KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Ford Otosan 3 boyutlu laboratuvar
Ford Otosan 3 boyutlu laboratuvar
Güncel
24 Aralık 2010 Cuma 13:51
  • 2518
  • 0

Ford Otosan 3 boyutlu laboratuvar

Ford Otosan, otomotiv sektöründe 3 boyutlu ölçüm yapabilen teknisyen açığını kapatmak için ‘3D Koordinat Ölçüm ve Metalurjik Muayene Laboratuvarı’nı Karamürsel’e kurdu

Koç Holding`in ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi` projesine aktif olarak destek veren Ford Otosan, Karamürsel 100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi`nde ‘3D Koordinat Ölçüm ve Metalurjik Muayene Laboratuvarı`nı kurdu. Otomotiv sektöründe 3 boyutlu ölçüm yapabilen teknisyen açığını kapatmak için 46 yan sanayi şirketinin desteğiyle kurulan labratuvarın açılışı Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç`un katılımıyla düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti.
 

TEKNİSYEN AÇIĞI KAPANACAK
Açılış töreni öncesi okulun konferans salonunda düzenlenen tanıtım töreninde konuşan Ford Otosan Gölcük Fabrikası Genel Müdürü Nuri Otay, projeyle amaçlarının okul-işletme işbirliği modeli oluşturmak olduğunu söyleyerek, “Üç boyutlu koordinat ölçüm teknisyeni çağını gidermek için amacıyla başlatılan projede 46 yan sanayi firmasıyla birlikte 300 bin lira değerindeki 29 cihazın teminiyle laboratuarı kurduk” dedi.
 

OKUL-İŞLETME İŞBİRLİĞİ
Otay konuşmasının sonunda 3D Koordinat Ölçüm ve Metalurjik Muayene projesini geliştiren ve teknisyen yetiştirmek için öğrencilere eğitim veren Ford Otosan bünyesinde çalışan Murat Barış`a da teşekkür etti. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç ise, 2006 yılında hayat geçirdikleri “Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi” ile meslek liseleri ve işletmeler arasında işbirliği sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
 

8 BİN ÖĞRENCİ
Koç sözlerini şöyle devam ettirdi: “Başta teknik ekipman, müfredat desteği ve en önemlisi istihdam sağlamayı içeren sektörel bir proje başlattık. 81 ilde 264 okulda 8 bin öğrenciye bu anlamda burs verdik. 2010 yılında ilk mezunları vereceğiz. 3 yıl sonra da proje sonuçlanacak. Otomobil sektöründe bir açığı tespit ederek hazırlanmış bir projedir.” Koç konuşmasını sonlandırmadan laboratuvarın kurulmasına destek veren başta Ford Otosan ve 46 yan sanayi işletmesine teşekkür etti.
 

TEK BAYAN TEKNİSYEN
Konuşmaların ardından protokol üyeleri laboratuvarın açılış kurdelesini kesti. Açılışın ardından laboratuvarda çalışan bursiyerler İsa Mercan, Ayşin Varol ve Türkiye`de 3 boyutlu ölçüm yapabilen tek bayan teknisyen Deniz Yılmaz cihazlar hakkında Ali Koç ve beraberindekilere bilgi verdi. Ayrıca laboratuvarın açılmasına destek olan 46 yan sanayi firmasının temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi.
 

İLGİ BÜYÜKTÜ
Törene Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretim Genel Müdürü Murat Balta, Ford Otosan Gölcük Fabrikası Genel Müdürü Nuri Otay, Faik Çelik Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Beyçelik-Gestamp CEO`su Baran Çelik katıldı. Açılış töreninde vali yardımcıları Ali Sözen ve Şükrü Çakır, Karamürsel Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, okul müdürü Ferit Alur ile Ford Otosan ekibi de hazır bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ