KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Genel-İş’te ilk raunt Güçlü’nün
Genel-İş’te ilk raunt Güçlü’nün
Güncel
18 Aralık 2010 Cumartesi 08:11
  • 1498
  • 14

Genel-İş’te ilk raunt Güçlü’nün

Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin delege seçimleri dün başladı.

Şubat ayında yapılacak kongre öncesinde ilk delege seçimi İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü`nde gerçekleştirildi. 73 işçiden biri sandık başına gitmedi, bir oy da geçersiz sayıldı. Mevcut başkan Gürol Güçlü 53 oy alırken, rakibi Vedat Küçük 18 oyda kaldı.
 

GÜÇLÜ VE KÜÇÜK KIYASIYA YARIŞTI
İzmit ve Dilovası belediyelerinde örgütlü olan Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nin delege seçimleri dün başladı. Şubat ayında yapılacak kongre için ilk delege seçimi
İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü`nde gerçekleştirildi. Belediyede toplam 470 üyesi bulunan sendikanın delege seçiminde temizlik müdürlüğünün 73 işçisi oy kullandı. 14 delegenin belirlendiği seçimde şube başkanı Gürol Güçlü ve başkan adayı olan mevcut yönetimin şube sekreteri Vedat Küçük`ün listeleri kıyasıya yarıştı.
 

LİSTE ÇIKARAMADI
İzmit Belediyesi`nin Bekirpaşa bölgesindeki temizlik işleri müdürlüğü şantiyesinde yapılan seçimlerde şube başkanı mavi renkte listeyle, şube sekreteri de beyaz renkte listeyle işçilerden oy istedi. Başkan Güçlü, 14 asil 7 yedek delege listesi hazırlarken, Küçük`ün tam liste çıkaramayarak sadece 11 delege adayına yer vermesi dikkat çekti. Güçlü ve rakibi Küçük seçim bitene kadar şantiyeyi terk etmedi.
 

GÜÇLÜ`YÜ ELEŞTİRDİ
Şube başkanı Güçlü, delege seçimleriyle ilgili, “İşçi arkadaşlarımız iradelerini sandığa yansıtacak” yorumunu yaparken, rakibi Vedat Küçük, Güçlü`ye yönelik eleştirilerde bulundu. Küçük, norm kadro uygulamasının devam ettiği bir süreçte Nisan ayında yapılması beklenen şube kongresinin Şubat ayına çekilmesini doğru bulmadığını kaydederek şunları söyledi:
 

ETİK BULMUYORUM
“Esas kongre tarihimiz Nisan ayıydı. Ancak norm kadro uygulamasının devam ettiği ve geçtiğimiz hafta da 71 işçinin başka kurumlara gönderildiği bir süreçte birinci gündem maddemiz işçilerin yaşadığı gidişler olmalıyken şube kongresi öne çıktı. Ben kongre sürecinin öne alınmasını etik bulmuyorum. İşçi arkadaşlar için gidişler şube kongresinden daha önemli şuan. Ancak gidişlerle beraber üye sayısında başlayan düşüşler göz önüne alınarak şube kongresi öne çekildi.
 

NİSANDA OLSAYDI...
Çünkü üye sayısı düştüğünde delege değil, üyeyle seçime gidilecek. Nisan ayında yapılmış olsaydı kongre 440`lara düşecekti. Doğal olarak üyeyle seçime gidilecekti. Şube kongresinin önce çekilmesi zamanlama açısından doğru değil.” Şube başkanlığı adaylığıyla ilgili de bilgi veren Küçük, “Ben toplu sözleşme bittikten sonra adaylığımı işçiyle paylaşacağımı söylemiştim. Süreç bizi bu noktaya getirdi” ifadelerini kullandı.
 

SOĞUK RÜZGARLAR
Küçük, kendisi için işçilerin birliğinin önemli olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Önemli olan işçi arkadaşlarımızın birliğinin bozulmaması. Neticede hepsi arkadaşımız. Biz sınıf sendikasıyız. DİSK`e ve Genel-İş`e yakışır bir seçim olmalı.” Öte yandan uzun süre birlikte yöneticilik yapan ikilinin delege seçimleri sırasında yanyana gelmemeye özen göstermesi aralarında soğuk rüzgarlar estiğini gözler önüne serdi.
 

SEÇİM TARİHLERİ
Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nin İzmit Belediyesi`ndeki delege seçimi 9 müdürlükte 17 Aralık ile 4 Ocak tarihleri arasında, Dilovası Belediyesi`nde ise 4 Ocak Pazartesi günü yapılacak. 20 Aralık`ta mali işler müdürlüğünde, 22 Aralık`ta ulaşım müdürlüğü, 23 Aralık`ta zabıta müdürlüğü, 24 Aralık`ta basın yayın müdürlüğü, 27 Aralık`ta park ve bahçeler müdürlüğü, 30 Arlık`ta ise fen işleri müdürlüğünde yapılacak.


GÜROL GÜÇLÜ`NÜN LİSTESİ
Yaşar Atmaca, Yıldırım Özkan, İbrahim Dogun, Hasan Kahya, Yüksel Alpaklı, Sezgin Sıray, Nuri Dalay, Hüseyin Aktürk, Yüksel Yazgu, Hüseyin Özer, Abidin Karabay, Dursun Aydaş, Hasan Beytaş, Avni Akgün.


VEDAT KÜÇÜK`ÜN LİSTESİ

Nadir Nadi Şentürk, Bekir Akıncı, Mukadder Çevik, Yılmaz Aka, Ali Doğan, Nihat Çetin, Yaşar Akyıldız, Nevzat Mercan, Mehmet Durmuş, Nevzat Akgün, Sabahattin Obuz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ