KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
GYTE, ODTÜ’yü ‘kınadı’ tepki topladı!
GYTE, ODTÜ’yü ‘kınadı’ tepki topladı!
Güncel
28 Aralık 2012 Cuma 13:17
  • 2506
  • 10

GYTE, ODTÜ’yü ‘kınadı’ tepki topladı!

Ülke, ODTÜ’ye kilitlendi. Başbakan ve hükümet yetkilileri ile bazı üniversiteler geçtiğimiz haftalarda ODTÜ’de Başbakan Erdoğan’ı protesto eden öğrenciler bir anda ülke gündemini değiştirdi.

Üstüne bir de ODTÜ Rektörlüğü öğrencileri savununca mesele memleket meselesine dönüştü ve Başbakan ODTÜ yönetimine ve öğretim üyelerine olmadık hakaretler, sözler sarf etti, ediyor.

 
Tabi Başbakan Erdoğan`a destek verip, ODTÜ`yü eleştiren üniversiteler de yok değil. 15 üniversite ODTÜ`yü kınayan açıklamalar yapınca Türkiye genelinde öğrenciler ve öğretim üyeleri ayağa kalktı.
 
ODTÜ`yü kınayan ve üniversiteler arasına Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) de girdi.
 
Kentten kopuk olan GYTE`nin böylesi bir açıklama yapması, üniversiteye dönüşecek olan kurumun yöneticilerinin Başbakan Erdoğan`ın ‘gözünden düşmek istememesi` olarak yorumlandı.
 
GYTE`nin bu tavrına ilk tepki  Gebzeli olan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan`dan geldi.
 
Kaplan, GYTE Senatosu`nun yapmış olduğu basın açıklamasının içeriğinin Gebze adına talihsizlik olduğunu söyledi.
 
Milletvekili Kaplan, GYTE rektörünün ODTÜ öğrencilerini eleştiren açıklamasını hükümete yaranmak ve Gebze`de kurulacak üniversitedeki makamını sağlamlaştırmak için yaptığını belirterek şunları söyledi:
 
“GYTE Rektörü^nün şimdiye kadar hiç sesi çıkmadı. Bir yıl önce Gebze`deki tek meslek yüksek okulu bu bölgeden taşınırken sesi çıkmadı. Gebze halkıyla entegre olamayan, sanayicisiyle Ar-Ge çalışması yapmayan bir rektör, ODTÜ içerisinde yaşanan olaylarla ilgili sesini çıkararak varlığını hatırlatmış durumda. Sayın rektörüm; normalde üniversiteler sorgulayan, araştıran, yön veren, konuşan ve toplumun dinamiklerine sessiz kalmayan özerk bir yapıda ve düşünce olarak özgür olmaları gerekmektedir. Üniversitelerin düşüncelerini ifade etmeleri vazgeçilmez esası olmasıyken, sizin hükümete yaranmak için ve Gebze`de kurulacak üniversitede makamınızı sağlamlaştırmak ya da perçinleştirmek için üniversiteli olma geleneğini bir tarafa bırakarak böyle bir açıklamada bulunmanız Gebze adına bir talihsizliktir. 
 
Sayın Başbakan`ın toplumun büyük bir kesimlerini ayrıştıran, uzlaşmadan uzak, ön yargılı ve suçlayan tutumu karşısında birilerinin aynı düşüncede olmayıp protesto etmeleri doğaldır. Kaldı ki ODTÜ`ye sayın Başbakan`ın 3 bin 500-4 bin polisle gittiğini de hatırlatırım. İnşallah ben yanılıyorumdur ki, sayın başbakan Türkiye Cumhuriyeti`nin temel değerleriyle olan hesaplaşmasını, geçmişte ön yargılı olarak kafasında yer alan ODTÜ`nün sol potansiyeli nedeniyle böyle bir tutum içerisine girmemiştir.
 
GYTE Rektörü yanlış tarafta. Sizi özgür, özerk düşünen bir üniversite rektörü olarak objektif davranmaya davet ediyorum. Siz, üniversite öğrencilerin özgür düşüncelerini ve protesto hakkını bilen biri olarak Türkiye`deki dinamikleri harekete geçirmek anlamında düşüncelerini söyleyen, üniversite öğrencilerinin yanında olmanız gerek. Siz yanlış taraftasınız. Türkiye`de 500 dolayında üniversite öğrencisi cezaevlerinde tutuklu ancak sesiniz çıkmıyor. Sayın Başbakan`ın söylediklerine paralel açıklama yapmayı marifet sayıyorsunuz. 
Sayın rektör, Türkiye`nin kendi alanındaki en iyi üniversitesinin öğrencilerini ve bunları yetiştiren öğretim üyelerini küçümseyen ve hor gören tutumundan dolayı sayın başbakana yanıt vermeyi düşünmüyor musunuz? Bu öğretim üyelerinin içerisinde sizin de olduğunuzu unutmayın” 
Milletvekili Kaplan, GYTE rektöründen bir Gebzeli olarak beklentisini de şu sözlerle dile getirdi: “Üniversitelerin özgür ve özerk olması noktasında düşünce özgürlüğünü ve katılımcılığı savunan, değişimden yana, konuşan bir üniversite yetkilisi olmanızı diliyorum.”
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ