KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Gübretaş’tan 2.5 milyon TL’lik okul
Gübretaş’tan 2.5 milyon TL’lik okul
Güncel
05 Kasım 2012 Pazartesi 17:03
  • 3285
  • 4

Gübretaş’tan 2.5 milyon TL’lik okul

Gübretaş Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, 60. yıldönümlerine özel Başiskele’ye 2 buçuk milyon TL maliyetinde bir okul yapacak
‘Eğitime Yüzde Yüz Destek Kampanyası` kapsamında Başiskele`ye okul yapacak olan Gübretaş Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu ile vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu arasında bir protokol imzalandı. 2 buçuk milyon TL maliyeti olan ve Başiskele Gübretaş İlkokulu adı verilecek okul için Büyükşehir Belediyesi ise arsayı temin etti.
 
GEÇİKMELİ BAŞLADI
Saat 15.00`da gerçekleşmesi beklenirken yarım saat gecikmeli bir şekilde Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu`nda gerçekleşen protokole vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kutlu, genel müdürü Osman Balta, yardımcıları Yakup Güler, İsmail Babacan, fabrika tesis müdürü Necdet Barlas, il milli eğitim müdürü Nevzat İspirli ve eğitimciler katıldı.
 
BÜYÜKŞEHİR`E TEŞEKKÜRLER
Protokol öncesi konuşan vali Ercan Topaca, okulda kalan kısmına Büyükşehir Belediyesi`nin destek olacağını belirterek, “Başkanımıza yer konusunda teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu konuda bize çok kolaylık gösterdi. Bu yatırımın büyük bir kısmını üstlenmek üzere ilimizdeki eğitim öğretim fiziki alt yapısının karşılanmasında önemli bir katkı yapıyor” dedi.
 
DERSLİK İHTİYACI ARTIYOR
Vali Topaca, Kocaeli`nin göç aldığını ve nüfusunun sürekli arttığını belirterek, “Bu kentin sürekli göç alan ve nüfusu artan bir kent. Her yıl yeni derslik ve yeni okullar demek. Merkezi idareden ödeneklerle ya da il özel idaredeki ödeneklerle bizim karşılamamızın imkanı yok. Şimdi yeni bir dönüşüm yapıyoruz. Okulları elden geçiriyoruz. Dağınık bina yapısı olan okulları hepsini yıkarak ihtiyacı karşılayan daha donanımlı okullar yapıyoruz.
 
EYLÜL`DE BİTMESİNİ İSTEDİ
Bu dönüşümde kamu kaynaklı yeterli değil. Bin 400 derslik inşaat var. Bunun yüzde 50`sini iş adamları marifetiyle yapıyoruz. Okul yapımında taşın altına elini sokan iş adamlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Artık koridorlar genişletiliyor ve çatılar farklı inşa ediliyor. Artık bu imkanları getiriyoruz” dedi. Vali Topaca, önümüzdeki yılın eylül ayına bitmesini istedi.
 
ÜST DÜZEY OKULLAR
Destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Devlet bir taraftan eğitime destek verirken diğer taraftan özel sektör de fiziki şartları üst düzeyde okullar yapıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime her yıl destek veriyoruz. Fiziki çevre, düzenlemelerinde, tamirinde çok sayıda okula katkımız oldu ve devam edecek. Bu bizim hayat damarımız. Mutluyuz sevinçliyiz ve bunu bir görev olarak görüyoruz” diye konuştu.
 
OKULLARI TEKİP EDİYORUZ
Konuşmasına devam eden Karaosmanoğlu, en büyük yatırımın eğitim olduğunu belirterek, “Karamürsel`de 48 derslik bir okulumuzu açtık. Çok güzel harika deniz manzaralı insan gördükçe mutlu oluyor. Üniversitemize yüksekokul binaları yaptık. Şuana kadar bitirdiği 8-10 okul var. Biz ve dernekler yardımcı oluyor. Her ilçede yapılan okulları takip ediyoruz. Eğitimize katkı salıyoruz” dedi.
 
HAYIRSEVER ARIYOR
Yapılacak okulun ilk 4. Kademe olacağını belirten başkan Karaosmanoğlu, ikinci 4 kademe için ise yanı yerde arsanın hazır olduğunu okul yapılması için hayırsever aradıklarını kaydetti. Karaosmanoğlu, “Biz belediye olarak buranın hafriyatını, çevre düzenlemesini yapıyoruz. Birde 2 buçuk milyon yetmezse bir miktar demir takviyesini hayırseverlerden alıp vereceğiz” diyerek söz verdi.
 
KAPALI SPOR SALONLARI YAPILACAK
Son olarak Karaosmanoğlu, hemen okul inşaatının başlayacağını ve önümüzdeki eğitim öğretime yetişeceğini kaydetti. Karaosmanoğlu, “Çevresine halkın da kullanabileceği kaparlı spor salonu da yapılacak. Çevresi uygun olan her okula kaparlı spor yapmayı zaten benimsedik. Türkiye`nin gelişmesi kalkınması eğitime bağlıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
ÖĞRENCİYE BURSLAR VERİYORUZ
Kutlu, 60. Yıllarına özel bu yıl ikinci okullarını yaptıklarını belirtti. Kutlu, “Gölcük`teki Dumlupınar İlk Öğretim Okulu`na katkı sağladık. Ziraat fakültesindeki 100 öğrenciye fabrika olarak burs veriyoruz. 765 öğrenciye ise kooperatif olarak burs veriyoruz. Ülkeye ekonomisine katkı veriyoruz. Bu manada hayır işlerini yapıyoruz” diyerek okulun hem ülkemize hem Kocaeli`ne hayırlı olmasını diledi.
 
MALİYETİ 2 BUÇUK MİLYON
Başiskele ilçesine yapılacak olan Başiskele Gübretaş İlkokulu, 24 derslikten oluşacak. Bodrum, 2 kat ve çatı katından oluşacak olan okul 4 bin 702 metre kare alandan oluşuyor. 2 milyon 500 milyar TL`ye mal olacak okulun arsasını Büyükşehir Belediye`si karşılayacak. 720 öğrenci kapasiteli olan okul için tahmini bitiş süresi ise 2013 yılı olarak açıklandı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ