KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ev yapmak için günde 6 kişi başvuru yapıyor
Ev yapmak için günde 6 kişi başvuru yapıyor
Güncel
22 Kasım 2012 Perşembe 14:11
  • 3641
  • 9

Ev yapmak için günde 6 kişi başvuru yapıyor

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, 3 yıllık görevi boyunca ilçede yaptıkları yatırımları tanıttı. Ayaz, ‘Günde 6 kişi ev yapmak için belediyeye ruhsat başvurusunda bulunuyor’ dedi.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, görevindeki 3 yılını düzenlediği basın turunda anlattı. Gazetecilerle ilk olarak sabah kahvaltısında buluşan Ayaz, daha sonra  ilçede gerçekleştirdiği yatırımları gezdirdi. Başiskele ilçesinin geleceği ile ilgili çok önemli yatırımlar yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini belirten Ayaz, Başiskele`nin yaşanabilir bir kent olması için ellerinden gelen bütün katkıyı sunduklarını ve sunacaklarını söyledi. Ayaz, “Başiskele bir turizmi kenti olacak. Bunun için  ilçenin imar tadilatında önemli değişiklik yaptık. İlçedeki sanayi azaltmak için imara açılmış yüzde 17 sanayi alanı planlarını küçülttük” dedi.

 
300 SANAYİ KURULUŞU VAR
2008 yılında 5 eski beldenin birleştirilmesiyle ilçe statüsüne kavuştuktan sonra 2009 yılındaki ilk yerel seçimlerde Başiskele Belediye başkanı seçilen Hüseyin Ayaz, ilçe sınhırları içinde büyük, orta ve küçük olmak üzere 300 tane imalat yapan sanayi kuruluşu olduğunu söyledi. İlçeyi sanayiden arındırmak ve daha çok yaşanabilir bir kent yaratmak adına sanayi imar planlarında yüzde 17 değişiklik yaparak küçülttüklerini söyledi. Ayaz, “ 3 yıllık görev sürem içerisinde sadece Ford fabrikasının yapılan yeni ek binası için ruhsat verdik. Ford`un devam eden 817 bin dönümlük ek bina inşaatları bizim ilçemiz sınırları içinde kalıyor” ifadesini kullandı.
 
SİYASETİ YÖNETENLER BURADA
Başiskele`yi önemli bir kent haline getirdiklerini övünerek anlatan Ayaz, Kocaeli`de yaşamak isteyenlerin tercih ettiği tek bölgenin Başiskele olduğunu söyledi. Ayaz, “Bu gün kent siyasetine yön veren iktidar partisi, ana muhalefet partisi il başkanları ve çok sayıda milletvekili ve kentin saygı isimleri, yöneticilerinin önemli bölümü Başiskele`de yaşıyor. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan`da ilçemizde. Bu insanların ilçemizde ikamet etmeleri bizi sevindiriyor. Kentin saygın basın camiasındaki isimleri de ilçemize bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
EVLER VE ARSALARIN DEĞERİ ARTTI
3 yıl içerisinde 50 bin nüfusu olan Başiskele`de nüfusun 76 bine çıktığını söyleyen Ayaz, ilçeye yaptıkları katma değerden sonra kentteki konut ve arsaların fiyatlarının çok arttırdığını söyledi. Ayaz, “Başiskele sahili bugün kentin en gözde sahili haline gelmiştir. Depremden hemen sonra sahil bölgesindeki bir dairenin fiyatı 5 bin TL`ye kadar inmişti. Bugün aynı yerde bir dairenin fiyatı 250 bin TL`dir. İlçenin nasıl değişim dönüşüm gösterdiğini ortadadır. Kaçak tek bir yapılaşma yoktur. Kentsel dönüşümü konutta değil, sanayide yapıyoruz” dedi.
 
GÜNDE 6 KİŞİ EV İÇİN BAŞVURUYOR
İnsanların yaşamak için tercih ettikleri ilçelerin başında geldiklerini vurgulayan Ayaz, sadece ev yapmak, ruhsat almak için günde 6 kişi belediyeye başvuruda bulunduğunu söyledi. Ayaz, “Ev yapmak için günde 6 kişi  ruhsat başvurusunda bulunuyor. Bu çok yüksek bir rakamdır. Yapılan her yeni ev ve site için yeni yollar, yeni altyapı demektir. Sabit bir şehir değiliz. Sürekli hizmet veriyoruz. Şimdiye kadar 207 kilometre  yol yapmışız. Bu yıllardan evlere, sitelere giden sokaklar var, alt yapılar var. Bütün bunları düşündüğümüzde Başiskele`de ne kadar hizmet ürettiğimiz ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.
 
BELEDİYEMİZİN BORÇU YOKTUR
Yapılan yatırımları tamamen kendi öz kaynaklarıyla yaptıklarını söyleyen Ayaz, 3 yıl içerisinde ne iller bankasından ne de kamu bankalarında bir tek kuruş kredi kullanmadıklarını söyledi. Ayaz, “İlçe sınırları içinde 80 bin metrekare alanı alıp Büyükşehir`e devrettik. 200 bin metrekare alanı bedelsiz kamu binaları yapılması için tahsis ettik. 6 bin metrekarelik alanı sattık. 33 bin metrekarelik alanı ise istimlak ettik. İstimlaklara verdiğimiz para tutarı 3,5 milyon TL`dir. Belediyemizin bütçesi ise 46 milyon TL`dir. Derdimiz para olsaydı kamu binaları için tahsis ettiğimiz arsaları satardık. Ayrıca ev yapmak için ruhsat başvuruları yapanlardan da ruhsat harcı almıyoruz” Borcumuz olsa tek kuruşun hesabını yapar ve parayı alırdık` dedi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ