KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Gölcük’e otomotiv Okulu açılıyor
Gölcük’e otomotiv Okulu açılıyor
Güncel
11 Aralık 2011 Pazar 14:44
  • 4061
  • 0

Gölcük’e otomotiv Okulu açılıyor

Gölcük Otomotiv Meslek Yüksek Okulu’na kavuşuyor İhsanye’de eğitim verecek olan MYO’da açılacak bölümleri ve programları da belirlendi

‘Gölcük Vizyon 2023 Projesi` kapsamında Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, önemli bir çalışmaya imza atıyor. Ellibeş`in bir süredir üzerinde önemle durduğu ve bir dizi girişimlerde bulunduğu Gölcük`e otomotiv meslek yüksek okulu kazandırma çalışmaları son aşamaya geldi. Konuyla ilgili Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Yaşam Merkezi`nde bir Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Ford-Otosan, Kocaeli Sanayi Odası, TOSB ile yan sanayi firmalarının başkan ve temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi.

 

 

ÇOK SAYIDA KATILIMCI
Toplantıda; Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, belediye yöneticileri, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.  Arif Demir, teknik eğitim fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı, öğretim üyeleri, Ford-Otosan yetkilileri; Ali Rıza Aksoy, Nursel Ölmez Ateş, Sebahattin Gücin, Hayriye Vural, Aşkın Savaş, KSO Başkan Yardımcısı Şerif Kanık, TOSB Bölge Müdürü Fuat Günel, üyeler; Yunus Çiftçi, Alper Kanc, yan sanayi firmaları; Bülent Derindere (Major SKT-Bursa) ve Ahmet Dirimtekin (BPLAS) hazır bulundu.

 

 

GELİŞİME KATKI
Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Cengiz, otomotiv meslek yüksek okuluyla ilgili ve açılacak olan bölümlerin taslak programları hakkında bilgi verdi. Akabinde konuşan belediye başkanı Mehmet Ellibeş, otomotiv meslek yüksek okulunun bölge gelişiminde üniversite, sanayi ve belediye işbirliğinin en önemli sonuçlarından biri olduğunu ifade etti. Ellibeş, Gölcük`e yüksek öğretim alanında böyle bir okul kazandırılacak olmasının heyecan ve mutluluğunu yaşadığını da sözlerine ekleyerek tüm destekçilere teşekkür etti.

 

 

ORTAKLIK ARTIRILMALI
Ford-Otosan İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Nursel Ölmez Ateş, Ford-Otosan için kaliteli insan gücünün önemi ve ortak mesleki eğitimin gerekliliğine vurgu yaptı. Daha sonra birer konuşma yapan diğer konuklar, otomotiv meslek yüksek okulunun ne kadar gerekli bir çalışma olduğuna vurgu yaparak, ortak çalışmaların artırılmasının şehre sunacağı katkıya değindi.
Konuşmaların ardından Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Cengiz, meslek yüksek okulunda ön görülen bölümler ve açılacak programları açıkladı.

 

 

AÇILACAK BÖLÜMLER
Buna göre; makine ve metal teknolojileri bölümü, makine resim ve konstrüksiyon programı, motorlu araçlar ve ulaştırma teknolojileri bölümü otomotiv teknolojileri programı, oto boya ve karoseri programı ile pazarlama ve dış ticaret bölümü açılacak. Verilecek eğitimin öncelikli hedefleri; bölgesel ihtiyaçlar, Uluslararası Eğitim Standartları (ISCED-Seviye 5)`in sağlaması, ‘Bologna` ve ‘Eğitimde Yeniden Yapılanma` süreçlerinin dikkate alınması oldu. Eğitimin sonunda mezunlar, ISCED ile belirlenmiş mesleki eğitim alanlarında uluslararası yeterliğe sahip olacak.

 

 

İHSANİYE`DE OLACAK
Toplantı, ISCED`in ülkemizde uygulanmasına yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki Mesleki Yeterlilik Kurumu`nun (MYK) tanımladığı meslek branşları ve eğitim içeriklerinin ders programlarında referans teşkil ettiği belirtildi. Bunların yanında programların hazırlanmasında bölge ihtiyaçlarının önemli bir faktör olduğu kaydedildi. Otomotiv meslek yüksek okulu içerisinde derslikler, amfi, çeşitli laboratuar, atölyeler ile idari ve sosyal olacak. Okul İhsaniye`de belediyenin temin ettiği taşınmaz üzerinde inşa edilecek.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ