KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Federal Mogul’dan 13 işçi çıkarıldı
Federal Mogul’dan 13 işçi çıkarıldı
Güncel
06 Aralık 2012 Perşembe 09:01
  • 5357
  • 13

Federal Mogul’dan 13 işçi çıkarıldı

Otomotiv sektöründeki krizi gerekçe gösteren Federal Mogul’da 13 işçinin işine son verildi. Türk Metal Sendikası atılan işçilerin geri alınması için çalışmalarını sürdürüyor

Türk Metal Sendikası`nın örgütlü olduğu, Cumhuriyet Mahallesi Plaj Yolu mevkiinde faaliyet gösteren Federal Mogul`da, toplu sözleşme öncesi, işçi ve işveren arasında gerginlik oluştu. Otomotiv sektöründeki krizi gerekçe gösteren iş veren 13 işçiyi işten çıkardı. İşçiler, işten çıkarmaların devam etmesinden kaygı duyuyor. 800 işçinin çalıştığı Federal Mogul`da otomotiv sektörü için piston ve pim üretimi yapılıyor. 

 
GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
13 işçinin işine son verildiğini doğrulayan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, atılan işçilerin geri alınması için işverenle görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Yakup Yıldız, “İşçilerin işten çıkarılmasının yaklaşan toplu iş sözleşmesiyle bağlantısını kurmak doğru olmaz. İş veren bu arkadaşların kulladığı izinlere, devamsızlıklarına ve geçmişteki durumlarına bakarak bu kararı almış. Arkadaşlara kıdem tazmınatı, artı 7 maaş önerilmiş. Bu 13 kişiden bir bölümü bunu kabul etmiş. Fakat bu teklifi kabul etmeyen arkadaşlarımız da var. Bundan dolayı arkadaşlarımızı geri aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 
 
YETKİ TESPİTİ TAMAM
Otomotiv sektöründe bir kriz olduğunun farkında olduklarını söyleyen Yıldız, “Federal Mogul 2012 yılında 13 milyon piston üretmeyi hedefledi. Fabrika, işçisiyle, kapasitesiyle bunu üretebilecek durumda. Fakat şu an 8 milyon piston üretilmiş olduğunu biliyoruz. Bu anlamda sektörde bir daralma olduğu görülüyor. Bizim, Federal Mogul`un, Plaj Yolu ve Sapanca`da bulunan fabrikalarında toplam bin 500 üyemiz var. Yetki tespitleri tamamlandı. İtiraz olmazsa 15 gün içinde yetki belgelerimiz gelir. Sonrasında toplu sözleşme masasına oturacağız” diye konuştu. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ