KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Frito Lay işçileri örgütleniyor
Frito Lay işçileri örgütleniyor
Güncel
02 Aralık 2012 Pazar 14:45
  • 3709
  • 3

Frito Lay işçileri örgütleniyor

Frito Lay’ın Suadiye’de bulunan fabrikasında çalışan 462 işçiden 250 tanesi fabrikada örgütlenmek isteyen Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldu. Fabrika işçileriyle bir araya gelen sendikanın genel başkanı Mustafa Türker işçilere sendikaya üye olmaları çağrıs

Herhangi bir sendikanın örgütlü bulunmadığı Amerikan Pepsico Grubu`na ait olan Frito Lay Fabrikası`nda örgütlenmek için harekete geçen Türk–İş Konfederasyonu`na bağlı Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türker, Frito Lay`ın Suadiye`de bulunan fabrikasında çalışan işçilerle Uzunçiftlik Düğün Salonu`nda bir araya geldi. Genel başkan Türker`e, Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Recep Ali Kılıç ile Türk-İş`e bağlı Belediye-İş Sendikası 2 No`lu Şube Başkanı Osman Şar da eşlik etti.

 
SÜRECE KATILIN
Frito Lay`ın Suadiye`de bulunan fabrikasında çalışan işçilerin büyük ilgi gösterdiği toplantıda konuşan genel başkan Mustafa Türker, Frito Lay işçilerini yol arkadaşları olarak gördüklerini, işçilerin sendikaya sendikanın ise işçilere ihtiyacı olduğunu söyledi. Dünyanın en iyi işletmelerinde dahi sendikaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Türker işçilere seslenerek, “Toplu iş sözleşmesinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını istiyorsanız örgütlenme hareketine katılın” çağrısında bulundu.
 
SENDİKALAR KAPANACAK
Türkiye`de sendikalaşmanın önüne sürekli engeller çıkarıldığını hatırlatan genel başkan Mustafa Türker, “Örgütlenmenin önüne engel koydular. Yeni Toplu İş Sözleşmesi Yasası`nın çıkmasıyla birlikte 9, 2015 yılında 21 ve 2018 yılında ise 30 sendika yüzde 3`lük barajı geçemeyeceği için toplu iş sözleşmesi yapamayarak kapısına kilit vuracak. Türkiye`de 12 milyon çalışan var ama 800 bin örgütlü sendikalı çalışan mevcut” şeklinde konuştu.
 
250 İŞÇİ ÜYE
6 ay önce Frito Lay`da örgütlemeye başlayan ve oldukça mesafe kaydeden Tek Gıda-İş Sendikası, Frito Lay`ın Suadiye ve Mersin`in Tarsus ilçesinde bulunan fabrikalarında çalışan toplam bin 358 işçiyle görüştü. İş yerinde yetkiyi alabilmek için işçilerin yüzde 40`ını üye yapması gereken sendikanın 540 üyeye ulaşması gerekiyor. Toplam 462 işçinin çalıştığı fabrikanın Suadiye`deki tesisinde 250 işçi şimdiden sendikaya üye oldu. Sendika, kalan işçileri de üye yaparak yetkiyi almak için gerekli üye sayısını bulmayı hedefliyor. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ