KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Evrim filtreye takıldı
Evrim filtreye takıldı
Güncel
08 Aralık 2011 Perşembe 10:19
  • 819
  • 0

Evrim filtreye takıldı

22 Kasım'da uygulamasına başlanan filtreli internet dönemi tartışmalarla devam ediyor.

Son olarak evrimianlamak.org sitesinin çocuk profilinde filtrelenip evrimaldatmacasi.com adresinin serbest olması internet kullanıcılarının tepkisine yol açtı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) 22 Kasım'da "Güvenli İnternet" adıyla uygulamaya başladığı filtreli internet dönemi, her geçen gün internet kullanıcıları için yeni bir tartışma doğuruyor. Buna göre beyaz ve kara listelerin oluşturulduğu Çocuk Profili ve Aile Profili ile "istenmeyen" sitelere erişim engellenebilecek. Hangi sitenin "istenmediği" ya da çocuklar için zararlı olduğuna ise "Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu" karar verecek.

Sitelerin kontrolü ise yine BTK'ya bağlı http://www.guvenlinet.org/ adresinden kontrol edilebiliyor. Blogger camiasında tepkiye yol açan olay ise bu adresten bazı istelerin kontrol edilmesiyle ortaya çıktı. Akademisyen ve blogger A. Murat Eren'in twitter sayfasından duyurduğu habere göre "evrimianlamak.org" çocuk filtresine takılırken "evrimaldatmacasi.com" filtreden kurtuldu. Bu domainler, yeniden incelenip sakıncalı olup olmadığı gözden geçirilerek düzeltilebiliyor. Ancak bu mevcut durum, hangi sitenin neye göre sakıncalı olup olmadığını bir kez daha tartışmaya açtı.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ