KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Feniş Alüminyum'da grev var!
Feniş Alüminyum'da grev var!
Güncel
11 Aralık 2012 Salı 17:26
  • 3995
  • 0

Feniş Alüminyum'da grev var!

Gebze'de hizmet veren Feniş Alüminyun'un 2001 yılından bu yana çalışanlarına düzenli maaş ödemediği ortaya çıktı. Çalışanlar ise yaşananlar karşısında grev kararı aldıklarını ve her gün bir saat iş bırakma eylemi yaptıklarını açıkladı
Gebze E5 karayolu üzerinde konuşlanan Feniş Alüminyum'un 11 yıldır çalıştırdığı işçilerine düzenli maaş ödemediği, sadece asgari ücretin bir kısmını iki ayda bir ödediği ve bu yüzden çalışanların greve gitme kararı aldıkları öğrenildi. Çelik-İş Sendikası'na bağlı olarak çalışan işçilerin, sendika yetkilileriyle ortaklaşa aldıkları karar sonrası her gün bir saat makinaları kapattıkları ve işi durdurdukları bildirildi.
 

11 YILDIR MAAŞLAR DÜZENLİ ÖDENMİYOR
11 yıldır maaşlarını alamayan işçilerin sonunda grev yoluna başvurmaları karşısında sessizliğini koruyan Feniş Alüminyum yetkilileri, olaya müdahil olmak yerine işçiye sırtını dönerek maaş ödeme konusunda tutarlı davranışını sürdürdüğü belirtildi. İddialara göre fabrika yetkililerinin konuyla ilgilenmemelerindeki sebep, E5 üzerinde bulunan fabrikanın taşınacağı yönünde duyumlar olduğu ve bu yüzden çalışana ilgi gösterilmediği yönündeydi.
 

BİR HAFTADIR GREVDELER
Bir haftayı aşkın süredir fabrika içerisinde makina kapatıp oturma eylemi yapan Feniş Alüminyum çalışanlarının Çelik-İş Sendikasıyla ortaklaşa aldıkları bu kararın ardından fabrika yetkililerinin konuyla ilgilenmeleri beklenirken, çalışanlar maaşların ödenmemesi sonucu grevin dahada artarak devam edeceğini söylediler.
 

İŞLER YOĞUN AMA MAAŞ VERİLMİYOR
İddiaya göre maaşların Haziran ayında düzenleneceği ve işçilerin alamadıkları ücretlerin ödeneceği belirtilirken, Haziran ayından bu yana hiç bit yetkilinin konuyla ilgilenmediği ve maaş konusunun görüşülmediği ortaya çıktı. Işlerin yoğun olduğunu söyleyen Feniş Alüminyum çalışanları, "İşler yoğun. Kriz olsa bile bizim üretimimizde düşüş olmuyor. Bu ay üretim iki kat arttı ama nedense bizim maaşlarımız ödenmiyor. Sendika çaba gösteriyor ama patron uzlaşma yoluna gitmiyor. Bizlerde maaşlarımız verilinceye kadar yasal olan grev hakkımızı kullanacağız" dediler.
 

SENDİKA GREVİ DESTEKLİYOR
Eylemin başlamasını Sendikalar Birliği Başkanı Şerafettin Koç'un istediğini ileri süren Feniş Alüminyum çalışanları, iki aydır maaş alamadıklarını ve zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüklerini söylediler. Eylemlerin devam edeceğini söyleyen işçiler, "Başka yerlere yatırım yapana kadar bizim hakkımızı versinler. Evde çocuklarımız ekmek beklerken, kul hakkı yiyen iş verenlerin nasıl kişiler olduklarını yetkililerin görmeleri ve işçilerin yasal haklarının arttırılmasını istiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdiler.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ