KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
Geri almadığı bisikletin taksitlerini ödüyor
Geri almadığı bisikletin taksitlerini ödüyor
Güncel
Aktan Uslu
06 Aralık 2018 Perşembe 07:43
  • 2327
  • 0

Geri almadığı bisikletin taksitlerini ödüyor

Evyapar’ın Çayırova’daki mağazasından kızı için bisiklet satın alan Turgay Işık lastikleri 10 günde aşınınca yenilenmesini talep etti. İddiasına göre mağaza, “Tüketici hatası” deyip 100 TL’yi, üstelik fatura kesmeden istedi. Işık geri almadığı bisikletin taksitini öderken mağazanın bir yetkilisi, “Onardık, geri almıyor” dedi

Ülkemizde alışveriş merkezi yapılanmaları iki türde sürüyor.

Biri, sözlük anlamında karşılığını bulacak şekilde, “Büyük kentlerde, genellikle ulaşımın kolay ve yapılaşmanın az olduğu yerlerde kurulmuş, geniş otoparkı vb. bulunan büyük çarşı.”

Diğeri de bisküvi çikolata tarzı gıda ürünleri dâhil olmak üzere binlerce çeşit ürünün tek bir iş yerinde satıldığı, tabelasında alışveriş merkezi yazmasından esasla alışveriş merkezi olarak algılanan yerler.

Bir de, “Tüketici hakkı” diye bir hak var çok bilinen…

 

Çocuk bisikletinin lastiği 10 günde yıpranıp patladı

Çayırova’da içinde binlerce çeşit ürün yer almasından sebep tabelasında alışveriş merkezi yazan “alışveriş merkezlerinden” biri olan Evyapar Alışveriş Merkezi Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin Yenimahalle, Fatih Caddesi, No: 132/B adresindeki (3) numaralı şubesinden kızı için Borabay marka 16 jant bisiklet satın alan Turgay Işık bisikletin lastiği kısa sürede yıpranınca iade etti.

CHP Çayırova İlçe Örgütü yönetim kurulu üyesi de olan Turgay Işık, “Gereken tüketici hakkının uygulanmadığı” gerekçesiyle bisikleti geri almadı ancak 05 Eylül 2018 günü KDV dahil 290 TL’lik taksitli borca imza atıp edindiği bisikletin taksitlerini ödemeyi sürdürüyor. Işık şunları kaydetti:

 

“Kullanıcı hatası” dediler

“Dört yaşındaki kızım Öykü için Evyapar’dan aldığım, iki yıl garantili bisikletin lastikleri çok kısa sürede aşınıp patladı. Geri götürdüm. Bakıp kullanıcı hatası olduğunu söylediler. Ben bisikleti kızıma vitrine koymak için almadım. Freni sıkmaktan, lastiğini aşındırdığını belirttiler. Lastiğin kalitesinin ne olduğunu sordum. Yanıt alamadım. Halbuki çocukların kullanmasından sebep kalitesinin ve dayanıklılığının o kullanıma dayanıklı olması lazım.

 

35 TL’lik lastik için 100 TL’yi faturasız talep ettiler

Sonra lastiğin yenileceğini belirttiler ama 100 TL ücret istediler. Ben araştırdım. İç ve dış lastik bedeli, 35 TL. Tüketici derneğine telefon açtım. ‘Bisikleti yaptırın. Bedeli ödeyin ama faturasını isteyip bize getirin’ dediler. Bunun üzerine mağazaya gidip yine söyledim. Fatura veremediklerini söylediler. Tüketici haklarına dair az çok bilgi sahibiyim. Bisikleti satın almamın üzerinden, faturanın tarihinden bir ayı aşkın süre geçtiği için itiraz hakkımın kalmadığı söylendi ama araştırmayı sürdürüyorum. Tepki olarak, lastiği yenilediklerini söyledikleri bisikleti geri almıyorum ama taksitlerini ödemeyi sürdürüyorum. 

 

“Bisikleti onardık. Beyefendi iade almıyor”

Evyapar’ın (3) numaralı mağazasından telefonla temas kurduğumuz yetkili diye bağlanan bir kişi ise şahsında Evyapar’ın tüketici hak hukukuna karşı yaklaşımını sergiledi. Evyapar’ın sadece alım satım yaptığına dair bilgi sahibi olunmasına karşın üretici firma olduğuna dair hatırlatmada bulunan yetkili, “Biz o bisikletin lastiğini onardık. Beyefendi kendisi beğenmedi, bisikleti iade almıyor” diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ