KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Günahtır beyler yapmayın!
Günahtır beyler yapmayın!
Güncel
03 Aralık 2012 Pazartesi 08:53
  • 3437
  • 10

Günahtır beyler yapmayın!

Geçtiğimiz günlerde kentin en işlek yeri olan yürüyüş yolunun, en işlek bölgesi olan Alemdar kavşağında karşılaştığımız manzara gerçekten insanın içini sızlatan cinstendi

Belediyecilik ilk olarak, ortaçağ Avrupa'sında ortaya çıkmasıyla beraber, esnaf, zanaatkar ve tüccarların kurduğu Lonca örgütleri,  hem kendi özgürlüklerini hem de yaşadıkları yerlerin özgürlüklerini satın aldılar. 

Ardından ortaya çıkan yönetim zaafiyetini yok etmek için kurulan yönetim yapıları Belediye olarak adlandırıldı.
Türk kültürüne entegrasyonu ise Tanzimat döneminde gerçekleşen belediyecilik anlayışı, o dönemde yakın olduğumuz Arapça şehir anlamına gelen “beled” ya da “belde” kelimelerini devşirmesine rağmen, “şehremanet” sözcüğü dönemin Türkiye'sinde daha sık kullanılmıştır. 
Şehremanet “şehrin emanet edildiği” anlamını taşımaktadır ve günümüz emanet anlayışıyla karşılaştırılamayacak kadar sert emanet anlayışına sahip olan bir kavramdır 
Belediyeler şehirlere sahip çıkmak, şehrin çıkarlarını korumak zorundadırlar. Ancak bu gün kentimizde görülen o ki, kimse talip olduğu görevin ağır yükünün, şehrin seçimle halkın oyuyla onlara emanet edildiğinin farkında bile değil. 
Geçtiğimiz günlerde kentin en işlek yeri olan yürüyüş yolunun, en işlek bölgesi olan Alemdar kavşağında karşılaştığımız manzara gerçekten insanın içini sızlatan cinstendi. 
Yürüyüş Yolu üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından kent halkının su ihtiyacını karşılamak üzere, konulan musluklardan bir tanesi bozulmuş ve sonuna kadar açık bir şekilde su akıtıyordu. 
Yaklaşık 3 saat boyunca takip ettiğimiz ve hatta kapatmaya çalıştığımız musluğa tek bir belediye görevlisi yaklaşmadı bile.  
Hafta sonu olmasının da verdiği rehavetle neredeyse hiçbir şehir görevlisinin bulunmadığı kent merkezi tam anlamıyla Allah'a emanetti.  
Milli servet akıp gidiyor ve bu duruma dur diyecek bir tek yetkili bile ortalarda görünmüyordu. 
Bir dönem belediye sözcüğü yerine şehremanet sözcüğünü kullanan bir millet olarak, şehirlerimizi emanet ettiğimiz insanların biraz daha dikkatli olmalarını beklemek en tabi hakkımız. 
Bu kente yaşayan her insanın olduğu gibi, aklımıza gelen bir soruyu seslendirmek te öyle; Acaba bu kent için seçtiğimiz yöneticiler, yaklaşan seçimler nedeniyle, halka hizmet ilkesini bir kenara bırakıp koltuklarını koruma derdine mi düştüler?
İSU yetkilileri, alt ve üst belediye yetkilileri neredeler, uyuyorlar mı bilemeyiz ama bu manzara karşısında, bu israf karşısında, bu tarz basit ama hepimizin cebinden çalıp götüren ihmaller karşısında söylenebilecek tek bir söz var. Günahtır beyler yapmayın!
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ