KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük Donanma Komutanlığı’nda şok arama
Gölcük Donanma Komutanlığı’nda şok arama
Güncel
08 Aralık 2010 Çarşamba 19:23
  • 12590
  • 8

Gölcük Donanma Komutanlığı’nda şok arama

Ard arda yapılan fuhuş operasyonlarıyla gündeme gelen Gölcük Donanma Komutanlığı’na önceki gün baskın yapıldı, bu sefer de 10 çuval gizli belge ele geçirildi

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen`in yürüttüğü soruşturmada, önceki gün sürpriz bir gelişme yaşandı. Daha önce fuhuş baskınlarıyla gündeme gelen Gölcük Donanma Komutanlığı`na geçtiğimiz gün bir baskın daha yapıldı. Edinilen bilgiye göre Fikret Seçen`e e-postayla gelen bir ihbarda, Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesi`ndeki bazı gizli belgelerin imha edildiği iddia edildi. Savcılık bunun üzerine arama kararı alarak Merkez Komutanlığı görevlileriyle komutanlığa gitti. İddiaya göre, İstihbarat Şube Müdürlüğü`nün zeminindeki parke zemini kazan ekipler, gizli bir bölmeye ulaştı.
 

İNCELEMEYE ALINDI
Burada çuvallar içinde saklanan çok sayıda CD ile ‘gizli` damgalı belge bulundu. İstanbul Emniyeti`ne getirilen 10 çuval belge Organize Suçlarla Mücadele Şubesi`nde incelemeye alındı. Belgelerin gizli kalmış bazı olayları aydınlatacağı öne sürüldü. Deniz Kuvvetleri içinde yapılanan fuhuş çetesine yönelik başlayan operasyonlar casusluk ve şantaj soruşturmasına dönüşmüştü. Derinleştirilen soruşturma, aralarında emekli ve muvazzaf askerlerin de bulunduğu 40 kişi, devletin gizli bilgi ve belgelerini casusluk için ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal ve YAŞ kararlarını etkilemek suçlarından gözaltına alınmıştı.
 

UYDU ÜZERİNDEN
Türkiye`nin önemli noktalarında ve TSK`nın hassas yerlerinde görevli askerleri hedef seçen çetenin bu kişileri Genelkurmay Elektronik Sistem Komutanlığı`nda (GES) görevli 4 elemanıyla uydu üzerinden takibe aldığı da ortaya çıkmıştı. Çetenin GES`te görevli elemanlarının hedef kişilerin internet üzerinden yaptığı tüm görüşme ve yazışmaları kayıt altına aldığı, bunları emekli Albay İbrahim Sezer`e teslim ettiği belirlenmişti.
 

POLİS GİREMEZ
Öte yandan askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramaların ‘Donanma'ya polis baskını` şeklinde yorumlanmasına, savcı Fikret Seçen tepki gösterdi. Bu haberler nedeniyle askeri yetkililerin kendilerini aradığını belirten Seçen, askeri mahallerin yasa gereği asker kişiler tarafından aranabildiğini söyledi. Seçen, “Askeri mahalde askeri makamlar tarafından arama yapılır. Polis giremez. Donanma'daki aramada bizzat ben de bulundum. Aramalar askeri makamlarca benim kontrolümde yapıldı. Yasa gereği polis oraya giremez. Askeri yetkililer isterse girebilir” dedi. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ