KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Esnafı intihara sürüklüyorlar
Esnafı intihara sürüklüyorlar
Güncel
03 Eylül 2010 Cuma 10:18
  • 1197
  • 0

Esnafı intihara sürüklüyorlar

Yeni açılan AVM’lerle esnafın intihara sürüklendiğini söyleyen İKM Başkanı Murat Barış, belediyenin halka ve esnafa hizmet etmediğini ifade etti

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat Barış ile yönetim kurulu üyeleri Kerim Can, Avni Nigiz, Ahmet Emre Aydın, Özgür Metin ve Havva Köse dün bir basın toplantısı düzenledi. Referandumla alaklarının olmadığını belirten başkan Barış, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri kahvaltının ‘evet` kahvaltısı gibi algılanmasından rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Vatandaş olarak referandumla ilgilendiklerini ancak esnaf olarak ilgilenmediklerini belirten Barış, “Biz sorunlarımıza çare bulmakla uğraşıyoruz. Evet ya da hayır çıkması esnafı ilgilendirmiyor. Biz siyaset üstüyüz. Kimsenin boyunduruğu altında değiliz” dedi.
 

BELEDİYELERE SİTEM
Yeni açılan Metro ve bauMax`la esnafın iyice kötü duruma geleceğini ifade eden Barış, belediyelere sitem etti. AVM`lere karşı olmadıklarını ancak Avrupa`da olduğu gibi bu alışveriş merkezlerinin şehir içinden uzakta yapılması gerektiğini belirten Barış, “Onlara tanınan imkan ve imtiyazların bize de tanınmasını istiyoruz. İzmit esnafına yapılmayanlar alışveriş merkezleri için yapılıyor. Yollar açılmış, otoparklar, trafik sorunu hepsi çözülmüş. Metro 300 kişiye iş verdiğini açıklamış ama kaç bin kişinin açılan AVM`ler yüzünden işsiz kalacağını söylememiş. Maalesef artık büyük balık, küçük balığı yutuyor. Esnaf olarak ayakta durmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 

İZMİT İYİ YÖNETİLMİYOR
Şehir içi trafiğini kapatmayı düşünen İzmit Belediyesi`nden konuyla ilgili doküman istediklerini ancak kendilerinin de hala ne yapacağını bilmediğini ifade eden Barış, “Esnafa sormadan yolun kapatılması bizim için kötü olacak. Mühür ellerinde her şeyi yapıyorlar ama 6 ay sonra olmadı dedikleri zaman ne yapılacak? Bizi intihara sürüklüyorlar. Kandıra Sapağı`ndan iftar saati 25 dakikada çıkabildim. Trafik sorunu hala çözülmedi. Maalesef İzmit`i iyi yönetmiyorlar. Yollar delik deşik ama kimsenin umursadığı yok. Sivil toplum kuruluşu olarak artık ses çıkarmak zorundayız” diye konuştu.
 

ESNAF İÇİN AVM
Yüksek meblağlar vererek konserler düzenleyen belediyenin İzmit`i cazibe merkezi haline getirmek için çalışan esnafların etkinliklerine gelince ‘para yok` dediğini söyleyen Barış, “Maalesef belediyeden hizmet alamıyoruz. Şimdi okul dönemi açılıyor. Binlerce üniversite öğrencisi de gelecek. Yeni yatırımlarla onları buraya çekmek istiyoruz. AVM`ler sabah 7`de açılıp akşam 22.00`de kapanıyor. Neredeyse tüm gün açıklar. Biz ayak uydurmazsak yok oluruz. KOTO ve belediye öndelik yaparsa Adapazarı`nda olduğu gibi yalnızca esnafların olduğu AVM kurulabilir. Biz her türlü desteği vermeye hazırız ifadelerini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ