KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Esnaf eski bayramları arar oldu
Esnaf eski bayramları arar oldu
Güncel
27 Kasım 2009 Cuma 10:19
  • 692
  • 0

Esnaf eski bayramları arar oldu

Herkes eski bayramları arıyor. Vatandaşı, esnafı, işçisi, köylüsü kentlisi… Fethiye Caddesi esnafı artık eski bayramların yaşanmadığını belirterek, “Kimsede para yok herkes mutsuz” diyor

Bugün bayramın birinci günü, sevdiklerimizle bir arada olacağımız en güzel günlerden biri. Eskiden bayramlıklarımızı giyip, önce anne babamız, sonra da akraba ve komşularımızın bayramını kutlardık, kurban kesecekler, kurbanlarını kesip, paylarını dağıtırdı. Şimdi de böyle mi gerçekten? Bunun en güzel yanıtını esnaf verir diye düşündük ve Fethiye Caddesi esnafına işlerinin nasıl gittiğini sorduk.
 

SATIŞLAR BERBAT
Kırmızı Mağazası`nın sahibi Nuray Süer, bayram öncesi satışların çok kötü olduğunu söyleyerek “Bayrama geldi piyasa hala durgun hiç satış yapamıyorum insanlar mutsuz paraları yok dolayısıyla alış veriş yapamıyorlar ayrıca alışveriş merkezleri bizim satışlarımızı çok etkiledi. Alışveriş merkezleri küçük esnafı bitiriyor'' dedi.
 

BİR UMUT BEKLEDİLER
Stom Mağazası`nın sahibi Süreyya Erol ise satışların son yıllara oranla çok durgun olduğunu söyleyerek; ''Herhalde insanlar alışverişlerini son güne bırakıyor''diye konuştu.  Süreyya Erol Outlet`teki Çin mallarının ucuz olduğu için insanların oraya yöneldiklerini bu yüzdende satış yapamadıklarını da söyledi.
 

KAMPANYA YAPTIK  YİNE OLMADI
24 yıldır Fethiye Caddesi`nde esnaf olduğunu ve bunca yıldır böyle durgun bir bayram görmediğini söyleyen Lora Kundura`nın sahibi Mehmet Erikçi ''Satışlar artsın diye yüzde 50 indirime gittik ama buna rağmen satışlar çok düşük esnaf ağlıyor. Biz ay sonunu çıkarmak için mücadele ediyoruz bayramda satış yapar rahatlarız diye düşünüyorduk ama tam tersi oldu hiç satış yapamıyoruz'' diye konuştu.
 

BAYRAM HAVASI YOK
Bayram öncesi satışların genel olarak durgun olduğunu ve vatandaşın kurban aldığı için bayramlık alamadığını söyleyen Kızlar Mağazası`nın sahibi Serpil Aşkın, ''Bayrama iyi hazırlandık tüm ürünlerimizde yüzde 15 indirime gittik fakat buna rağmen satışlarımız çok az vatandaşın parası yok alışveriş yapamıyor'' şeklinde konuştu.
 

BAYRAMLIK DEVRİ BİTTİ
Bücürük Çocuk Mağazası sahibi Özge Öztürk ise ''Önceki bayramlarda herkes bayramlık alır bayramlarda giymek için sabırsızlanırdı daha sonraları hayat şartlarından dolayı bayramlıklar sadece çocuklara alınmaya başlandı. Şimdi ise insanlar çocuklarına bile bayramlık alamaz oldu. Kriz herkesi vurdu, bayramda bile insanlar mutsuz ne kurbana ne alışverişe yetiyor paraları'' dedi. 
Seçil TAĞ
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ