KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Gidin kurbanlığı köylerden alın!
Gidin kurbanlığı köylerden alın!
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 13:32
  • 1783
  • 3

Gidin kurbanlığı köylerden alın!

Yurt dışından getirilen angus ve merinosların fiyatları el yakıyor, oysa bizim köylerimizde yetiştirilen kurbanlıklar daha ucuz

Kurban Bayramı`na sayılı günler kala hayvan pazarlarında kurban hareketliliği başladı. Fakat geçtiğimiz yıllara göre fiyatların oldukça artması hayvan satıcılarının ‘bakan var, alan yok` demesine neden oldu. Özellikle yurt dışından gemiler ve uçaklarla getirilen angus ve merinosların pahalılığı, vatandaşı kurbanlık alımından uzaklaştırdı. En ucuz merinos 600 TL, angus ise 5 ile 9 bin TL arasında satışa sunuluyor. Köylerde ise fiyatlar daha ucuz. İthal hayvanlara oranla yüzde 30`a varan indirimler yapılan köylerde küçükbaş 350 TL, büyükbaş 4 ile 5 bin TL arasında satılıyor.
 

HEM UCUZ HEM SAĞLIKLI
Angus ve merinos ile köylerdeki kurbanlık fiyatları arasındaki farkı ortaya çıkarmak için önceki gün Ziraat Odası Meclis Başkanı Şinasi Turoğlu ile birlikte köylerimizde araştırma yaptık. Önce Karatepe Köyü`ne gittik. Burada hayvan yetiştiriciliği yapan kişilerle fiyatları görüştük. Bu yıl hayvan pazarlarındaki fiyatların aşırı yüksekliğine karşı köylerde kurbanlık fiyatların makul düzeyde olduğunu belirledik. Turoğlu, vatandaşların köylerden kurbanlık almasını isteyerek bu sayede kurbanlık hayvanların hem ucuz hem de sağlıklı olacağını söyledi.  
 

VIP HİZMET VERİYORUZ
Karatepe Köyü`nde uzun yıllardır büyükbaş hayvan yetiştiren Cavit Suden, kurbanlık fiyatlarının anguslara oranla çok daha düşük olduğunu söyledi. Suden, “Biz büyükbaş hayvanlarımızı tamamen doğal yemlerle besliyoruz. Çayırda, doğada besleyip kışın ise tamamen organik yemler veriyoruz. Aşırı kilolu göstersin diye hayvanları şişirmiyoruz. Bir de kurbanlık alan müşter için hayvanı kestikten sonra, doğrayıp tenceresine girecek hale getirip poşetlere koyup veriyoruz. Vereceğimiz VİP hizmet bile fiyatın içindedir. Bunun için ayrı olarak ücret almıyoruz” dedi.
 

ARADAKİ FARK BÜYÜK
Suden konuşmasına şöyle devam etti; “Hayvan pazarında satılan kurbanlıklar genelde daha şişkin ve kilolu görünüyor. Bu tamamen aldatmaca. Suni yemlerle hayvanı şişiriyorlar. 250-300 kilo et veren bu hayvanın hem eti lezzetli olmaz, hem de fiyatı yüksek. 2 yaşındaki büyükbaş 5,5 bin TL`den başlıyor. Bu fiyat 9 bin TL`ye kadar çıkıyor. Köyümüzde yetiştirdiğimiz aynı büyüklükteki bir büyükbaş hayvanı 4 ile 6 bin TL arasında satıyoruz. Bunun dışında biz hayvanlarımızı tamamen doğal ortamlarda ve organik yemlerle besliyoruz.
 

KERPETENLE ÇEKİLİYOR    
2 yaşını doldurmamış büyük ve küçükbaş hayvanlar asla kurbanlık olarak satılamaz. Köylerimizde iki yaşını geçmemiş hiçbir hayvanımızı satmıyoruz. Ama havyan pazarlarında iki yaşın altındaki hayvanlar, kurbanlık niyetine satılıyor. Satıcı büyükbaş hayvanın iki yaşında olduğunu göstermek için kerpetenle bir iki dişini çekiyor. Bu tamamen sahtekarlık. Hayvan pazarlarında bunu yapan çok sayıda üretici var. Kurban almak isteyen vatandaşlarımız bu tezgaha düşmek istemiyorsa tercihini köylerden yana yapsın.”
 

BİR TANE SATAMADI
Afyon`dan büyükbaş hayvan getiren ve Sanayi Mahallesi`ndeki hayvan pazarında satışa sunan Mehmet Koç ise 20 gündür bir tek büyükbaş hayvan satamadığını söyledi. Fiyatların çok pahalı olduğunu, bu fiyatla kurbanlıkları satmak zorunda bırakıldıklarını belirten Koç, “Et fiyatlarının yüksek olması pazara da yansıdı. Geçen yıl da buradaydım. 40 büyükbaş getirdim ve sadece 3 tane satabildim. Kurban Bayramı`na bir hafta kaldı, 30 tane hayvan getirdim ama hiç birini satamadım. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Fiyatlar farklı oluyor 5 ile 7 bin TL arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.
 

TUROĞLU: KÖYLERDEN ALIN
İzmit Ziraat Odası Meclis Başkanı Şinasi Turoğlu da anguslar ile köylerdeki satılan kurbanlık fiyatları arasında uçurumlar olduğunu belirterek, bu yıl kurban kesen vatandaşların köylerden kurbanlık almalarını önerdi. Piyasanın çok pahalı olduğunu, birçok vatandaşın kurban kesmekten vazgeçtiğini söyleyen Turoğlu, “Köylerde yetişen hayvanların etleri, doğal ortamda beslendikleri için daha lezzetlidir. Vatandaşlarımız tamamen ticari düşünceyle il dışından getirilen hayvanlar ile büyük marketlerdeki tekelleşmeye yönelik anlayıştan uzak durarak, kendi bölge üreticilerimizin yetiştirmiş olduğu hayvanları tercih edebilir” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ