FETÖ davalarında KARAR
FETÖ davalarında KARAR
Güncel
30 Kasım 2017 Perşembe 14:02
  • 1143
  • 0

FETÖ davalarında KARAR

Tutuksuz yargılanan iki sanıktan biri 6 yıl 3 ay, diğeri 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye oldukları iddiasıyla yargılanan tutuksuz 2 sanığa, 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası verildi.

 

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı yapılan duruşmalara, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla yargılanan tutuksuz sanıklar, meslekten ihraç edilen doktor Ö.Ö. ile iş adamı K.C. ve avukatları katıldı.

 

Sanık K.C, savunmasında FETÖ üyesi olmadığını ve örgütle hiçbir bağının bulunmadığını ileri sürerek, beraatını istedi.

 

Sanık avukatı Burak Uluköylü ise müvekkili hakkındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, "Aleyhte olan sanık beyanları soyuttur, görgüye dayalı bir bilgileri yoktur. Sadece duyumlarını anlatmışlardır. FETÖ örgütü üyeliğinin en önemli unsuru olan ByLock'u müvekkilim kullanmamıştır. Bank Asya'ya destek için para yatırmamış, sadece rutin işlemler yapmıştır. Örgütün yayın organlarına abone olmamıştır. FETÖ üyesi olduğuna dair herhangi somut bir delil yoktur. Bu nedenle müvekkilimin beraatına karar verilmesini istiyoruz." diye konuştu.

 

Sanığın, "Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçundan beraatına, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapsine hükmeden mahkeme heyeti, denetimli serbestlik hükümlerinin uygulanmasını kararlaştırdı. 

 

Aynı mahkemedeki diğer duruşmada, tutuksuz sanık Ö.Ö. ise "FETÖ hakkında bildiğim her şeyi anlattım. Beraatıma karar verilmesini, aksi halde etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini istiyorum." diye konuştu.

 

Sanık avukatı Rahmi Ertürk, müvekkilinin terör örgütü yöneticisi olmadığını, örgütle ilgili bildiği her şeyi etkin pişmanlık kapsamında anlattığını ifade ederek, "Öncelikle beraatına karar verilmesini, mahkeme aksi kanaatte ise etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına, ceza verilecek olursa hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

Sanığa, etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

DİĞER HABERLER

İhraç edilen üsteğmen yaşadıklarını anlattı

İhraç edilen üsteğmen yaşadıklarını anlattı

Donanma Komutanlığı'ndaki darbe girişimi davasında meslekten ihraç edilen üsteğmen Serhat D., harp okulundan mezun olduktan sonra 2013'de Gölcük'te Kemal Reis Gemi'sinde teğmen olarak göreve başladığını belirterek, 3 ay sanık Özgür Gencer ile çalıştığını belirtti. Serhat D. ifadesinde, "Bazen o kadar yersiz şeylerden cefa çekiyorduk ki; saat 09.00'da kahve içtim diye kötü subay olduğumu söylüyordu. Bu gemiye layık değilsin gibi laflar ediyordu. Özgür Gencer geminin 4'üncü kıdemli subayıydı. Diğerlerine iyi davranırken, bana hep kötü davranırdı. Bunun tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Benim yapıyla aram bozuktu. İsimlerimiz subaylara gidiyordu. Özgür Gencer'in tavırlarının bu yüzden dolayı olduğunu tahmin ettim. Tesadüf olmadığını değerlendiriyorum" dedi

Araç fiyatları zamlandı. Mini kasko üretildi

Araç fiyatları zamlandı. Mini kasko üretildi

Kur oranlarının son dönemde artması araç sahiplerini zora soktu. Sigorta yaptıranların sayısı yüzde 20, kasko yaptıranların sayısı ise yüzde 25 oranında azaldı. Fiyatlar ise ortalama bir araç için 400- 500 TL zamlandı. Bu zamma karşılık olarak yeni bir kasko türü, 'Mini Kasko' ortaya çıktı. Bu kasko kaza hariç doğal afet, yanma, çalınma ve pert durumlarını kapsıyor, pert olmayan kazaları kapsamıyor. Fiyatı ise diğer kasko fiyatlarının 4'te 1'i kadar.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ