunmamaktadır, tüm araçlar halen belediyece ekiplerince müvekkilin özel mülkiyetine tecavüzlü yoldan ilerlemektedir. Tek sorun civarda oturan iki ailenin evlerine giden kısa yolun kapatılmasıdır. Oysa ki bu ailelerin evlerine gedecekleri iki adet alternatif yol bulunmaktadır, bu husustaki tek sıkıntı müvekkilin özel mülkiyetinden geçemedikleridir. Bu hali ile ikametlerine gitmelerine her hangi bir engel bulunmamaktadır.
 
MUHTAR GÖREVİNİ BİLMİYOR
Diğer bir açıdan bakmak gerekirse Eski Eşme Mahallesi Muhtarı Mecit Külüğ tarafından İstanbullu aileye nasıl ruhsat verildi? şeklinde propaganda yapılmaktadır. Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair kanun ve aynı doğrultudaki tüzük hükümleri çerçevesinde muhtarın görev ve sorumlulukları birlikte değerlendirildiğinde görevlerini ifa ederken ilgili yasal düzenlemelere hakim, bilgili ve yön gösterici olmadırlar. Bu mahalle muhtarının görev yaptığı alan ile ilgili her hangi bir bilgisi bulunmamakta yada kasıtlı olarak civar sakinlerini yanlış yönlendirmektedir. 
 
İDARİ SORUŞTURMA AÇILDI 
Özetle söylemek gerekirse, esasen ayrıcalık imar kurallarına uymadan yapılan imara aykırı yapılara ilişkin her hangi bir yaptırım olmamasıdır. İmar prosedürünü yerine getirmeden ruhsat verilmediğini iddia etmek de hukuk ve hakaniyete aykırıdır. Bu hali ile 09/11/2012 tarihinde Eski Eşme Mahallesi Muhtarı Mecit Külüğ hakkında idari yönden Kartepe Kaymakamlığı'na, cezai yönden Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına ve Kartepe Belediyesi görevlileri hakkında da yine cezai yönden Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve idari yönden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına İçişleri Bakanlığına gerekli müracaatlar yapılmıştır. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ