KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde NELER OLUYOR? (2)
Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde NELER OLUYOR? (2)
Güncel
06 Kasım 2012 Salı 08:44
  • 7231
  • 35

Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde NELER OLUYOR? (2)

Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşananları çok uzun bir şekilde yazarak gazetemize gönderen okuyucumuzun yazısını bugünde yayınlamaya devam ediyoruz.

 

11-Müdür Bey  08/03/2012 tarihinde Dünya Kadınlar Günü`nde bütün bayan öğretmenleri manevi baskıyla ders saatinde sınıflarından alarak 5. ve 6. saatlerde yemeğe götürmüştür. İmza sirküsü çıkarmış, imzalamayan öğretmenleri ise telefonla arayarak manevi baskı yapmıştır. E. UUSLU, G.G. TOPAL, N. ÇELİKBAZI, F. BAŞTAN, B. VEYİSOĞLU, Z. KÖKEN ve diğer bayan öğretmenler durumdan rahatsızlık duymuşlardır. Bu olay gazete küpürü ve okul nöbet defterinde kayıtlıdır. Bazı öğretmenler bunun suç olduğunu ifade edince bayan öğretmenlerin haberi olmadan bir saatlik ek ücretini hiçbir hukuki işlem  yapmadan, gerekçe göstermeden kesiyor. Ancak diğer saatin ücretini kesmiyor. Mart ayı ek ders ücret çizelgesinde kayıtlıdır.

12-Okul müfredatında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmamasına rağmen Müdür adına iki farklı Din Dersi kursu açılmış ve derslere girmediği halde müdüre ücret tahakkuk ettirilmiş. Bu kurslar Gölcük Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 13/01/2012 – 25/05/2012 tarihleri arasında Gölcük Anadolu İmam Hatip Lisesi ‘n de yapılıyor. Öğretmenler, Görevlendirme Onay Çizelgesi`ni görünce durumdan haberdar oluyorlar… Dilekçe verilmiş.

13- Okuldaki açık lisede, ikinci dönemde Kuran dersi müdürün isteğiyle iki sınıfa ayrılıyor. Bir sınıfı  müdür bey kendine alıyor. Ancak müdür beye dersler girmeden yılsonuna kadar ek ders ücreti tahakkuk ettiriliyor. Ders defteri doldurulmadığı gibi yoklamalar da alınmamış. Bu durum şubat, mart, nisan, mayıs ve haziran dönemi ek ders ücret çizelgelerinde kayıtlıdır. Dilekçe verilmiş.

14-Müdür beyin ve Hüseyin Demirbilek`in alanı Din Kültürü dersi olmasına rağmen okulda meslek derslerine giriyormuş. Bu durum yasal mıdır?

15-Zeki Bey ve müdür muavini Hüseyin DEMİRBİLEK alan değişikliği yapmamış. İlçe idaresi meslek derslerine girmemesi  lazım diyor, ancak hiçbir işlem yapmıyorlar. Kaldı ki öğrenciler idarecilerin çoğunun derse girmediğini söylüyor.

Özellikle D. Özer , E. Kalkan, M. Demircan  Z. Köken, E. Uslu, F. Baştan , N. Çelikbazı, G. G. Topal ve kimyacı olaylarla ilgili bilgi sahibiler. Bu öğretmenler okulun adı çıkmasın diye sorunu okul içinde çözmeye çalışmışlar. Sonuç alınamayınca, kamu menfaatini korumak amacıyla E. Kalkan, M.Demircan, B. Özer ilçeye ve kaymakamlığa birçok dilekçe vermiş.

16-Öğrenciler, veliler ve esnaf istismar edilmiş.

a) Zorla katkı payı toplanmış. Vermeyenler disipline verilmekle tehdit edilmiş. Örneğin 10-D sınıfı bu duruma maruz kalmıştır. Dilekçe verilmiş.

b) Yine 10-D sınıfından M. İşbilen , M.Torun adlı öğrencilere idare tarafında camlar sildirilmiş, sınıf temizletilmiş, idarecinin şahsi borcu için dersten alınarak bankaya para yatırılmaya gönderilmiş.

c) 12. Sınıflara mezuniyet balosu için 25`er bilet verilerek sattırılmış. Satamayanlardan ise paraları ceplerinden vermeleri istenmiş. Dilekçe verilmiş.

ç) Esnaftan reklam karşılığı para toplanmış iyi bir gelir elde edilmiş. Buna rağmen öğrencilere zorla takvim sattırılmış. Satamayanlardan paraları kendi ceplerinden vermeleri  istenmiş. Dilekçe verilmiş.

d) Okula optik okuyucu alınmış. Parası öğrencilerden istenmiş ve toplanmış. Getirmeyenler sınava giremeyecek denmiş. Ayrıca her sınav için para toplanmış. İdare tarafından dilekçe verildiği öğrenilince alınan paralar geri verilmiş. Dilekçe verilmiş.

e) Gündüzlü olup parasıyla yemekhanede yemek yiyen öğrenciler yemekhanede nöbetleşe çalıştırılmış. Örneği 11-A sınıfı bu duruma muhatap olmuş. Dilekçe verilmiş.

f) Pansiyonda kalan yatılı öğrenciler derslersen alınarak gün boyunca yemekhanede nöbet adı altında çalıştırılıyor. Bu yüzden bir veli oğlunu okuldan alıyor. Belletmen öğretmenlerden bazıları durumu biliyor. Pansiyondan ayrılan öğrenciler ayrılmamış gösterilerek devletten ödenekleri alınmaya devam edilmiş. 12-A‘dan T. Şengün adlı öğrenci, Öğrenci Kimlik Kartı alınca anlaşılıyor.

g) Pansiyonda kalan öğrenciler evlerine yollanarak Van`dan gelen öğrenciler yerleştiriliyor. Diğer okullar bu sorunu misafir öğrencileri özel yurtlara yerleştirerek çözüyor ve kendi öğrencilerini mağdur etmiyorlar.

h) Devlet tarafından pansiyon öğrencilerine verilen giyim hakkı başkaları adına kullanılmış. Dilekçe verilmiş.

I) Öğrenciler derslerden alınarak  idari işlerde çalıştırılmış ve yok yazılmamışlardır. Öğrencilere resmi evraklar doldurtulmuştur. 11-A  sınıfı bu duruma maruz kalmıştır. Dilekçe verilmiş.

İ) Okulda nahoş olaylar yaşanıyor. Hırsızlık, ot kullanımı, t…z! Okuldaki bütün kapıları açan mastır anahtarı çalınıyor ve kullanılıyor. Okuldaki idari boşluktan dolayı ot kullanımı yayılma eğilimi gösteriyor. Müdür beyden inisiyatif alması istenince “Ben müdürüm,  böyle işlerle uğraşmam” diyor. Okula genel bir disiplinsizlik hakim olmuş.

j) İkinci dönemde Disiplin Kurulu çok yoğun çalışmış, okulun yüzde 15`ine disiplin cezası verilmiş. Veli rızasıyla 9-10 öğrencinin okulla ilişiği kesilmiş. Müdürün idari anlayışına bir örnek: 11-E sınıfı öğrencilerinden O. C. Zer, İ. Çakır okul idaresi tarafından faaliyetleri  kameraya çekmekle görevlendiriliyorlar. Çekimlerden sonra okulun kameraları zarar görmesin diye ilgili öğretmene teslim ediyorlar. Bu yüzden derse biraz geç kalıyorlar. Derse giderken müdür onları görüyor. Hiçbir şey demeden, konuşma fırsatı tanımadan öğrencileri direk disipline veriyor.

k) Öğrencilerin istememesine ve öğretmenlerin pedagojik bulmamalarına, müdürle topluca görüşmelerine, öğrencilerin başarısının mutlaka düşeceğinin söylenmesine rağmen onlar da siz de alışırsınız denmiş. Talepler dikkate alınmamıştır.

l) Öğrenciler bu şekliyle sınavların başarılarını düşüreceğini ifade eden bir dilekçe yazarlar. Dilekçe müdür tarafından işleme konulmaz.

m) Dilekçelerin reddi üzerine öğrenciler rahatsız oldukları diğer konuları içeren dilekçeleri de yazarlar. Bunları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`ne götürüyorlar ancak işleme konulmuyor. Dilekçeler Kaymakamlık tarafından işleme konulur. Ancak yasal sürede cevap verilmemiştir.

n) Müdür bey dilekçelerin verildiğini öğrenince diğer idarecilerle birlikte 11`ler ve 12`ler derslerinden alınarak zorla konferans salonunda toplanıyor. Öğretmenler salona alınmıyor. Öğrencilere baskı yapılıyor, hakaretler ediliyor, tehdit ediliyor. Dilekçe veren öğrenciler hedef gösteriliyor. Öğrenci ve öğretmenler arasında ikilik çıkartılıyor. Etrafa yalan-yanlış bilgiler yayılarak dezenformasyon  yapılıyor. Dilekçe verilmiş.

o) Öğrenciler baskılardan bunalıyor, bu durumunun notlarına yansımasından korkuyorlar ve susuyorlar. Karneleri aldıktan hemen sonra yapılan baskıları içeren dilekçeleri ilçeye veriyorlar ancak işleme alınmak istenmiyor, yine kaymakamlık makamınca kabul ediliyor.

Bu olaylar ana hatlarıyla basına yansımış: Gölcük Gazetesi, Demokrat Kocaeli gazetesi , Gölcük Haber Gazetesi ayrıca internete Galip Ataman, Zeki Koyun yazıldığında farklı bilgileri ve yorumlar var.

Her şeye rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet DEMİR ve şube Müdürü Murat YAVUZ, Memur Sen Başkanı Cemil KÖKSAL, Eğitim Birsen İl Başkanı H. İbrahim KELEŞOĞLU tarafından korunduğu ifade ediliyor.

İlçe Milli Eğitim`in isteğiyle ve kaymakamlık oluruyla müdür hakkında dilekçe veren öğretmenlere maaş kesim cezası vermek için YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞ DİLEKÇE KANUNUNA göre soruşturma açılmış.

 Devam edecek…

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ