KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
Diyabetle yaşam
Diyabetle yaşam
Yaşam
20 Ağustos 2010 Cuma 12:59
  • 1703
  • 0

Diyabetle yaşam

Dünya ve ülkemiz için ciddi bir sağlık sorunu haline gelen Diyabet (Şeker Hastalığı), ülkemiz nüfusunun %7`sinde görülmektedir. Hareketsiz yaşam, beslenme bozuklukları, gizli şeker, yüksek tansiyon vb. riskler nedeniyle de bu oran giderek artmaktadır.

Besinlerle alınan besin ögelerinin enerji oluşumu için dönüştüğü glikoz, pankreasdan salınan insülin hormonu sayesinde kullanılmaktadır. Bu hormonun salınımında meydana gelebilecek herhangi bir sorun veya vücudun bu hormonu herhangi bir sebepten kullanamaması, glikozun kanda birikmesine neden olmaktadır. Genellikle kan şekeri yüksekliği (Hiperglisemi) şeklinde kendisini gösteren diyabet, uygun tedavi ve davranış değişikliği olmaz ise, Hipoglisemi ve/veya Hiperglisemi şekliyle, sağlığa zarar verecektir. Şeker hastalığı görme, sindirim ve sinir sistemi ile böbrekleri ağır harabiyete uğratabilmektedir.   


DİYABET İÇİN RİSK GRUPLARI

Çocuklukta, hamilelikte, yetişkinlikte veya yaşlılıkta, yaşamın herhangi bir anında diyabet ile karşılaşabilinir.  Ailesinde diyabet rahatsızlığı olanlar, hamileliğinde diyabet gelişmiş anne ve bebekleri, gizli şeker tanısı konmuş olan kişiler, yüksek tansiyon vb. kalp ve damar hastalığı olan kişiler, vücut ağırlığı olması gerekenin çok üzerinde olanlar, hareketsiz bir yaşama sahip bireyler olası şeker hastası adaylarıdır.    


DİYABETLE YAŞAM İLKELERİ

• Hastalığın gelişimi ve seyri ile ilgili mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.
• Doktor, diyetisyen ve hemşirenizin içinde bulunduğu ekibin desteğiyle yaşamınızdaki değişiklikleri belirlemeli ve hızla uygulamaya başlamalısınız.
• Diyabet diyet ilkelerini aile üyeleriyle de paylaşmalı, mutlaka onların da desteğini almalısınız.
• Egzersiz düzeyinizi saptamalı ve hareketsiz yaşamdan uzak kalmalısınız.
• Hastalığınızın seyrini uygun aralıklarla takip ederek, gerekli değişiklikleri sağlık profesyonellerinizle birlikte belirlemelisiniz.
• Gerektiğinde İnsülin kullanımından kaçınmamalısınız.    


DİYABET İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

         
Diyabetiniz için herhangi bir ilaç kullanıyor olun ya da olmayın, gün içerisinde kan şekerinizdeki küçük oynamaları engellemek, beslenmenizle direk ilgilidir. Güne erken başlamak, kahvaltıyı ihmal etmemek, seçtiğiniz besinlerin ne olduğu ve içeriğini bilmek gibi nüanslar, kan şekerinizin daha düzenli seyretmesini sağlayacak davranış değişiklikleridir.
         

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Azar azar ve sık sık beslenme (günde 3 ana – 3 ara öğün şeklinde) alışkanlığı kazanılmalıdır. 
Kahvaltı, uyandıktan sonraki yaklaşık yarım saat içinde, mutlaka yapılmalıdır.
(Doktorunuzun önerdiği insülin veya oral antidiyabetik ilacınızı, önerilen şekilde kullanmanız önemli)
Besinlerin glisemik indeksi hakkında bilgi edinilmelidir.    
Ara öğünler için seçilen besin, kan şekerini birden değiştirebilecek etkide bir besin olmamalı ya da yanında, onun bu etkisini azaltacak başka bir besin seçilmelidir. (Örneğin; meyve yiyecekseniz, yanında veya hemen öncesinde 1 adet sade galeta veya 1 çay bardağı süt/yoğurt veya bir parça ekmek-peynir gibi, meyvenin etkisini azaltacak bir besin daha seçilmelidir) 
Besinlerin taneli ya da posalı şekli, su ya da un şekline göre kan şekerini daha yavaş etkilemektedir. (Örneğin meyve suyu yerine meyve yenmeli, pirinç çorba yerine pilav şeklinde tüketilmelidir)
Akşam yemeği geç saatlere bırakılmamalı, en son ara öğün, yatmadan yaklaşık 1 saat önce tüketilmelidir.
Bulunulan yaş ve sağlık durumuna göre, diyetisyenin önermiş olduğu miktardaki yiyecek ve içecekler, yine önerilen şekillerde yenmeli ve içilmelidir.  
Aktif bir insan olmaya çalışılmalı, hafif egzersizlere mutlaka yer verilmelidir. Özellikle yemeklerden sonra hafif ev işleri, normal tempolu yürüyüşler, bahçe işleri gibi hareket etmeyi sağlayacak işler, yenenlerin daha sağlıklı sindirilmesini sağlayacak ve kan şekeri daha az etkilenecektir.
Kan şekerinin düzenli olarak takibi, beslenme programının düzenlenmesi için ya da beslenme şeklindeki zorunlu değişikliklerin etkilerini görebilmek açısından önemlidir.

Unutulmaması gerekir ki;
Kan şekerinizin düzenli seyredebilmesi, doktorunuz, diyetisyeniniz ve sizin elinizde...
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ