KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Görme engelilere hakaret ediliyor!
Görme engelilere hakaret ediliyor!
Güncel
03 Aralık 2011 Cumartesi 13:49
  • 1008
  • 1

Görme engelilere hakaret ediliyor!

Altı Nokta Körler Derneği Kocaeli Şubesi’nin yapılan basın açıklamasında, görme engellilerin şoförler tarafından hakarete ve sözlü tacize maruz kaldıkları iddia edildi

Altı Nokta Körler Derneği üyeleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada muhtaçlık sınırının asgari ücretle belirlenmesi ve aylığın işsiz olan tüm engellilere ödenmesi gerektiği, kendi işini kuran engellilere kredi ve vergi kolaylıklar sağlanması, şehir içi minibüslerinde engellilere onur kırıcı davranıldığı gibi konular gündeme getirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`ne seslenen görme engeliler, belediye otobüslerinin her hatta konulmasını istedi.
 

CEZADAN RAHATSIZLAR
Devlet memurlarının yüzde 3`ünün, özel sektör kuruluşlarında yüzde 3`ünün, kamu sektörünün ise yüzde 4`ünün engelli olması zorunluluğunu vurgulayan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Pınar Çatalkaya, “Bu zorunluluğa uymayan özel sektör ve kamu işverenleri her engelli için bin 600 TL ceza ödemekle yükümlüdür. Halen 31 bin kadar engelli memur açığı bulunuyor. Para cezasından rahatsız olan özel sektör ve kamu işverenleri, hükümete baskı uygulamaya çalışıyor.
 

TÜM ENGELLİLERE ÖDENMELİ
Para cezası uygulamasının devlet memurluğu kadroları için de uygulanmasını, kendi işini kuran engellilere kredi ve vergi kolaylığı sağlanmasını, engellileri ilgilendiren düzenlemeler ve uygulamalarda engelli örgütlerinin söz ve karar sahibi olmasını, 2022 sayılı yasadaki muhtaçlık sınırının asgari ücretle belirlenmesini, bu aylığın hiçbir kriter gözetilmeksizin işsiz olan tüm engellilere ödenmesini istiyoruz” dedi.
 

BÜYÜKŞEHİR CEVAP VERMEDİ
Acıma istemediklerini belirten beden eğitimi öğretmeni Ertuğrul Erdoğan, “Var olduğumuz değerlerle karşınlanmak istiyoruz. Engelli öğrenciler spor yaparken, sağlıklı öğrencilerin kendilerine acımasız davranığını görüyorum. Bizim isteğimiz, engellilere ait ayrı bir spor salonu. Bu konudaki projelerimizi Büyükşehir Belediyesi`ne ulaştırdık lakin henüz bir cevap gelmedi” diye konuştu.
 

OTOBÜSLERDE SIKINTI
Görme engellilerin halen var olan sıkıntılarıyla yaşadığını ifade eden Kocaeli Olimpiyat Yıldızları Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Tolga Havuç, “Bazı engelli arkadaşlarımızın yanlarında refakatçıyla bile otobüslere alınmamaları, bazılarının yanında refakatçı olmadığı için alınmamaları ve yarı yolda indirilmeleri, şoförler tarafından hakarete ve sözlü tacizlere uğramaları gibi sıkıntılarının çözülmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ