KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
GİOSB 7 bin kişiye istihdam sağlayacak
GİOSB 7 bin kişiye istihdam sağlayacak
Güncel
12 Aralık 2011 Pazartesi 10:33
  • 2871
  • 4

GİOSB 7 bin kişiye istihdam sağlayacak

Beylerbeyi Derneği’ni ağırlayan Kandıra GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin 7 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi

Bir tarafta tartışmaları bir tarafta destekleyenleri olan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) hakkında yapılan bilgilendirme toplantıları devam ediyor. GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu, proje kapsamında önceki gün Beylerbeyi Derneği Başkanı Ayhan Ayyıldız ve yönetim kurulu ile eski Kuruçeşme Belediyesi Başkanı Ali Kahraman`ı makamında ağırladı. Kahvaltılı toplantıda projenin ilçeye kazandıracağı avantajlardan bahseden Eroğlu, projenin7 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi. Dernek yönetimi de projeye tam destek verdi.
 

KANDIRA GERİ KALDI
Kandıra`nın sosyo-ekonomik anlamda Türkiye`deki ilçeler arasında 433`üncü sırada olduğunu belirten Eroğlu, “Tunceli`nin Pülümür ilçesi 432`nci, Körfez 3, Gebze 4, İzmit ise 11`inci sırada. Biz, asırlık Kandıra`yı en üst seviyelere taşımak istiyoruz. Proje, bölge halkına önemli katkılar sağlayacak. En önemlisi 7 bin gencimize iş istihdamı sağlayacak. Tabi bölge halkı da üreticinin ihtiyaçlarını karşıladığı takdirde. Bunun dışında ham madde üreticisini zenginleştirecek. Süt satanlar kar yapacak. Çiftçi, artık ürettiğini satabilecek” dedi.
 

AVM VE OKUL YAPILACAK
Eroğlu, “Burası hazırcı bir yer değil, hakkıyla üretim yapan dev bir tesis olacak. Bu projeyle 50 bin kişi yemek yiyecek. Bölgede inşaat sektörü canlanacak. Esnafın işi çoğalacak. Gençlerimiz köyleri terk etmeyecek. Şu anda Kandıra`da genç nüfus bulmak çok zor. Ama bu projeyle gençlerimiz dışarı gitmeyecek. Üreticiden aldığımız bilgilere göre yıllık 853 bin 897 hammadde işlenecek. Bu 1 milyar 100 milyon TL demektir. Bölgede Gıda Meslek Lisesi kurulacak. Yılda bir kez ‘Gıda Fuarı` açılacak. Fabrikaların satış yerinin bulunacağı alışveriş merkezi yapılacak” diye konuştu.
 

AĞIR SANAYİ OLMAYACAK
Projenin faydalarını anlatırken bir yandan önlerine taş koyulmak istendiğini de kaydeden Eroğlu, “Bazı çıkarcı insanlar, rant elde etmek için, arsa fiyatlarını arttırmaya çalışıyor. Ben inanıyorum ki, Kandıra halkı, geleceğimiz ve gençlerimiz için bu projeye sahip çıkacak. 63 dev firma bu projenin kurulması halinde tesislerini açacak. Ağır sanayi kesinlikle olmayacak. ÇED dediğimiz bir garanti var. Ağır sanayiyi kim isterse istesin zaten kurulamaz. Proje iptal olur” ifadesini kullandı.
 

BEYLERBEYİ`NDEN TAM DESTEK
Beylerbeyi Derneği Başkanı Ayhan Ayyıldız ise, “Projeyi destekliyoruz. 7 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak olması, Türkiye`deki yüzde 12 oranındaki işsizliği bir anda 3-4 puan düşürecek olması heyecanlandırıcı. Ben ve arkadaşlarım sonuna kadar destekliyoruz” ifadesini kullandı. Dernek yöneticisi Sefer Yıldız`da “İlçede gencimiz kalmadı. Okullar kapanmaya başladı. Bölge halkımız saf ve temiz kalpli. Çabuk gaza geliyoruz. Çıkarcı kişilere boyun eğmeyeceklerine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ