KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Görme özürlülere çile..
Görme özürlülere çile..
Güncel
24 Ekim 2009 Cumartesi 12:38
  • 742
  • 0

Görme özürlülere çile..

TBMM, Borçlar Kanununda yaptığı bir değişiklik sırasında görme özürlüleri unuttu. Görme özürlüler resmi evrakları imzalarken iki de şahit gerekiyor…

TBMM, Borçlar Kanunu tasarısında yaptığı bir değişiklik sırasında engelli vatandaşları görmeyi unuttu. Tasarıdaki bir madde ile ‘`Usulüne göre onaylanmadıkça veya imza ettikleri sırada metnin içeriğini bildikleri ispat edilmedikçe, görme engellilerin imzaları onları bağlamaz” hükmü getirildi.

Görüşmeleri devam eden tasarı aynen kanunlaşırsa, görme engelli vatandaşların imzalarının geçerli olması için 2 şahit ile noterde ispat yükümlülüğü devam edecek. Bu maddenin değişmesine çalışan ancak başaramayan TBMM`nin ilk  ve tek görme özürlü AKP milletvekili Lokman Ayva, şunları söyledi:
“Görme özürlüler, kendi imzalarını atarken durumun delillendirilmesi ve bunun için de şahit gerekiyor. Özürsüz bir vatandaş alıyor eline kağıdı, okuyor ya da okumuyor. Metni anlıyor ya da anlamıyor. Ama imzası geçerli oluyor. Görme özürlü için ise şahit lazım. Ben bankadan kendi paramı çekemedim. İki şahit istediler. Cep telefonu alamadım, iki şahit gerekti. Şahit bulup notere götürmeden ve belge almadan işlem yapamıyorum``


PARALARI DA AZALDI

Öte yandan, TBMM`ye sunulan 2010  bütçesinde, Özürlüler İdaresi Başkanlığı`nın payı da azaltıldı. Özürlüler İdaresi`nin geçen yılki bütçesi 5 milyon 742 bin lira olarak belirlenmişti. Başkanlığın bütçesi yüzde 1.5 azaldı ve 2010 yılı için 5 milyon 653 bin lira oldu.

Ayva bu konuda da “Özürlüler idaresi müşavir bir kuruluş. Taşra teşkilatı yok. Bir anlamda hükümete danışmanlık yapıyorlar. Özürlüler ile ilgili bir lira bile harcamazlar. 113 personeli var. Kanun ve yönetmeliklerin hazırlanmasında yardımcı oluyorlar. Bütçesindeki azalma biz engellileri fazla etkilemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ