KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Güçlü: Mağduriyet ancak bizimle giderilir
Güçlü: Mağduriyet ancak bizimle giderilir
Güncel
05 Aralık 2009 Cumartesi 14:49
  • 1041
  • 5

Güçlü: Mağduriyet ancak bizimle giderilir

Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü, Nevzat Doğan’ın “İşçiyi mağdur etmeyeceğiz” açıklamalarını değerlendirdi. “Mağduriyet ancak bizimle giderilir” diyen Güçlü, “Başkan Doğan ne yapacak onu açıklamalı” diye konuştu

İzmit Belediyesi`nde Hizmet-İş`in, Genel-İş`e verilen yetki tespitine itirazları sonrası ocak ayında görüşmeleri başlayacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci uzadı. Bu nedenle özellikle çevre belediyelerden gelen işçiler yeni haklara kavuşmak için en az 6-7 ay beklemek zorunda. Öte yandan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, önceki gün işçilerin zarar görmeyeceği yönünde açıklama yaptı. “Ortada sendika olmasa bile işçinin zarar görmesine izin vermem” diyen Doğan`ın sözlerini Genel-İş Sendikası Gürol Güçlü değerlendirdi. 
 

GÜÇLÜ DEĞERLENDİRDİ
Güçlü, yetki süreci uzasa da hala İzmit Belediyesi`nde örgütlü olduklarını, mevcut Toplu İş Sözleşmesinin yeni Toplu İş Sözleşmesi yapılana kadar geçerliliğini koruduğunu, mahkemeye gitse de Bakanlığın yetkiyi kendilerine verdiğini bu nedenle işçiyi mağdur etmek istemiyorsa başkan Doğan`ın kendileriyle konuşması gerektiğini söyledi. Güçlü, ortada sendika yok açıklamalarının doğru açıklamalar olmadığını belirtti.
 

NE YAPACAK AÇIKLAMALI
Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan`ın ‘işçileri mağdur etmeyeceğiz` açıklamalarını değerlendirdi. Güçlü, “Mağdur etmem sözünün bir açıklaması olmalı. Normal maaşın üzerine koyarsa mağduriyet giderilir. Ne yapacak da mağdur etmeyecek açıklamalı. Ocak ayında normal işçi maaşı yeni sözleşme yapmadan 1500-1600 TL olacak. Başkan bu maaşın üzerine ödeme mi yapacak?” diye sordu.
 

‘BAŞKAN BİZİMLE KONUŞMALI`
Bakanlığın verdiği bir yetki tespiti olduğunu hatırlatan Güçlü, “Mahkeme süreci devam etse de yetki Genel-İş`e verilmiş. Başkan Doğan, Genel-İş`i çağırıp oturmalı ve neler yapabilirizi bizimle tartışmalı. Sorunlar ancak böyle giderilebilir. Ben mağdur etmeyeceğim dese de bunu bizimle birlikte yapmadığı müddetçe belediyenin içerisinde daha büyük bir kaos çıkar. Bizleri çağırsın oturalım, bu sürede neler yapabiliriz onu konuşalım” diye konuştu. 
 

İŞÇİ HAKKINDAN TASARRUF EDİLEMEZ
Yeni sözleşme yapılana kadar İzmit Belediyesi`nde yetkili sendikanın Genel-İş olduğunu ve mevcut toplu iş sözleşmesinin geçerli olduğunu belirten Güçlü, “Bu süreçte işçinin hiçbir hakkından tasarruf edilemez. TİS masasına oturamasak da geçtiğimiz dönem imzalanan sözleşme yeni sözleşme yapılana kadar geçerliliğini korur. Bakanlık bize yetki vermiş. Burada 750 işçi ve ailelerinin geleceği söz konusu. Süreç devam edecek. Mahkemeye gitse de 500 üyemiz var ve hepsinden sorumluyuz. Sadece üyelerimizden değil çoluğundan çocuğundan eşinden de biz sorumluyuz. Bu nedenle başkanın yerinde olsam basına açıklama yapmadan önce yetki tespiti çıkmış olan sendikayla konuşurdum” dedi.
 

HİZMET-İŞ MAĞDURLARI
İşçi arkadaşların mağdur edilmemesinin önemli olduğunu belirten Güçlü konuşmasına şöyle devam etti; “Çevre belediyelerden gelen işçiler Hizmet-İş tarafından yetirince mağdur edilmiş. Bakın 20 gün evvel emekli olan arkadaşlarımız oldu. Bizim örgütlü olduğumuz İzmit Belediyesi (eski Saraybahçe Belediyesi)`nden emekli olan arkadaşlar 12 bin TL ihbar tazminatı aldı. Hizmet-İş`in örgütlü olduğu Bekirpaşa Belediyesi`nden emekli olan arkadaşlarımız 3 bin 500 TL ihbar tazminatı aldı. Tüm belediyelerde sendika ve işveren ikramiyeleri vardır. Kuruçeşme`de bu ikramiyelerin biri kaldırılmış. Bunlar tam ikramiye her işçinin 1 maaş zararı var. Bu rakam yaklaşık 1000 TL.
 

YÜZDE 100 FARK VAR
Yine Kuruçeşme`de sözleşme farkları işçiden imza alınarak belediyeye bağış yapılmış. Bizim yaptığımız TİS`e tabi işçiler ilkokula giden çocuğu varsa 390 TL alıyor, liseye giden varsa 500 TL, üniversiteye giden varsa 750 TL eğitim yardımı alıyor. Hizmet-İş`in yaptığı TİS`e tabi olan işçiler ise örneğin Bekirpaşa`da 180-190 TL ilkokul, 250 TL lise, 350-400 TL ise üniversite yardımı alıyor. Aramızdaki farklılık bu. Sözleşmelerdeki haklarda yüzde 100 fark var. Ocak`ta TİS`e otursaydık çevre belediyeden gelen işçilere yapılan bu haksızlıkları giderecektik. Mağduriyetleri ortadan kaldıracaktık.”
 

TEMASA GEÇSİNLER
“Yetki yine bize gelecek ve bu dediklerimizi yapacağız” diyerek konuşmasına devam eden Güçlü, “Bu sürecin uzamasının nedeni Hizmet-İş`tir. Hizmet-İş geçmişte işçiyi nasıl mağdur ettiyse bugün de mağdur etmiştir. Zaten Hizmet-İş`in bunu yapmaya mecali yok. Var olan hakları düşürür yeni haklar alamaz. Sonuç olarak Bakanlık yetkiyi Genel-İş`e verdi. İtirazda olsa belediyenin yapacağı şey Genel-İş`e temasa geçmektir” dedi.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ