KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Felakete hazırız
Felakete hazırız
Güncel
09 Eylül 2009 Çarşamba 12:52
  • 2102
  • 7

Felakete hazırız

Kocaeli Afet Koordinasyon Merkezi, toplam 450 araç-gereç ve bin kişilik ekiple birlikte, tüm birimlerini seferer ederek olası sel felaketine hazır hale geldi

Trakya ve İstanbul'da bazı bölgeleri etkisi altına alan ve can kayıplarına neden olan şiddetli yağışın, Meteoroloji tarafından ilimizde de etkili olacağı uyarısı üzerine Kocaeli Afet Koordinasyon Merkezi (KAFKOM)  olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. İtfaiye Daire Başkanlığı'nda yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı başkanlık yaparken, İSU, Fen İşleri, İtfaiye, Zabıta birim başkan ve yöneticileri de toplantıda hazır bulundu. Ersin Yazıcı, “Kocaeli olarak önümüzdeki 3-4 günde beklenen olası afet için hazırız. Vatandaşlarımız merak etmesin. 450 aracımızla ve yaklaşık 1000 personelle teyakkuz halindeyiz' diye konuştu.

TEDBİRLERİMİZİ ALDIK

Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: “Sizlerin de takip ettiğiniz gibi İstanbul veTrakya'da acı olaylar yaşandı. Doğal afet yüzünden 28 kişi yaşamını yitirdi. Bizler de meteorolojinin uyarısı üzerine teyakkuza geçerek tüm tedbirlerimizi aldık. Büyükşehir olarak daha önce 40 derenin ıslahını gerçekleştirmiştik. Daha önce su basan bölgeler böylelikle kurtulmuştu. Ama daha tam olarak  bunun garantisini veremiyoruz. Hala eksiklerimiz var. Bu konuda özellikle halkın duyarlı olmasını istiyorum. Özellikle Gebze Mehmet Ali Paşa Mahallesi'ndeki dere yatağı ile Gaziler Mahallesi Çamaşır Deresi'ndeki halkımızın dikkatli olmasını istiyorum.

İZMİT'TEKİ KRİTİK BÖLGELER

Aynı şekilde İzmit merkezde de bazı kritik bölgeler var. Anıtpark ÜNİBEL, Atatürk Bulvarı, D-100 Real bölümü, Alemdar ve Ankara Caddeleri, Miralay Mümtaz Caddesi, Saray yokuşu, Fuar alanı, Akçakoca Bahariye, Yenişehir Mahallesi Kaymakamlık önündeki vatandaşlarımız olası afet için tedbirli olsun. Gelen bilgiye göre Gebze'de sağanak yağış bekleniyor. İzmit merkez için şimdilik böyle bir durum yok. 40 dakikalık bir yağmurdan bahsediyoruz. Bu 3-4 gün içinde olabilir. O yüzden tüm birimlerimizle hazırız. Bunun yanı sıra kritik bölgelerde tüm mazgal ve yağmur suyu kollektörlerini kontrol ettik, gerekli bakımı gerçekleştirdik ve devamlı kontrollerimizi yapıyoruz.

HAZIR  KITA BEKLİYORUZ

8 Adet motopomplarımız arazide hazır bekliyor. CBS araçlarımız hazır. Kriz esnasında kullanılacak 250 araç içinde kamyon ve iş makileri bulunuyor. Bu yüzden 3-4 günlüğüne arazi işlerine ara verdik. İtfaiyede de 400 personel 24 saat hazır şekilde bekliyor. Toplam 35 motopompdan 16'sı İzmit'e ayrıldı. 46 dalgıçtan 16'sı İzmit'te hazır bulunuyor. 4 adet zodyak botu, bir jet motoru olası afet için hazır kıta bekliyor. Tabi dileğimiz böyle bir afete maruz kalmayalım. Yine olası kriz anında toplantı merkezimiz burası olacak. Burada krizi birim arkadaşlarımızla birlikte yöneteceğiz.

ÖNEMLİ NUMARALAR

Buradan vatandaşlara seslenmek istiyorum. Olası sel baskınlarından öncelikle paniğe kapılmasınlar. Hemen 110'u arasınlar. Çünkü burada arkadaşlarımız 24 saat hizmet verecek. Ayrıca İzmit için; 335 21 24 ile 335 21 25 numaralı telefonları, Gebze için de 641 30 81 numaralı telefonları arayabilirler. Aynı anda ilçe belediyelerimizle de koordinasyon içinde olacağız. Vatandaşlarımız merak etmesin, yanlarında olacağız. Vatandaşlarımız yardım isterken kısa ve net bir şekilde yerlerini açıklasınlar. Ayrıca AKUT, MAG, GESOTİM ve Akademi gibi gönüllü ekipler bizlere yardımcı olacak. Toplam olarak afet anında 450 araç ve yaklaşık 1000 kişiyle krizin üstesinden geleceğiz. Kocaeli halkı bu konuda rahat olsun.' 
Murat ULAŞAN

KRİTİK BÖLGELER
Anıtpark ÜNİBEL, Atatürk Bulvarı, D-100 Real bölümü, Alemdar ve Ankara Caddeleri, Miralay Mümtaz Caddesi, Saray yokuşu, Fuar alanı, Akçakoca Bahariye, Yenişehir Mahallesi Kaymakamlık önü, Gebze Mehmet Ali Paşa Mahallesi'ndeki dere yatağı ile Gaziler Mahallesi Çamaşır Deresi civarı olası sel felaketinde riskli bölgeler olarak gösteriliyor.

ACİL DURUMDA ARANACAK TELEFON NUMARALARI
Sel felaketiyle karşı karşıya kalan vatandaşların arayacağı ilk numara 110. Ayrıca, İzmit için; 335 21 24 ile 335 21 25 numaralı telefonlar, Gebze için de 641 30 81 numaralı telefonlar aranabilir.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ