KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Eve gidecek minibüs paramız yoktu
Eve gidecek minibüs paramız yoktu
Güncel
22 Kasım 2010 Pazartesi 10:06
  • 4734
  • 12

Eve gidecek minibüs paramız yoktu

Kocaelispor’da yaşanan sıkıntıları açık yüreklilikle dile getiren kaptan Serdar, 1.5 yıldır tek kuruş alamayan futbolcuların eve dönecek minibüs paralarının dahi olmadığı dönemlerden geçtiklerini söyledi

Sporla pek alakam olmasa da bu haftaki Pazartesi Sohbetleri sayfamızda bir futbolcuya yer veriyorum. Kocaelispor`un kaptanı, ağabeyi, tabiri caizse ‘herşeyi` haline gelmiş kaptan Serdar Topraktepe bu haftaki konuğumuz oldu. Kaptan Serdar ile Kocaelispor`un tesislerinde bir araya gelerek Kocaelispor`un sıkıntılı dönemlerinden tutun, 27-28 Kasım`da tesislerde yapılacak olan kongryee ve kendisinin futbol hayatına kadar herşeyi konuştuk.


35 yaşında olmasına rağmen enerjisiyle genç futbolculara taş çıkaran ve takımın ağabeyi rolünü üstlenen Serdar, yaşanan tüm sıkıntıları açık yüreklilikle dile getirdi. Verilen sözlerin tutulmadığı, her geçen gün uçurumun kenarına itilen ve 1.5 yıl boyunca tek kuruş almadan takım arkadaşlarıyla birlikte sadece Kocaelispor`u ayakta tutmak için mücadele eden, hatta bazen cebindeki parayı arkadaşlarıyla bölüşen Serdar tam bir Kocaelispor aşığı. Böyle olmasaydı Bank Aysa Ligi`ndeki bir çok takımdan gelen teklifi kabul ederdi.


Kocaelispor`un parasız olduğu dönemlerde futbolcuların, taraftarlardan aldığı destekle büyük fedakarlıklar yaparak kulübün kapanmasının önüne geçtiğini söyleyen kaptan Serdar, “İnanın para gelecek diye gece yarılarına kadar tesiste bekleyip, ağlayarak eve giden arkadaşlarımız vardı. Deplasman dönüşü eve gidecek minibüs paramızın olmadığı dönemleri biliyorum. Ama buna rağmen bu takım için herkes mücadele etti” dedi.


Serdar Topraktepe ile aynı zamanda önümüzdeki hafta yapılacak Kocaelispor Kongresi`ni de konuştuk. 27-28 Kasım`da gerçekleşecek kongrede 2.5 aydır tesise uğramayan ve verdiği hiçbir sözü tutmayan Muammer Çelik`in yeniden aday olmasının takım içinde hoş karşılanmayacağını söyleyen Topraktepe, gelecek yeni yönetime ‘Verdiğiniz sözleri tutun` çağrısı yaptı. Keyifli söyleşimizle sizi baş başa bırakıyorum.

 

Seni kısaca tanıyabilir miyiz. Futbol yaşamın nasıl başladı?
- Karagümrük`te 12 yaşındayken futbola başladım. 15 yaşında Genç Milli Takıma seçildim. 19 yaşında Milli Takım`da oynarken Beşiktaş`a gittim. Beşiktaş`ta 6 sezon oynadıktan sonra Kocaelispor beni istedi ve buraya geldim. O dönem bir deprem yaşadık. Depremden sonra beni 3 büyükler istemesine rağmen burada kaldım ve 3 sene daha oynadım. Sonra tekrar Beşiktaş`a döndüm. 100. yılda Beşiktaş`ta şampiyonluk yaşadık. 2 yıl sonra Kocaelispor 2. ligde olmasına rağmen geri döndüm. Bir anlaşmazlık oldu ve Bursaspor ve Sivasspor`da oynadım, ardından da geri döndüm.

KOCAELİSPOR BENİM YUVAM

Bank Asya Ligi`ndeki bir çok büyük takımdan teklif aldın. Ama buna rağmen zor günler geçiren Kocaelispor`u bırakmadın. Neden?
- Burası benim yuvam gibi. Zor günlerin yanında çok güzel günler de geçirdim. Kocaeli halkının bakışı, beni içlerine alması ve sevilmem en büyük neden. Bank Asya Ligi`nde Adanaspor, Rize ve Giresunspor`dan net teklifler aldım. Hatta Davraz kampındayken gelip beni almak isteyen takımlar vardı. Eğer ben sezon başında gitseydim pek çok kişi ayrılacaktı bu takımdan. Ben bu kadar büyük bir camianın dağılmasını kalben istemedim. Maddi sıkıntılar yaşamasına rağmen sevdiğim bir kulüpten ayrılmak bana yakışmazdı. O yüzden Kocaeli`de kaldım. Bazı zamanlar para önemli olabilir. Ama paranın satın alamadığı şeyler de var. Bu nedenle futboldan sonraki yaşamımı Kocaeli`de sürdürebilirim.

Futbol kariyerinin en verimli dönemlerini sıkıntılı süreçler yaşayan Kocaelispor`da geçirdin. Diğer spor kulüplerinden gelen teklifleri reddettiğin için hiç pişman oldun mu?
- Hayır pişman olmadım. Ben Kocaelispor`da oynamaya başladığımda 1-2 sene iyi dönemlerimiz oldu. Diğer dönemler hep zor koşullar vardı. Futbolun oynanamayacağı noktada, biz futbol oynuyoruz. Biz devam etmeseydik belki de kulüp kapanacaktı. Puanımız yokken 6 puanımız silindi. Sonra kulübü satın almak için gelenler oldu. Bazı olaylar yaşandı ve olmadı. Kulübün sahipsiz kaldığı anda Kocaelispor Dernek Başkanı Özgür Taşkıran ve Haluk Bozo ağabeylerimiz geldi, kulübün kapanacağı dakikada bir toplantı yaptık. Ben 10 yıldır bu camianın içindeyim. Bir şeyler yapmak zorundaydık. Ya kulübü kapatacaktık ya da bırakmayacaktık. Birilerinin taşın altına elini koyması gerekiyorsa o bizdik. Bunu da tek başına yapamazdık. Dernek yönetimi, teknik heyet, futbolcular ve 15 aydan beri maaş almayan personelimizle oturduk. O toplantıda aylardır maaş almayan arkadaşlarımızın isterlerse bırakıp gidebileceklerini söyledik. Ama -6 puanımız varken çıkan sonuç devam edeceğimiz yönündeydi. Emek vermiş herkesle bu sorunların altından kalkabilirdik.

BELEDİYE BAŞKANIMIZI BİZE KÜSTÜRDÜLER

Bu fedakarlık niye?
- Biz bırakıp gidebilirdik. Birkaç ay sonra başka takımlara transfer olabilirdik. Ama burada genç arkadaşlarımız var. Biz inanıyorduk. Bu kulüpte bir şeyleri başarırsak bizi seven, gerçekten destek olan çok kişilerin olacağını biliyorduk. Buraya haciz geldi ve biz haciz memurlarıyla karşı karşıya geldik. Özgür ve Haluk Ağabey kulüp için 66 milyar gibi bir borca imza attı. Ben bunu her zaman söylüyorum. Belediye başkanımız bu kulübe çok büyük yardımlar verdi. Belediye başkanımızı dahi bize küstürdüler. Ben şunu biliyorum ki Kocaelispor`da herkes rant peşinde. Çok büyük bir camia. 10 yıldır rantlar bitmedi. Rant peşinde olmayanlar zaten bizimleydi. Özgür ve Haluk Ağabey örneğinde olduğu gibi. Rantlar olsaydı bir arabaları, evleri olurdu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı için ‘zamanında yardımlar yaptı` dediniz, ancak şuan bu yardımların çok büyük bir bölümünü kesti…
- Büyükşehir Belediye Başkanımız şuan bizden desteklerini çekmiş durumda değil. Belediye başkanımız hala manevi destek veriyor. Belediye başkanımızın yaptıklarını inkar edersek Allah bizi affetmez. Bizimle görüşüyor, yemek ihtiyacımızı karşılıyor. Belediye başkanımız sadece yöneticilere güvenmiyor. Takımdaki arkadaşlarımızın hepsi 18-19 yaşında İzmitli çocuklar. Ben belediye başkanımızın takıma karşı herhangi bir tepkisinin olmadığını biliyorum. Belediye başkanımız yöneticilere kızmış. O da takımın başarısını istiyor. Bizim de büyüklerimize, taraftarımıza sözümüz var. Bakın ilk sezon 2-3 bin kişiye oynarken son maçımızda 10  binin üzerinde kişiye oynadık. Müthiş bir şeydi bu. Bize karşı tepkiler şuan çok iyi. Bu da insanların bize inancından kaynaklanıyor. Biz  çok büyük bir şey başararak puan kazandık.

Bu sezona 3 mağlubiyetle başladınız ama sonrasında 5 galibiyet 5 beraberlikle başarılı bir çizgi izlediniz. Başarınızın sırrı nedir?
- Biz futbolcular hep bir beklenti içindeydik. Hep sözler veriliyor, ancak tutulmuyordu. Baktık ki kimse bizim başımızda yok. Biz de dedik ki; “Biz önce kendimiz bir şeyi başaralım sonra insanların karşısına çıkalım.” Çünkü sürekli ‘yarın paranız verilecek` diyorlardı. Biri sürekli size bunu söylediği zaman kafanız ona takık kalıyor. Biz de paranın gelmeyeceğini anladık. Ve başarılı olmak için bir bütün ve en önemlisi bir aile olmamız lazımdı. Mesela şuan taraftarlarımızla beraber maçlara gidiyoruz, beraber geliyoruz. Hepsiyle bütün olduk. Bir futbol takımı değil de bir aileyiz.

BU TAKIMIN İSKELETİ VAR

En kötü dönemlerinizde dahi taraftar sizi yalnız bırakmadı. Başarınızda taraftarın desteği de büyük olsa gerek…
- Bir kulüpte taraftar desteğini çekerse başarı asla sağlanmaz. Mesela İstanbulspor`da milyon dolarlar dönüyordu. Ama taraftarı yoktu ve hiçbir başarı sağlayamadılar. Kocaelispor taraftarı Türkiye`de çok önemli bir taraftar grubunu temsil ediyor. Bizden desteklerini hiç çekmediler. Bu zor şartlarda onlar da kulüpten desteklerini çekseydi bu kulüp kapanırdı.

Kocaelispor`un geleceğini nasıl görüyorsun?
- Bu takımda 20 genç arkadaşımız var. Kocaelispor`da bu kişilere imkan, alt yapıya da önem verilirse transfer yapılmasına gerek kalmadan bu takım iyi bir yerde olur. Çünkü iskeleti var. Futbolda hiçbir zaman eksikler bitmez. Bugün Avrupa`nın en büyük takımı Chelsea takımı iyi oynuyor ama kaptanına sorarsanız eksiklikleri var. Bizim belki çok geniş bir kadromuz yok. Ama hepsi çok fedakar insanlar. Bir futbol takımında ne olması gerekiyorsa her şey var, sadece paramız yok.

YOKLUK BİR DENEYİM OLDU

Biraz da yokluk döneminden konuşalım.  Yemeğiniz yoktu, elektriğiniz, suyunuz hatta doğalgazınız kesildi. Bu süreç sizleri nasıl etkiledi? Sahipsiz olmak nasıl bir etki yarattı üzerinizde?
- Biz sahipsiz değildik aslında. Valimiz ve belediye başkanlarımız destek oldu. Yokluk dönemi gençler için iyi bir deneyim oldu. Futbol hayatlarının başlarında bu tür sıkıntılarla karşılaştıkları için daha hırslı olacaklar. Kötüyü gören bir insan iyinin değerini daha çok bilir. Doğalgazımız kesildiğinde kardeş kulüp Derincespor`un sahasında idman yaptık. Herkes bize kapılarını açtı. Biz bu sıkıntı süreçte yeri geldi cebimizdeki harçlığı hep beraber paylaştık. Ağabey-kardeş olduk. Baba gibi bağırıp amca gibi kızdık. Yeri geldi bizi sevenlerin, destek verenlerin gönderdiği pirimleri 70-80 kişi paylaştık.

Bu dönemde seni üzen en önemli olay ne oldu?
- Beni üzen şey formalarımızdan dolayı gelen bir haciz oldu. Ve burada yetkili kimse yoktu. Bayan bir avukat geldi ve özel eşyalarımıza dahi bakmak istedi. Buna karşı tepkiyi futbolcular verdi. Avukat bile tepkimiz karşısında şaşırdı. “Sizin malınız değil, niye engel oluyorsunuz” dedi. Kocaelispor bizim kulübümüz. Ben burada ekmek yiyorsam sahiplenmem gerekiyor. O gün 7 eminci ağabeylerimiz bile “Biz Kocaelispor`un malını almıyoruz” dedi. Yaşananların olmamasını elbette tercih ederdik. Beni üzen olaylardan biri de paranın olmadığı dönem Ramazan Bayramı`nda gece yarılarına kadar para gelir diye bekleyip de ağlayarak evine giden arkadaşlarımızın olmasıydı. Biz bazı acı şeyleri dışarıya yansıtmıyoruz. 

Kulübün maddi durumu en iyi olan futbolcularından birisiniz. Yeri geldiğinde cebinden çıkartıp arkadaşlarına harçlık verdin. Bu sorumluluğu neden aldınız?
- Bir takımsızınız. Beraber yola çıkıyorsunuz. İdman bitiyor, uçaktan iniyoruz ve para olmadığı için çocuk evine dönemiyor. Otobüs parası yok. Ne yapacaksınız? Seninle beraber sahada savaş vermiş arkadaşıma arkamı dönüp gidecek olsam bu kulüpte kalmazdım zaten. Bende de para olmadı, borç istedim. Biz böyle olmasaydık kulüp ayakta duramazdı. 5-6 aydır kirasını ödeyemeyen insanlar var aramızda. Kredi kartları problemli olan arkadaşlarımız var. Arabasına benzin alamayan, evine gidemeyen, minibüs parası olmayan, evine 50 lira bırakıp günlerce kampta kalan arkadaşımız var. Yok çünkü. Bunlara rağmen başarıyı sağladık biz.

41 YAŞINDA FUTBOLU BIRAKACAĞIM

Birkaç yıl sonra futbol hayatım bitecek dediniz. Kulüp başkanlığı, teknik direktörlük düşünüyor musunuz?
-Ben 41 numaralı futbolcuyum ve futbolu 41 yaşında bırakacağım. Kocaelispor`da şuan çok mutluyum. İzmit`te dolaşırken pek çok kişi “Sakın bir yere gitme başkan ol, hoca ol” diyorlar. Demek ki bu güveni vermişim onlara. Ben Kocaeli`de futbolu bıraktıktan sonra görev verilirse alırım. Kulüp başkanlığı büyüklerimiz dururken bizi aşar. Kocaeli`nin alt kesimlerinde çalışmak beni daha mutlu eder. Benim önceliğim teknik direktörlük ve menajerlik için iyi bir eğitim almak.  
 
Hodri Meydan deyince aklınıza ne geliyor?
-Gerçekten Türkiye`de sayılı seyirci gruplarından biri Hodri Meydan. Hodri Meydan deyince büyük bir aile geliyor aklıma. Biz büyük bir aile oluk ve kolay kolay kimse yıkamaz bizi.

Kent büyüklerine ne söylemek istersin?
-Kent büyüklerimiz hep destek verdi. Belediye başkanımızın yardımlarını inkar edemeyiz. Valimizden de belediye başkanımızdan da Allah razı olsun. 
 
 

MUAMMER ÇELİK SÖZLERİNİ TUTMADI

Kulüp başkanı Muammer Çelik ile yakın bir diyaloğunuz vardı. Şuan aranız nasıl?
- Muammer Ağabey`in bana verdiği hiçbir sözü tuttuğunu görmedim. Ben Muammer Çelik ile sözleşmemi yaptım, ama  transfer peşinatımı bile alamadım. Davraz kampında onun yanında diğer takımlardan aradılar. “Peşinatın hazır gel” dediler. Ama o “Kesinlikle kal, paranı ben vereceğim. Benim borcum” dedi. Onun yüzünden ben çok büyük sıkıntılara girdim. 1.5 yıldır alacaklarımı alamadım. Benim de bir ailem var. 
 
27-28 Kasım`da bir kongreniz olacak. Neler düşünüyorsunuz? Futbolcuların isteği nedir?
- Şuan futbolcuların büyük bir beklentisi var. En büyük beklenti de para. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Gelecek yönetimde “Biraz bekleyin. Sağdan soldan para toplayacağız” dememeli. 18 aydır bir beklenti içindeyiz. Açık konuşayım; gelecek yönetim sözünü tuttuğu zaman bizim için asla problem olmaz. Benim için önemli olan verilen sözlerin tutulmasıdır. Eğer siz sözünüzü tutmazsanız size saygı da, güven de kalmaz. Futbolcular şuan büyük bir heyecanla kongreyi bekliyor. Çünkü başımızda birisinin olmasını istiyoruz. Muammer Çelik 2.5 aydır tesislere gelmiyor. Telefonla dahi konuşmadık. Hiçbir yönetici yok aylardır. Belediye başkanımız ihtiyaçlarımızı gönderiyor, ilaç ve diğer ihtiyaçlarımızı da taraftarlarımız karşılıyor. Kulübün herşeyiyle biz uğraşıyoruz. Deplasmana gideceğiz yolda yemek yiyecek yer arıyoruz, bunlarla biz uğraşmak zorunda değiliz ki.

Muammer Çelik`in yeniden aday olması durumunda ne düşünürsünüz?
-Futbolcular açısından söyleyeyim; belki bu bizi aşan bir söz ama verdiği sözleri tutmadığı için hiç kimse yeniden aday olmasına olumlu bakmıyor.

İHANET ETMEDİK!

Bundan sonraki hedefiniz nedir?
-Taşın altına elimizi koyduk ama henüz bu yükün altından tam anlamıyla kalkamadık. Önümüzde bir yol var. Üst sıralara yükselmek istiyoruz. 6 hafta önce en alt sıralardaydık. Şuan 13. sıraya yükseldik ki -6 puanımız olmasına rağmen. Bizim şuan ki hedefimiz alt sırlardan acil bir şekilde uzaklaşmak. Orta sıralara geldiğimiz zaman öbür perdeye bakıp yeni hedefler koyacağız. Bakın çoğu kulüplerde futbolcular paralarını almıyor diye idmana dahi çıkmıyor. Yaşananlar karşısında tepkilerimiz oldu ama sadece bir gün idmana çıkmadık. Kocaelispor`a hiçbir zaman ihanet etmedik. Gazeteci ağabeylerimizi gönderdikten sonra idmanlarımızı yapıyorduk. Herkes bizi idmana çıkmıyor zannederken biz idmanımızı yapıyorduk. 1.5 yıldır maaş almıyorum. Transfer peşinatımızı dahi almamışız. Ama ne şehri terk ettik ne başka bir şey yaptık. Bize yakışına yaptık biz. Ben deprem zamanında bana karşı oluşan sevgiye ihanet edemezdim. Belki futbolu bırakacağım son senelerimi oynuyorum ama  futboldan sonra da Kocaeli`de göğsümü gere gere gezmek isterim.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ