KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Girişimciler, projelerini Genç-İz’le GERÇEKLEŞTİRECEK
Girişimciler, projelerini Genç-İz’le GERÇEKLEŞTİRECEK
Güncel
Gizem Ulutaş
30 Kasım 2017 Perşembe 10:57
  • 800
  • 0

Girişimciler, projelerini Genç-İz’le GERÇEKLEŞTİRECEK

Kocaeli Üniversitesi Pazar Alanı’nda faaliyet gösteren Genç-İz ofisi, fikri olan girişimci öğrencilere fikirlerini projelendirmesi anlamında yardımcı oluyor. Genç-İz önümüzdeki günlerde pazar alanını sosyal etkinlikler yapan bir kampüs haline getirmeyi planlıyor

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde bir süre önce İzmit Belediyesi tarafından öğrenci pazar alanı oluşturuldu. Genç- İz Öğrenci Pazar Alanı olarak adlandırılan alan, bünyesinde girişimci öğrencilerin projelerini iletebildikleri Genç-İz ofisini de bulunduruyor. Girişimci öğrencilerin fikirlerini projelendiren ve hata geçirmeleri konusunda yardımcı olan birim, çeşitli sosyal faaliyetlerle de Pazar alanını kampüs dışında kampüs alanı haline getirmeyi hedefliyor.

 

GİRİŞİMCİLİK FAALİYETLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Genç-İz çalışanı öğrencilerden Bilge Nur Kenet, gençlerin girişimcilik faaliyetlerini desteklediklerini ifade ederek, “Genç-İz, gençlere ve gençlik alanında çalışanlara eğitim, kültürel, sosyal etkinlikler, Avrupa fırsatları, uluslararası işbirliği gibi konularda birinci elden ücretsiz bilgi sunar. Talep doğrultusuna göre danışmanlık yapıyor. Kendi alanında uzman kişilerce yönlendirmelerde bulunuyor. Girişimcilik faaliyetlerini destekliyor gençlerin, projelerine destek oluyor. Girişimciliği bir kariyer hedefi haline getirecek toplumsal çalışmalarda destek sağlamaya çalışıyor. Bunun haricinde Umuttepe Pazar Alanı bizim için yeni bir proje.  Hep aklımızda olan bir projeydi. Öğrencilerin istediği bir projeydi. Pazar Alanı’nda neler yapabiliriz? 1 tane toplantı salonumuz var. İçerisinde projeksiyonumuz var. 45-50 kişilik bir kapasitesi var.  Orada öğrenciler kendi içlerinde film gösterileri yapabilirler. Kitap tartışmaları yapabilirler. Kulüp toplantılarını yapabilirler. Biz buranın bir kültürel sosyal faaliyet alanı olarak kullanılmasını istiyoruz. Bu Pazar alanının bütünü Genç-İz’in projesi. Genç-iz tarafından oluşturuldu” dedi.

 

EL EMEĞİ ÜRÜNLEİRNİ SATABİLECEKLER

Öğrencilerin pazar alanında el emeği ürünlerini satabileceklerini ifade eden Kenet, “Bu Pazar alanında öğrenciler kendi ürünlerini satabilecekler. Kendi yaptıkları takıları, el emeği ürünlerin satışını yapabilecekler. Teknoloji ürünlerini satabilecekler ama bu teknoloji ürünlerinde öğrencinin öğrenciyi kazıklamamsı adına biz faturalandırma isteyeceğiz. Çünkü bir sahtecilik olmasın diye. Önceden internetten ürünlerini satıyordu öğrenciler. Şimdi buraya getirip yüz yüze anlaşabilme imkanı olacak. Yardım ve sosyal sorumluluk kermesleri için burada satış yapabilecekler. Giyim ve aksesuar satışı olabilecek. Öğrencinin hem burada girişimcilik üzerine bir deneyim kazanması hem de kendine bir gelir elde edebilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

KAMPÜSÜN DIŞINDA BİR KAMPÜS

Kenet, kampüs dışında bir kampüs oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Yazın hava sıcak olduğunda yerlere puflar koyacağız. Orada öğrenciler kitap okuma etkinlikleri organizasyonları yapabilecekler. Zaten çayımız kahvemiz her şeyimiz ücretsiz. Burayı tamamen kampüsün dışarısında bir kampüs oluşturabilme fikriyle hareket ettik. Maslarımız olacak. Burada öğrenciler gelip sohbetlerini yapabilirler, derslerini çalışabilirler. Biz Genç-İZ bürosunda 3 arkadaş çalışıyoruz. Tamamen gencin dilinden gencin anlaması amacıyla İzmit Belediyesi tarafından burada görevlendirildik. Onların yaşadığı sıkıntıları, gençlerin isteklerini biliyoruz” şeklinde konuştu.

İMZA GÜNLERİ DÜZENLEYECEĞİZ

Kulüplerle ortak projeler gerçekleştireceklerini ve imza günü gibi çeşitli etkinlikler yapacaklarını belirten Kenet şunları söyledi: “Öğrenciler hangi alanda çalışma yapmak istiyorlarsa bize dilekçelerini veriyorlar. Biz de ilgili birime gönderiyoruz. Hem işleri daha hızlı ilerliyor hem de onların kullanabileceği, sosyalleşebileceği bir ortam oluşturmuş durumdayız. Ayrıca zaman zaman açılışını yaptıktan sonra burada imza günleri düzenlemeyi planlıyoruz. Eğitimlerimiz olacak burada girişimcilik üzerine. Aynı zamanda kulüplerle ortak organizasyonlar gerçekleştireceğiz. Tiyatro kulübü burada tiyatro gösterileri yapacak. Müzik kulübü müziğini yapabilecek. Burada provalarını alabilecekleri geniş bir ortam da hazırlayacağız. Diğer kulüplerle de ortak projelerimiz olacak. Çeşitli branşlarda eğitimler vermeyi planlıyoruz. Sergiler gerçekleştirilecek burada.

 

GİRİŞMCİLERİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ

Gençler girişimcilerin hepsini bir araya getireceğiz. Belki ortak projeler üretebilirler. Bu fikirdeyiz. Birlikte ortak çalışma yapabilecekleri bir alan da olsun istiyoruz. Çünkü genelde insanların aklında bir fikir var ama ya melek yatırımcıya ulaşamıyorlar. Birbirlerini bulamıyorlar düşüncelerini paylaşacak. Biz bu genç girişimcileri bir araya getirerek aslında birbirlerini anlayabilecekleri bir ortam da oluşturuyoruz. Onları buluşturuyoruz, birbirlerine yaptıkları projeleri anlatıyorlar. Birlikte organizasyonlara, kongrelere katılıyorlar. Biz bu insanları bir araya getirdiğimizde o kadar güzel fikirler ortaya çıkıyor ki birisi çıkıp farklı bir yönden bakarken o diğer yönden bakıyor. “

 

KÖPRÜ GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ

Genç-İz ofisi çalışan öğrencilerden Hatice Kübra Yüncü ise öğrenciler ve belediye arasında köprü görevi üstlendiklerini belirterek şöyle dedi: “Üniversitedeki öğrenciler genelde bu tür taleplerde bulunmak için belediyeye gidiyorlar. Hatta üniversiteden bulamadıkları desteği belediyeden sağlamaya çalışıyorlar. Belediye de bunu düşünerek demiş ki ‘Öğrenci hizmet talep etmek için zahmete girmesin. Biz öğrencinin ayağına getirelim’ Bu amaçla buraya bu birimi kurdu. Bizler aslında köprü grevi üstleniyoruz. Öğrenci olduğumuz için de öğrencinin dilinden öğrenciyi anlayabileceğimiz için burada öğrencileri çalıştırıyorlar.

 

GELİN FİKRİNİZ BİRLİKTE GELİŞTİRELİM

“Herkes mühendis herkes doktor olmak zorunda değil diyoruz. Girişimci de olabilirsiniz. Bu sektörde de ilerleyebilirsiniz ve Türkiye’nin bu tür girişimcilere ihtiyacı var. Kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Madem bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsunuz o halde fikriniz bir proje altında gerçekleştirebilmeniz için size bir imkan sunuyoruz. ‘Gelin fikrinizi geliştirelim birlikte’ diyoruz. Onlar bir aşamaya kadar fikir olarak ilerliyorlar. Daha sonra şirket kurma konusunda onlara yardımcı oluyoruz. Daha üniversite okurken şirketlerini kuruyorlar.” 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ