KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Gerçek zenginler nerede?
Gerçek zenginler nerede?
Güncel
10 Nisan 2010 Cumartesi 21:17
  • 2173
  • 4

Gerçek zenginler nerede?

Kocaeli’nin vergi rekortmenleri listesinde hepimizin yakından tanıdığı zenginlere rastalanamadı

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından önceki gün ilan edilen 2009 yılı vergi rekortmenleri listesinde ismini açıklamak istemeyen mükelleflerde patlama yaşanmıştı. Kocaeli`de ilk 100`e giren mükelleflerin 23`ü isimlerini gizlemeyi tercih etmişti. Bunun yanı sıra Kocaeli`nin gerçek zenginlerinin de listede yer almaması dikkatleri çekti.
 

HİÇBİRİ LİSTEDE YOK
Kocaeli`de hepimizin yakından tanıdığı, mal varlığını ve kazancını az çok tahmin ettiği zenginlerin hiç birine vergi rekortmenleri listesinde rastlanmadı. Şehir merkezinde çok sayıda kiralık evi ve dükkanı olduğunu bildiğimiz, gerek yaşantısından gerekse yaptığı yatırımlardan geliri tahmin ettiğimiz zenginler, rekortmenler arasına giremedi.
 

RAKAMLAR DA KOMİK
Öte yandan vergi rekortmenleri listesinde yer alan rakamların düşüklüğü de dikkat çeken bir başka husus oldu. Kocaeli gibi bir metropolde listenin başında bulunan kişinin ödediği 4 milyon TL`lik vergi, diğer illere göre oldukça komik kaldı. İlimizde ilk 100`e girenler arasında fatura kesmek mecburiyetinde olan çok sayıda noterin bulunması da bir diğer ayrıntı.
 

NİYE GİZLENİYORLAR?
Birçok ülkede vergi rekortmenliği büyük bir onur olarak görülürken, Türkiye`deki vergi rekortmenlerinin isimlerini gizlemesi kafaları karıştırdı. Maliye yetkilileri, vergi rekortmenliğinin piyango talihlisi olmakla eşdeğer olduğunu vurgularken, bazı mükelleflerin hesaplarını ailesinden gizlediğini, bazılarının mafyadan korktuğunu, bir kısmının da yakınlarının borç istemesinden endişe ettiği için ismini gizlediğini söyledi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ