KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Gönül, üniversiteli gençlerle buluştu
Gönül, üniversiteli gençlerle buluştu
Güncel
31 Aralık 2012 Pazartesi 10:42
  • 651
  • 0

Gönül, üniversiteli gençlerle buluştu

TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan bayan öğrencilerle ev toplantısında bir araya geldi

AKP Kocaeli Gençlik Kolları, Seçim Hazırlık Merkezi (SHM) projesi kapsamında ilçelerde program yaparak gençlerle buluşmaya devam ediyor. Gençlerle milletvekilleri ve belediye başkanlarını buluşturarak seçimlere hazırlanan Kocaeli ençlik kolları, önceki gün TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı, Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül`ü ağırladı. Etkinlikte vekil Gönül`e il gençlik kolları sekreteri Sevcan Kutlu ve il gençlik kolları tanıtım medya başkanı Reyhan Ataman da eşlik etti. 

 
ÜNİVERSİTESİZ ŞEHİR YOK
Öğrencilerle tek tek tanışan milletvekili Sibel Gönül, kendi özgeçmişini anlatarak almış olduğu görevler ve hükümetin yapmış olduğu çalışmalar hakkında açıklamalar yaptı. AKP hükümetinin iktidara geldiği dönemde Türkiye'nin 40 ilinde yaklaşık 70`e yakın üniversite bulunduğunu belirten Gönül, “Hükümetin yaptığı çalışmalarla 2008 yılında 41 kent daha üniversiteye kavuşturuldu. Bugünün Türkiyesi`nde artık 172 üniversite var. Üniversitede okumak isteyen gençlerin yolunu açtık” dedi. 
 
20 YILA İHTİYAÇ VAR
Üniversiteler kurulurken birçok tepkiyle karşılaşıldığını ifade eden Gönül, “Bir üniversitenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için 20 yıla ihtiyacı var. Evet, birkaç yıl sıkıntı çekmeden yürümek mümkün değil. Bugün bu üniversitelerimiz akademik personelinden başlayarak yapılaşma ve yeni bina ihtiyacını büyük ölçüde tamamlamış durumda. Eksik kalanları da tamamlama yönünde çok büyük bir gayretle çalışmalarına devam ediyor. Biz bu üniversitelerden 15-20 yıl sonra verim alacağız” diye konuştu. 
 
BURSLARDA REKOR ARTIŞ
Üniversitelilerin maddi sıkıntıları olabileceğini belirten Gönül, “2002 yılında 45 TL olan aylık yükseköğrenim bursunu, 260 TL`ye yükselttik. 2002`ye kadar üniversite öğrencilerine 3 ayda bir ödenen kredi ve bursları, artık aydan aya ödeniyor. Ayrıca 2003`ten bu yana isteyen ve müracaat eden her üniversite öğrencisine kredi ve öğrenim harcı için katkı kredisi veriyoruz” diyerek her ayın yedisinde alınan öğrenci burslarının 2013 yılında 280 TL olacağını ve 200 TL`lik yemek yardımı yapıldığını kaydetti. 
 
HARÇLAR KALDIRILDI
Bunun yanı sıra üniversite harçlarının da AKP hükümeti tarafından kaldırıldığını ifade eden Gönül, yurtta kalan öğrencilere de 150 TL katkı yapıldığını, yurtların kalitesinin ve sayısının arttığını belirtti. Gerçekleştirilen yasal düzenlemeyle üniversitelere girişte katsayının eşitlendiğini söyleyen Gönül, yükseköğretimden ilişkisi kesilen 800 bin kişinin afla tekrar üniversiteli olduğunu açıkladı.
 
GENÇLER ÜLKENİN GELECEĞİ
“Bir ülkenin gençliği o ülkenin geleceğidir” diyen Gönül şunları kaydetti: “Bizim ülkemizin nüfusuna baktığımızda yaklaşık yüzde 55 genç nüfus bulunmakta. Fakat dikkatle bakıldığında milli ve manevi duyguları eriyen, eritilen bir gençlik görüntüsü var. Çalışan, ilkeleri olan gençler bu vatanın vazgeçilmezidirler. Bu ülkenin dinamizmi açısından gençler, özellikle de üniversite gençliği çok önemlidir. 
 
GENÇLER SİYASETE GİRMELİ
Gelecekte bu ülkeyi çekip çevirecek, yönetecek insanlar şimdinin üniversite gençliği olacak. İşte bu yüzden üniversitelerde gençlerin siyasete girmeleri gerekir. İdeolojik değil, partizan değil, sorunları ortadan kaldırıcı bir siyaset anlayışı ile üniversite gençleri siyasette ilkeli, ilerici olarak yer almalıdır.”
 
NASIL BAKAN OLURUZ?
Siyasete girmek, milletvekili veya bakan olmak için ne yapmamız gerekir diye gelen bir soruya cevap veren Gönül, “Milletvekili, bakan ve başbakan olsanız da olmasanız da önemli olan bu sorunun cevabını kendi içinizde verebilmenizdir. Eğer, ‘hayatım garanti altında olur` diye düşünüyorsanız, çok yazık. Eğer, ‘prestijli bir iş, herkes selam verir` diye bakıyorsanız yine yazık. Eğer, ‘memleketi yönetmekten daha iyi ne olabilir` diye bakıyorsanız bu korkutucu” diyerek siyasetin çıkar gözeterek yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.
 
DOĞRU HEDEFLER 
Sözlerine devam eden Gönül, “O zaman ne yapılması gerekiyor, içini doldurmanız gerekiyor. Hedefin kuru kuruya, ‘şu ya da bu olmak istiyorum` şeklinde bir hedef olmaktan çıkması lazım. Doğru hedefler koyarsanız hayatta karşılaştığınız bütün imkanlar size doğru fırsatları sunacaktır. O doğru fırsatlar da sizi doğru neticelere ulaştıracaktır” dedi.
 
SEÇİLME YAŞI 18 OLMALI
Hükümet olarak gençlerin seçeneklerinin önünü açmaya çalıştıklarını kaydeden Gönül, “Seçim yaşını 30`dan 25`e indirirken bize ne hendekler atlattırdılar. Bu adım atılırken de tepkiler gelecektir. Aslında bu, biz size güvenmiyoruz demektir. Biz şunu söyledik ‘Madem 18 yaşında gençlerimize seçme yetkisini verdin, gelin 18 yaşında seçilme imkanı da verelim.` Hayatta zor olan seçilmek değil, seçmektir. İyi ve kötüyü ayırma kabiliyeti bu yaşa tanınmışsa seçilmekte tanınmalıdır” ifadesini kullandı.
 
IŞIĞI REHBER ALDIK
“Türkiye`yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma çabamızda tüm kurumlarla işbirliğini, etkileşimi son derece önemli gördük ve görüyoruz” diyen Gönül, “Türkiye`nin geçmiş dönemlerinden gelen kronik sorunları çözmek için değişimci ve reformcu anlayışı öne çıkarırken, bu işbirliğini ihmal etmiyoruz. Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan hukuka kadar yaptığımız reformları, hep bilimin o aydınlatıcı, yol gösterici ışığını rehber alarak gerçekleştirdik. Günü kurtarmanın değil geleceği kurmanın peşinde olduk, şu anda da aynı görüşle yolumuza devam ediyoruz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ