KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Gölde uçmak artık yasak
Gölde uçmak artık yasak
Güncel
01 Aralık 2009 Salı 16:51
  • 1487
  • 2

Gölde uçmak artık yasak

Bayram tatilini fırsat bilerek Sapanca’ya gelen ve göl üzerinde uçmak isteyenler büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Çünkü başkan, gölün üzerinde uçmayı yasakladı

Bir süre önce yakıtı bittiği için Sapanca Gölü`ne zorunlu iniş yapan microlayttan sonra Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu`dan uçuş yasağı geldi. Kurban Bayramı tatilini fırsat bilerek İstanbul ve Ankara`dan gelen uçuş meraklıları bayramın ilk günü Sapanca Kırkpınar Spor Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren tesise adeta akın etti, ancak ikinci günü uçmak isteyenler o kadar şanslı değildi. Havaalanına geldiklerinde uçuşların yasaklandığını öğrenenler büyük bir şok geçirdi.
 

YASAĞIN GEREKÇESİ
Başkanın bu yasağına bir anlam veremeyen uçuş tutkunları geri dönerken, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu yasağın gerekçesini şöyle açıkladı: “Göle zorunlu iniş yapan o uçağın pilotuna eğer bir şey olsaydı, sorumlusu ben olacaktım. O yüzden uçuşları yasakladım.” Kırkpınarlı vatandaşlar ise getirilen yasağın düşen microlaytla ilgisi olmadığını, bu havaalanına başka bir firmanın talip olduğunu, o yüzden böyle bir yasak konulduğunu iddia etti.
 

HERKES TEPKİLİ
Vatandaşlar, “Kırkpınar`ı hiç kimse rant kapısına dönüştüremez, buna müsaade etmeyeceğiz. Çünkü, Kırkpınarspor Kulübü`nün bir kolu bu havaalanı. Hem kulübe ekonomik katkı sağlıyor hem de Kırkpınar`ın tanıtımına yardımcı oluyor” diye tepki gösterdi. Sapanca Belediye Meclisi`nin AKP`li üyesi ve başkan vekili Fatih Fil de belediye başkanı İbrahim Uslu`nun aldığı yasak kararına bir anlam veremediğini söyledi, “Burada birilerinin gözü olabilir, yasak kararı bu nedenle alınmış olabilir” dedi.
 

KARAR YANLIŞ
Fil, “Kırkpınar`ı rant kapısı olarak görenler yanılıyor. Burada kurulu ve 3 yıldır çalışan bir tesis var. Kırkpınar Spor Kulübü bünyesinde gayet güzel faaliyet gösteriyor. Koskoca yolcu uçakları düşüyor, birçok insan hayatını kaybediyor, hangi belediye başkanı bundan sorumlu tutuluyor? Yakıtı biten bir uçağın göle yaptığı zorunlu inişi gerekçe göstererek bu kararın alınması yanlış. Belediye başkanıyla bu konuyu görüşüp, sorunu çözeceğim” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ