KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Bir günde pasaportunuz hazır
Bir günde pasaportunuz hazır
Güncel
01 Nisan 2010 Perşembe 10:09
  • 1090
  • 1

Bir günde pasaportunuz hazır

Pasaport almak için artık öyle aylarca beklemiyorsunuz. Eğer evraklarınızı tamamlamışsanız ve bir sakıncanız yoksa Pasaport Şube 1 günde pasaportunuzu teslim ediyor

Yurt dışına çıkmak için herkesin mutlaka uğramak zorunda olduğu İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü`yle yazı dizimize devam ediyoruz. En hareketli şube diyebileceğimiz Pasaport Şube günde ortalama 150 kişinin pasaport işlemlerini yapıyor.
Ve bir pasaport eğer bir aksilik çıkmazsa 15 dakikada hazırlanıyor.
Ancak yoğunluk yaşanmaması için saat 16.00`dan sonra sahibine teslim ediliyor.
Kısacası mesai saatleri içerisinde şube çalışanı polis memurları içeride pasaport almak isteyenler dışarıda yoğun bir telaş yaşıyor.
 Pasaport Şube`nin amirliğini ise Tayfun Algül yapıyor. Algül`le şubeye dair aklınıza ne gelirse sorduk.
 Tek tek sorularımızı yanıtlayan Algül, pasaport almak için ne yapmak gerekir, hangi evraklar isteniyor ne gibi işlemler yapılıyor hepsini tek tek anlattı. Buyrun hep birlikte okuyalım.

Tayfun Algül kimdir?

1970 İstanbul doğumlu Tayfun Algül, 1994 yılında polis Akademisi`nden mezun oldu. Sırasıyla İstanbul, Milli Saraylar Şube Müdürlüğü ve Artvin`de görev yaptıktan sonra 1,5 yıl önce ilimize tayin oldu. O tarihten itibaren Pasaport Şubesi`nin müdürlüğünü yapıyor. Evli ve 1 çocuk babası.

Merhaba, müdürüm Pasaport Şubemizin görevini kısaca açıklar mısınız?
-Yurt dışına çıkacak kişilerin çalıştığı kurum ve kuruluşlarına bakılarak, herhangi bir yurt dışı çıkış yasağı olmayan kişilere pasaportların verildiği bürodur.

Pasaport Şubesi pasaport vermenin dışında da işler yapıyordur harhalde....
-(Gülüyor) Konsolosluklardan, mahkemelerden, savcılık, askerlik şubeleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarından gelen evrak ile şahıslar hakkında herhangi bir soruşturmaya esas olmak üzere pasaport bilgileri ve giriş-çıkış kayıtları hakkında yazışmalar yapmak. Konsolosluklardan vize alabilmek için yurt dışından getirilen telefonları kayıt ettirmek için dövizli askerlik işlemleri için emeklilik işlemleri çini kullanılmak üzere vatandaşlarımıza isteği doğrultusunda günlük 30 adet çıkış belgesi ve protokol belgesi tanzim etmek. Bilgi edinme kanunu çerçevesinde internet üzerinden bizlere sorulan sorulara kısa zamanda cevap vermek, pasaportunu kaybeden vatandaşlarımızın zayi işlemlerini yapmak gibi görevlerimiz de var.

İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi`nde kaç kişi görev yapıyor?
-Pasaport şubemizde bir şube müdürü, bir komiser yardımcısı ile 14 polis memuru olmak üzere toplam 16 kişi görev alıyor.

Pasaport Şubesi`nin alt büroları var mı?
-Tabiî ki, şubemizin  6 adet alt bürosu bulunmakta. Birincisi idari büro, ikincisi tahdit büro, üçüncüsü fiş büro, dördüncüsü umuma mahsus pasaport büro, beşincisi hususi damgalı pasaport büro ve son olarak da hizmet damgalı pasaport büro amirliği bulunuyor.

Bazı bürolarımızın anlamlarını ne iş yaptığını ben bile bilmiyorum. Bürolarımızı kısaca tanıtabilir misiniz?
-Tahdit ve fiş büromuz pasaport alacak kişilerin pasaport almasına engel teşkil edecek bir suçtan aranıp aranmadığını araştırılır. Pasaport alacak kişilerin maliye veya mahkeme kararınca yurt dışına çıkış yasağının olup olmadığına sistem üzerinden bakılarak, eğer bu kişiyle ilgili böyle bir sonuç varsa o kişileri savcılığa iletir.
Umuma mahsus büromuz ise lacivert pasaport olarak bilinmekle birlikte İçişleri Bakanlığı`nca veya İçişleri Bakanı`nın vereceği yetkiye göre valilerce yabancı memleketlerde çalışacak kişilere veriler.
Hususi damgalı büromuz yeşil pasaport olarak bilinen T.B.M.M Eski Üyelerine, Eski Bakanlara, Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine ve herkese verilen pasaportumuzdur.
Hizmet damgalı pasaportumuz gri pasaport olarak bilinmekle birlikte belediyelerce ya da hususi idarecilerin resmi vazife ile dışarıda görev yapacak olan personele verilen pasaport şeklidir.

BİR YILDA 32  BİN 211 KİŞİYE PASAPORT VERDİLER

2009 yılında kaç kişiye pasaport verdiniz?
-2009 yılında toplam olarak 32.211 kişiye pasaport verdik. Bu pasaportlardan sadece il merkezinden 17.262`si umuma mahsus, 3.834`ü hususi damgalı ve 1.322`si ise hizmet damgalı pasaportlardır.

Bu kadar büyük bir rakamla karşılaşmayı ummuyordum. Biraz abartı değil mi?
-Hayır. Bilakis ilimize göre iyi bir rakam. Çünkü bazı kişiler pasaportlarını alırken 2 veya 3 yıllık alıyorlar. Bu kişiler o yüzden her yıl ilimize gelip tekrar pasaport çıkarmadıkları için bu sayı ilimiz için çok iyi bir sayıdır.

Peki şubeye günde kaç başvuru yapılıyor?
-Her gün mesai başlamasından mesai bitimine kadar ortalama 150 kişi bu şubeyi ziyaret ediyor. Sabah saatlerinde kişilerin müracaatları alınıyor, öğleden sonra karışıklık olmaması için 16.00`da pasaportlarını veriyoruz.

Bir pasaport hangi işlemlerden geçerek hazır hale geliyor?
-Şahıs ilk önce bize gerekli tüm evraklarını getirdikten sonra o evraklar ilk olarak müracaatın ardından tahdit ve fiş bürosuna gidiyor. Orada şahsın herhangi bir çıkış yasağının olup olmadığına veya aranıp aranmadığına bakılıyor. Eğer herhangi bir sakıncası yoksa pasaport yazımındaki arkadaşlara geliyor. Orada pasaportlarına gerekli bilgiler yazılıyor ve son olarak da bana geliyor. Benim imza atmamla birlikte pasaport işlemi bitiyor.

1 GÜNDE PASAPORTUNUZ HAZIR

Bu kadar kısa anlatınca çok kolay bir işmiş gibi görünüyor. Peki vatandaş açısından pasaport almak ne kadar zaman alıyor?
-Bir pasaportun alınması genelde sistemde herhangi bir sorun yoksa eğer 15 dakika içerisinde tamamlanıyor. Ancak şubemiz çok yoğun olduğu için ve herkesle aynı şekilde ayrı ayrı inceleyemeyeceği için bu karışıklığı ortadan kaldırdık. O da sabah saatlerinde işlemlere başlanıyor ve 16.00`da herkese aynı saat verilerek pasaportlar dağıtılıyor.

Sistemde bir arıza olduğu zaman ne yapıyorsunuz?
-Bizim buradaki sistemimiz İçişleri Bakanlığı`na bağlı. Gün içerisinde de böyle aksaklıklar ne yazık ki oluyor. Sistem gittiğinde bizim yapabilecek bir şeyimiz yok. Mecburen sistem gelinceye kadar bekliyoruz.

Acelesi olanlara ayrıcalık tanıyor musunuz?
-Tanıyoruz, buraya gelen vatandaşlarımız durumlarının acil olduğunu bizlere anlatıyorlar. Örneğin gitmezse işinden olacaksa ya da bir sağlık problemi nedeniyle hemen pasaport alması gerekiyorsa tabiki yardımcı oluyoruz ve onları sıkıntılarından kurtarıyoruz. Ama böyle geçerli bir nedeni olmayanlar ise öğleden sonra 16.00`da pasaportlarını alıyorlar.

Kaç çeşit pasaport var?
Türkiye genelinde kullanılan 4 çeşit pasaport var. Bunlardan ilki hizmet damgalı olanlar (Gri pasaport), diplomatik pasaport (kırmızı pasaport), umuma mahsus pasaport (lacivert) ve hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport)`dur. Ancak kırmızı pasaport sadece İçişleri Bakanlığı`nın onayıyla verildiği için biz vermiyoruz. Onun dışındaki pasaportlar ise ilimizde veriliyor.

HAZIRLIKLI GELİN HEMEN ALIP GİDİN

Pasaport almaya geldiğimizde neler yapmamız gerekiyor?
- Kimliğinin aslı ve fotokopisi, yeni pasaport alacaklar için 4 adet fotoğraf, pasaportunu uzatmak isteyenler ise 3 adet fotoğraf, istenen süreye göre bankalara yatırılacak harç karşılığı alınan makbuz, pasaport bürolarından alınacak form ya da internet üzerinden formu eksiksiz doldurmaları ve parmak izi gerekmektedir.

Pasaportların harç ücretleri ne kadar, öğrenebilir miyiz?
-Pasaportlarımızda gri ve yeşil pasaportları harca tabii değil. Sadece lacivert pasaportta harçlar var. 6 aylık harç 126,05, bir yıllık harç 180,15, 2 yıllık harç 304,00, 3 yıllık harç 434,80 ve 5 yıllık harç ise 616,30 TL`dir. Cüzdan bedeli ise 138 TL`dir.

İstenilen harçları nereye yatırmak gerekiyor?
-Vatandaşımız bu harçların emniyet müdürlüğünde tahsil edileceğini zannediyor. Çünkü daha önce emniyet müdürlüklerinde Maliyeden görevli bir kişi oluyordu ve onlar bu parayı tahsil ederdi. Ancak artık öyle bir şey yok. Bu belirlenen harçları bütün bankalara yatırabilirler. Harç yatırmak için buraya gelmelerine gerek yok.

Pasaport için istenilenler arasında parmak izi de yer alıyor. Parmak izini şubede mi alıyorsunuz?
-Evet şubemiz içerisinde iki adet parmak izi makinemiz var. Ancak yoğunluk nedeniyle iki makine ve iki çalışanımız yetmediği için Olay Yeri İnceleme Büromuz ve Silah Ruhsat Büromuzdan da faydalanıyoruz. Böylelikle gelen vatandaşlarımızı burada çok fazla bekletmemiş oluyoruz.

Peki isteyen istediği sürede pasaport alabiliyor mu?
-Hayır, bazı pasaportların süreleri daha önceden belirlenmiş. Örneğin lacivert pasaport 6 aydan az olmamak kaydıyla en fazla 5 yıl süreyle, gri pasaport 4 yılı aşmamak kaydıyla, yeşil pasaport ise en fazla 4 yıl için verilir.

Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?
-Vatandaşlarımız bize gelmeden önce internetten gerekli belgeleri inceleyip hazırlamasını istiyoru. Böylelikle hem kendileri hem biz vakit kaybetmemiş oluruz. Bu bilgileri www.kocaelipolis.gov.tr adresinden ya da 315 71 76-77-78 nolu telefonlardan alabilirler. Pasaport harçlarını da yatırarak buraya gelmeleri daha iyi olur.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ