KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Güzel: Gül ve Erdoğan dikkatli korunmalı!
Güzel: Gül ve Erdoğan dikkatli korunmalı!
Güncel
19 Kasım 2012 Pazartesi 13:56
  • 965
  • 2

Güzel: Gül ve Erdoğan dikkatli korunmalı!

Derince’de bir konferans veren eski siyasetçi Hasan Celal Güzel, Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldürüldüğünü ve Turgut Özal’ın da büyük bir ihtimalle zehirlendiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın dikkatli korunması gerektiğini söyledi

Derince Eğitim Gelişim Projesi (DEREG) çerçevesinde düzenlenen konferanslar zinciri 4. sezonuna merhaba dedi. Bugüne kadar konusunda pek çok uzman, bilim adamı ve eğitimciyi ilçe halkıyla buluşturan Derince Belediyesi, bu sezon da siyaset camiasından olan ve özellikle 28 Şubat sürecindeki mücadeleci kimliğiyle tanınan Hasan Celal Güzel`i ilçe halkıyla buluşturdu. Konferansta Muhsin Yazıcıoğlu`nun öldürüldüğünü ifade eden Güzel, aynı şekilde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal`ın da kasten zehirlendiğini söyleyerek Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan`ın dikkatli korunması gerektiğini vurguladı.

 
EMİR ERİYDİ
Sabancı İlkokulu`nun konferans salonunda 200`ü aşkın dinleyiciye seslenen Hasan Celal Güzel, konuşmasının başında Tanzimat ve Islahat Fermanaları`ndan Turgut Özal dönemine kadarki çeşitli siyasi olayları anlatarak, İttihat ve Terakki Cemiyeti`nin Osmanlı`yı bitirmek için mason locaları aracılığıyla kurulduğunu ifade etti. Turgut Özal`ın başkanlığının büyük bir bölümünü Kenan Evren`le mücadele halinde geçirdiğini belirten Güzel, dönemin diğer bir ismi olan Süleyman Demirel`in ise askeriyenin emir eri gibi davrandığını söyledi.
 
YILMAZ HATAYDI
Özallı yılları ‘Altın Çağ` olarak niteleyen Güzel, Özal`ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından kendisiyle Mesut Yılmaz`ın ANAP`ın genel başkanlığı için yarıştığını ve Özal`ın da desteklemesiyle Mesut Yılmaz`ın yarışı kazandığını hatırlattı. Özal`ın Cumhurbaşkanlığı`nın sonlarına doğru kendisiyle görüştüğünü belirten Güzel, “Özal`la karşılıklı siyaset konuşurduk” dedi. Güzel, Özal`ın Mesut Yılmaz konusunda hata yaptığını itiraf ederek yeni bir siyasi oluşum için kendisine birlikte hareket etme teklifinde bulunduğunu kaydetti. 
 
KÜRTÇE BİLMİYORLAR
Son zamanlarda sıkça tartışılan ‘Ana Dilde Savunma` konusunda da önemli açıklamalar yapan Güzel, “Bunun normal bir hak olması lazım. Var veya yok diye bir kanunun hakimin kanaatinde olması gerekir. BDP, bu işi sulandırmayı seviyor. Ben bölgeyi karış karış gezdim ve Kürtçeyi`de gayet iyi biliyorum. BDP`li vekillerin yarısından çoğu Kürtçe bilmez, zaten bir kısmı da Türk`tür” dedi. PKK`nın bölgeden eskisi kadar destek göremediğini de ifade eden Güzel, PKK militanlarının daha çok Suriye, İran ve özellikle de Ermenistan`dan getirildiğine dikkat çekti. 
 
CHP`NİN MARİFETİYDİ
12 Eylül`le birlikte hiçbir şeyin değişmediğini ve darbenin CHP`nin bir marifeti olduğunu söyleyen Güzel, Fevzioğlu`nun ihtilalin ertesi günü Kenan Evren`in yanında yer almasını bu sav için örnek olarak gösterdi. Muhsin Yazıcıoğlu`nun özellikle askeri konularda bir dönemin kara kutusu olduğunu dile getiren Güzel, “Yazıcıoğlu ölmeseydi onun yönetimindeki bir MHP rahatlıkla %20 bandında yer alırdı” dedi. Cumhurbaşkanı Gül`e de seslenen Güzel, cumhuriyet arşivlerini tasnif ettirmesini istedi.
 
TEŞEKKÜR ETTİ
Konferansa başta Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, başkan yardımcıları, kaymakamlık ve belediye daire amirleri, AKP ilçe başkanı Ahmet Ark ile çok sayıda vatandaş katıldı. Konferans sonunda Hasan Celal Güzel`e teşekkür eden başkan Alemdar, öğrencilik yıllarında ANAP iktidarının burs ücretlerine üç kat zam yaptığını hatırlatarak, ANAP`ın o dönemki en büyük icraatının bu olduğunu söyledi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ