KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Faturalar artık SEPAŞ’a ödenecek
Faturalar artık SEPAŞ’a ödenecek
Güncel
12 Aralık 2012 Çarşamba 13:27
  • 12066
  • 18

Faturalar artık SEPAŞ’a ödenecek

SEDAŞ, dağıtım ve perakende satış hizmetlerini ayrıştırarak SEPAŞ’ı kurdu. Böylelikle fatura ödemeleri 1 Ocak 2013 tarihiyle hizmete girecek olan SEPAŞ’a yapılacak
Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)`nın ayrışma projesi kapsamında perakende satış hizmetlerini yürütmek üzere SEPAŞ'ı kurdu. SEDAŞ, yeni çıkan ‘dağıtım faaliyeti` ile ‘perakende satış faaliyetinin` farklı şirketler üzerinden yürütülmesi karar kapsamında Sakarya`da Elmas Garden İnn Hotel`de bir basın açıklamasını düzenledi. 
 
1 OCAK`TA BAŞLIYOR
Açıklamada; SEDAŞ İcra Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, dağıtım direktörü Yunus Bekircan, hukuk müşaviri Füsun Tetik, kurumsal iletişim müdürü Ayhan Erkovan ve basın mensupları hazır bulundu. Yeni düzenleme hakkında bilgi veren icra kurulu başkanı Bekir Sami Güven, ayrışma projesi gereğince kurulan yeni perakende satış şirketi Sakarya Elektrik Pazarlama A.Ş. (SEPAŞ)`ın, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerindeki perakende satış hizmetini üstleneceğini, elektrik enerjisi dağıtımı hizmetini ise yine SEDAŞ`ın yürüteceğini açıkladı.
 
ÖNEMLİ BİR AYRIŞMA
Güven, SEDAŞ ve SEPAŞ ayrışmasının sorunsuz olarak sağlanabilmesi, 2013 yılının başından itibaren dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin ayrı şirketler tarafından verilebilmesi amacıyla çalışmaların sürdüğünü de belirtti. Güven, SEPAŞ'ı kurarak sektör açısından önemli bir aşamayı daha gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “EPDK mevzuatı kapsamında 2013 yılında perakende satış hizmetlerinin dağıtım şirketlerinden ayrılacağı bir dönem başlıyor ve geçiş dönemi kontratları son buluyor” dedi.
 
ÖDEMELER SEPAŞ`A 
Aynı çatı altında, iki ayrı şirket olarak farklı faaliyet alanlarında hizmet verecek olan bu yeni yapılanmada, SEDAŞ; kayıp-kaçakla mücadele, enerji bağlantılarının yapılması, enerji kesme-açma ve sayaç sökme-takma işlemleri ile arıza bakım-onarımdan ve yatırım faaliyetlerinden  sorumlu olacak. Elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırma işlemleri ise SEPAŞ tarafından gerçekleştirilecek. SEPAŞ logolu tüketim faturaları da 1 Ocak 2013 itibariyle daha önceki faturalandırma sistemiyle aynı şekilde müşterilere ulaşmaya başlayacak.
 
SAATLİK TARİFE GELİYOR
Yeni düzenlemenin yanında çalışmalarından da söz eden Güven, enerji üzerindeki yatırımların kamudayken 18 milyon TL olduğunu ancak bu yıl itibariyle 68 milyon TL`lik bir yatırım yapıldığını, 2013 yılı için ise 86 milyon TL`lik bir yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti. Güven, “Yatırımları ağırlıklı olarak dağıtımda planlıyoruz” dedi. Öte yandan satışlarda aylık yerine GSM sistemi gibi saatlik tarifelere gidileceğini de aktaran Güven, ilerleyen yıllarda bu sisteme geçeceklerini açıkladı. 
 
GEBZE`DE TÜKETİM FAZLA
4 bölgede bin 453 köy, 66 belde olduğunu belirten Güven, 4 bölge içinde en fazla elektrik tüketiminin Gebze ilçesinde olduğunu açıkladı. Bölgede 365 bin armatürün olduğunu söyleyen Güven, bu armatürlerde değişim yapma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti. Güven, “Her istediğimiz yer de her istediğimiz şeyi yapamıyoruz. Ancak bakım onarım çalışması yapıyoruz. Bölgelerden gelen anlık sıkıntılara müdahale ediliyor ama kalıcı yatırımlar planlanmış durumda” diye konuştu.
 
EN ÇOK YATIRIM KOCAELİ`YE
Zaman konusunda sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Güven, SCADA projesi kapsamında 4 bölgede toplam 41 milyon TL harcanacağını kaydetti. İlimizde ise Gebze ve ilçe merkezlerinde bazı hatlarda bu projenin 2013 yılının sonlarına doğru biteceğini açıkladı. Böylelikle elektrik düzeni elektronik ortamda takip edilebilecek. Kocaeli merkezindeki 30 yıllık şebekeleri değiştirdiklerini de kaydeden Güven, bu yıl en fazla yatırımın ilimize yapıldığını duyurdu. 
 
KAÇAK BEDELİ İÇİN DAVALAR
Kayıp-kaçak bedeliyle ilgili birçok şikayetin olmasıyla ilgili uyguladıkları yöntemlerin sorulması üzerine Güven, “Durum bizim dağıtım şirketlerinin işi değil. Mevzuatın bütün unsurları kanunla tarif edilmiş, Enerji piyasası Düzenleme Kurulu tarafından ulusal tarife içindeki bir unsurdur. Bununla ilgili tüketici nezdinde bir takım davalar açılıyor ama biz mevzuattan geleni uyguluyoruz. Bu bedeller bizde kalmıyor. 2015 yılına kadar tarife devam edecek” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Güven sıkıntılarla ilgili gelen soruları not aldı ve yazılı olarak cevaplayacağını söyledi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ