KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Gebze’de bir garip mezarlık
Gebze’de bir garip mezarlık
Güncel
06 Ekim 2010 Çarşamba 12:33
  • 2385
  • 7

Gebze’de bir garip mezarlık

Gebze İlyas Bey Cami bahçesinde şehitlere ait olduğu iddia edilen ve kıbleleri ters olmasıyla dikkat çeken mezarlarda yapılan kazı çalışmalarında, mezarların boş olduğu ortaya çıktı.

Gebze`de Yeni Cami yapılmak üzere yıkılan İlyas Bey Cami`nin bahçesinde bulunan 30 mezar kazı yapılmak üzere açıldı. Şehitlere ait olduğu öne sürülen 30 mezar açıldığında, yetkililer şoke oldu. Mezarlar açıldığında bir mezarın dışında tamamının boş olduğu ortaya çıktı. Yıllarca şehit mezarları sanılan mezarların boş çıkması vatandaşlarda şaşkınlık yarattı. Vatandaşlar “Yıllarca burada boş mezarlara dua ediyormuşuz” diyerek tepkilerine dile getirdiler.

 
Mezarlar boş çıktı
Osmanlı zamanında Orhan Gazi tarafından Gebze`nin fethi sırasında şehit olduğu ileri sürülen askerlere ait olduğu halk arasında bilinen efsane mezarlar açıldığında herkesi şaşırttı. İlyas Bey Cami bahçesinde yıllardır bulunan ve kıbleye ters olarak gömülü olan mezarlar kazı çalışmalarında boş olduğu ortaya çıktı. Kepçe ile yapılan kazı da söz konusu mezarların tamamında hiçbir şeye rastlanmazken, 1945 yılında Gebze Belediye Başkanlığı görevi yapan Süleyman Esat Sayduk`un babası Mehmet Rıfat Bey`e ait mezar ise açılarak başka bir yere defnedildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ