KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük, Dumlupınar şehitlerini unutmadı
Gölcük, Dumlupınar şehitlerini unutmadı
Güncel
09 Nisan 2010 Cuma 15:04
  • 1171
  • 0

Gölcük, Dumlupınar şehitlerini unutmadı

Gölcük Belediyesi, düzenlediği bir dizi etkinlik ve törenle Dumlupınar şehitlerini 57. yıl dönümünde andı

Gölcük Belediyesi, Dumlupınar şehitlerini 57. yıldönümünde  andı. Türk denizcilik tarihinin en hüzünlü kazası olarak tarihe geçen, Donanma Komutanlığı`na ait Dumlupınar Denizaltısı`nın, Çanakkale açıklarında İsveç bandıralı bir gemiyle çarpışarak batması sonucu, gemide bulunan 81 denizci şehit olmuştu. Gölcük Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda bir dizi etkinlik ve tören tertip ederek, Dumlupınar şehitlerini andı.

PROTOKOL ZİYARETLERİ
Anma etkinlikleri, Denizaltı Sevenler Sosyal Yardımlaşma Derneği Değirmendere Şube Başkanı Fevzi Yılmaz ve yönetiminin belediye başkanı Mehmet Ellibeş`i ve ardından Dumlupınar Mahalle Muhtarlığı`nı ziyaret etmesiyle başladı. Protokol ziyaretlerinin ardından heyet, Dumlupınar İlköğretim Okulu`nda gerçekleştirilen törene katıldı. Buradaki programın ardından protokol üyeleri hep birlikte, şehitler için düzenlenen resmi törene katılmak üzere Gölcük Belediyesi Kültür Sanat Merkezi`ne geçti.

ANMAYA DEVAM EDECEĞİZ
İlçe protokolü ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tören, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Akabinde protokol konuşmalarına geçildi. Programın açılış konuşmasını Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yaptı. Ellibeş, kazada şehit olan denizcileri rahmetle andığını ve anmaya da devam edeceklerini belirterek, törene katılan herkese teşekkür etti.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Ellibeş`in ardından söz alan, Dumlupınar Denizaltısı`nda görev yapıp kazadan sağ kurtulan emekli deniz seyir astsubayı Hüseyin İnkaya, anılarını anlattı. Daha sonra, Dumlupınar Denizaltısı için özel hazırlanan belgesel, barkovizyonla katılımcılara izletildi. Belediye başkanı Mehmet Ellibeş tören sonunda, Denizaltı Sevenler Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mehmet S. Ertürk ile Dumlupınar Denizaltısı`nda görev yapıp kazadan sağ kurtulan emekli deniz seyir astsubayı Hüseyin İnkaya`ya günün anısına çiçek ve plaket takdim etti.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ