KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Gönül, kadınları siyasete çağırdı
Gönül, kadınları siyasete çağırdı
Güncel
06 Aralık 2011 Salı 15:58
  • 1051
  • 0

Gönül, kadınları siyasete çağırdı

Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği panele katılan AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, kadınları aktif siyasete davet etti

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi ve Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 77. yılına özel bir panel düzenledi. Panele kadınların ilgisi yoğun olurken, konuşmacı olarak katılan AKP Kocaeli Milletvekili TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Sibel Gönül, kadınların yerel siyaset içerisinde yer almalarını istedi. Siyasi partilere ve kadınlara çağrıda bulunan Gönül, “Yerel seçimlerde bayanlar sahnede olsun” dedi.
 

İLGİ YOĞUNDU
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 77. yıl dönümünde düzenlenen panele; KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, rektör yardımcısı Prof. Dr Ayşe Gökalp, vali yardımcısı Şükrü Çakır, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk, Genç Kocaeliler Derneği Başkanı Ayhan Varol, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol,  kadın meclis üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri ilgi gösterdi. 
 

DİKEN BATSADA
Kocaeli Ticaret Odası`nın toplantı salonunda gerçekleştirilen paneli Prof. Dr. Münevver Tekcan yönetti. Kadın hakları eksenli panelin açılış konuşmasını Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu gerçekleştirdi. Balcıoğlu, konuşmasında kadınlara yüklenen norm kalıpların dışına çıkılması gerektiğini söyledi.  Balcıoğlu, “ Ayağımıza dikenlerde batsa, çalı çırpı da takılsa hayallerimizin verdiği umutlu yolumuza devam etmeliyiz” dedi.
 

AKTİF OLUN
Daha sonra söz alan AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, ‘Siyasette kadın` konulu bir konuşma yaptı. Gönül, “Dünyada kadınlar siyasete yerelde yetişip parlamentoya giderken, biz de böyle bir şey yok.  Oysa ki kadınlar yerel siyasette kendilerini yetiştirebilirler ve parlamentoya girebilirler” dedi. Gönül kadınların parlamentoda az olduklarını da hatırlatarak, “Önümüzde ki yerel seçimlerde kadınlar yerel siyasete aktif görev almalı” diye konuştu.
 

KADIN HAKLARI
Gönül, dünyada gelişmişliğin kriterlinin kadınlar tarafından belirlediğini söyleyerek, 25 Kasım`da start alan ‘Adil bir dünya için yanımda ol` projesinde Kocaeli kadınların da aktif görev almasını istedi.  Gönül`ün ardından söz alan panel konuşmacılarından öğretim görevlisi Ayşegül Gökalp Kutlu da kadın  haklarıyla ilgili bir sunum yaptı. Panelin son konuşmacısı Doç. Dr. Esma Torun Çelik oldu. Çelik, ‘Osmanlı`dan Cumhuriyete Kadın Hakları` konusunda fikirlerini paylaştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ