Gölcük’ün en önemli sorunu kentsel dönüşüm
Gölcük’ün en önemli sorunu kentsel dönüşüm
Güncel
09 Ağustos 2018 Perşembe 12:52
  • 1777
  • 0

Gölcük’ün en önemli sorunu kentsel dönüşüm

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, deprem öncesi yapılan binaların yerine yenilerinin inşası için kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, aradan geçen 19 yıla rağmen Gölcük'te en önemli sorunun kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, "19 yıl içerisinde bütün maddi kayıplarımızı tabiri yerindeyse kazandık ve üzerine yeni şeyler inşa ettik. Bu değişim dönüşüm kentsel dönüşümle ayrı bir mecraya girdi. Gölcük'ün en önemli ve birinci öncelikli olarak sorunu kentsel dönüşümdür. 17 Ağustos 1999 depreminden önce var olan mevcut bina stoklarının yıkılarak, yerine yeni, şimdiki deprem yönetmeliğine uygun binaların yapılması konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.

Marmara Bölgesi'ni vuran ve Türkiye'yi derin acılara boğan 17 Ağustos Depremi'nin üzerinden 19 yıl geçti. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, depremin merkez üssü olan ilçede yaraların sarıldığını, ağır hasarlı bina kalmadığını söyledi. Mehmet Ellibeş depremde Gölcük'ün tamamen yıkıldığını ve ayağa kalkacağına şüphe ile bakıldığını belirterek, "Asrın felaketinin üzerinden tam 19 yıl geçti, daha dün gibi aslında hatıralarımızca taze ve canlı bir şekilde durmakta. O gün yaşadığımız felaket ömrümüzde görmediğimiz, yaşamadığımız, böyle bir depremin olabileceğini hayal edemediğimiz bir depremi yaşadık. 45 saniye sürdü ve yerin altından gelen o sarsıntı her yönden bizi salladı. 45 saniye süren bir sarsıntı sonucunda takriben 12 bin 500 civarında binamız bir kısmı tamamen hemen olay anında, bir kısmı da daha sonrasında ağır hasar alarak yıkıldı. Bunun sonucunda da 6 bin civarında insanımız deprem şehidi oldu. Deprem sonrasına baktığımızda altyapısıyla, üstyapısıyla, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal, sağlık, eğitim tesisleriyle tamamen yıkılmış ve bir daha ayağa kalkacağı şüpheyle bakılan bir kent haline gelmiştik. Kolay bir süreç değildi ama çok şükür o günden başlayarak halkımız, insanımız ile el ele, kol kola, gönül gönüle birliktelik içerisinde yeniden yapılanma sürecini başlattık" diye konuştu.

 

'ACILAR KALPLERE GÖMÜLDÜ'

 

İnsanlar acılarını kalplerine gömerek yaşamlarına devam ettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, şunları kaydetti:

 

"Halkımız sabırla, azimle çalıştı, acılarını kalbine gömdü, depremin enkazından yeni bir filiz gibi yeni bir Gölcük'ün toplanmasına yardımcı oldu. Bugün çok şükür günlük yaşamın aksamadan devam ettiği, hayati önem arz eden ciddi bir sıkıntısı olmayan bir Gölcük haline geldik. Gölcük'te şu anda ağır hasarlı binamız yok, olan bütün ağır hasarlı binalar yıkıldı. Kısmen orta hasarlı binalarımız var. Depremden sonraki süreç içerisinde güçlendirilen ama ruhsata bağlanamayan ve bu şekliyle orta hasarlı bina şeklinde kalan binalar var. Onlar da süreç içerisinde valiliğimizin ve belediyelerimizin müşterek çalışmalarıyla gerekli yasal işlemlerle kontrol altına alınacaktır ve bu şekliyle Gölcük özelinde baktığımızda ağır hasarlı binamız yoktur."

 

'EN ÖNEMLİ SORUN KENTSEL DÖNÜŞÜM'

 

Gölcük'te şu anda yaşanan en önemli sorunun kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Mehmet Ellibeş, şöyle konuştu:

 

"Şu anki imar planımız 3 kat ve 3,5 kat olarak söyleyebiliriz. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin almış olduğu bir meclis kararı doğrultusunda istisnai olarak ada bazında yapılan inşaat yapımlarında ve mevcut eski binaların yıkılması koşuluyla birtakım şartlar koşuluyla ilave kat izni verilebiliyor. Biz bu geçen 19 yıllık süreç içerisinde bütün maddi kayıplarımızı tabiri yerindeyse geri kazandık ve üzerine yeni tesisler de inşa ettik. Günlük yaşam aksamadan devam etmekte, bu değişim ve dönüşüm sürecek. Şimdi hızla kentsel dönüşüm çalışmalarında ayrı bir mecraya girdik. Bugün itibarıyla Gölcük'ün en önemli ve birinci öncelikli olarak sorunu kentsel dönüşümdür. 17 Ağustos 1999 depreminden önce var olan mevcut bina stoklarının yıkılarak yerine yeni şimdiki deprem yönetmeliğine uygun binaların yapılması konusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 3 riskli alanda ve 2 rezerv alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızın başladığını da söyleyebilirim."

 

EN KRİTİK BÖLGE DENİZEVLER

 

Başkan Mehmet Ellibeş, ilçede en kritik bölgenin, yıllardır sorunların kangrene dönüştüğü Denizevler bölgesi olduğunu, çalışmalarla bu bölgedeki problemleri çözdüklerini belirtti. Mehmet Ellibeş, şunları söyledi:

 

"Denizevler bölgesi yıllardır kangren haline gelmişti. Depremde zeminde 2 metreye yakın bir çökme olmuştu bu bölgede ama maalesef geçen yıllara rağmen oradaki hak sahiplerinin bir kısmı kalıcı konutlara gitmesine rağmen, bir kısmı da orada oturmaya devam ediyordu ve devletimiz bu anlamda tabiri yerindeyse çaresiz durumdaydı ama biz bu meselenin kökten çözümü anlamında girişimde bulunduk. Bölgenin risk altındaki bölümünün tahliyesi anlamında, Bakanlar Kurulu ve AFAD'ın almış olduğu kararlar doğrulusunda rezerv alan olarak ilan ettiğimiz Gölcük'te, 100 dönümlük arsa üzerinde yeni konutların inşası başlandı. TOKİ ile ortak yapıyoruz ve bu yıl sonu itibarıyla konutlar teslim edilecek ve Denizevler bölgesindeki takriben 200 bin metrekarelik bir alandan bahsediyoruz. Kamulaştırma bedellerini alarak binalarından çıktılar ve biz de 400'e yakın binanın onarımını yaptık, geriye kalan binalar da konutların bitmesiyle yeni konutlarına taşınacak ve o bölgedeki sorun böylece çözülecek. Sanayi anlamındaki kentsel dönüşüm de başarıyla sürüyor. 2 ay içerisinde en geç, sanayi esnafımız kentsel dönüşüm kapsamında yeni yaptığımız iş yerlerimize kavuşacak, mevcut eski sanayi bölgesinin de yıkılmasına başlayacağız."

 

ELEKTRİK DİREKLERİ ÖZELLİKLE KALDIRILMIYOR

 

Kavaklı sahilinde deprem sırasında sular altında kalan elektrik direklerini özellikle kaldırmadıklarını da belirten Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, "Çökmenin sonucunda bu elektrik direkleri sahilin içinde kaldı. Özellikle bunları sökmedik ki yarın buraya gelindiğinde, bu nedir denildiğinde, depremin nasıl bir gerçek olunduğunu gösterebilelim" dedi.

 

 

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ