KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Hüzünlü ülkenin çocukları geldi
Hüzünlü ülkenin çocukları geldi
Güncel
20 Nisan 2010 Salı 13:52
  • 1021
  • 0

Hüzünlü ülkenin çocukları geldi

Devlet başkanları Kocinski ve birçok bürokratını uçak kazasında kaybeden Polonyalı çocuklar, 23 Nisan Festivali’ne gelerek biraz olsun mutlu oldu

Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında 41 ülke çocukları ilimize gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Polonya kafilesi de Kocaeli`ne ulaştı. Bir hafta önce yaşanan uçak kazası nedeniyle moralleri bozuk olan kafile, biraz olsun moral buluyor. Devlet Başkanı, Genel Kurmay Başkanı, bakan, milletvekili ve birçok bürokratını uçak kazasında kaybeden Polonya heyetinde, hüzün ve sevinç bir aradaydı. 
 

JESTLERLE KAYNAŞTILAR
Derince Çenesuyu İlköğretim Okulu`na konuk edilecekleri aileleriyle buluşmak üzere toplanan Polonyalı çocuklara Türk çocuklar kolonya ve şeker ikram ederek karşıladı. İlk defa gördükleri ülkemizin bu geleneksel karşılamasından çok memnun kalan çocuklar da bu jeste karşılık ülkelerinden getirdikleri pasta ve böreklerden ikram etti. Karşılıklı jestlerle iyice kaynaşan çocuklar mutlu bir tablo oluşturdu.    
 

DUYGUSAL KONUŞMA
Festival süresince aynı evi paylaşacak çocukların isimlerinin açıklandığı sırada Polonya kafile yetkilisi Krystyna Dobrowska çok zor günler geçirdiklerini ifade ederek, “Yaşadığımız bu vahim olay nedeniyle çok derin üzüntü yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi`nin festival davetine gelerek bu organizasyonun ana hedefi olan birlik ve beraberlik duygusunu yaşıyoruz. Çocuklarımız çok mutlu. Bizde onlarla yaşadığımız acı olayı biraz olsun üzerimizden attık” dedi.
 

ACILARINI PAYLAŞIYORUZ
Okul Müdürü Fevzi Loka ise Polonya halkının acılarını paylaştıklarını açıklayarak onların yanlarında olduklarını belirtti. Loka, Türk ve Polonyalı çocukların kaynaşmasını görünce ırk, millet, dil farklılıklarının bu dostlukların kurulmasına mani olmadığını bir kez daha yaşadıklarını ifade etti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ