KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
GYTE, üniversiteyi neden istemiyor?
GYTE, üniversiteyi neden istemiyor?
Güncel
18 Kasım 2012 Pazar 12:18
  • 2737
  • 1

GYTE, üniversiteyi neden istemiyor?

Bildiğiniz gibi AKP hükümetinin Gebze’de bir üniversite projesi var.
Proje kentimizin AKP`li vekilleri tarafından hazırlandı ve şu an TBMM`de grupta görüşülüyor.
Büyükşehir Yasası nedeniyle henüz genel kurula gelemedi. Ama bir ay içerisinde genel kurula
sunulacak.
Bu proje kapsamında yeni bir üniversite inşa etmek yerine Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE)`nün adının Gebze Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değişmesine ve kapasitesinin artırılmasına karar verildi.
Bildiğiniz gibi Gebze halkı GYTE`nin kendilerinden kopuk olmasından, bölgeye katkı sunmamasından sürekli yakınıyordu.
AKP`li milletvekilleri yeni üniversite projesiyle bölgeye hareketlilik katmayı, halkı bu bilim kurumuyla buluşturmayı hedefliyor.
Ne kadar başarılı olacaklarını proje tamamlandıktan sonra göreceğiz.
Ancak Gebze`de şu sıralar ilginç bir söylenti var. Hatta bu söylenti bölgedeki gazetelere ve internet haber sitelerine kadar taşınmış. İlginç olduğu kadar kafalarda soru işareti bırakan bir söylenti bu. 
Gebze kamuoyunda konuşulanlara göre GYTE yönetimi, üniversite fikrine hiç sıcak bakmıyormuş. Tabi bunun nedenini kimse bilmiyor. 
Biz de konuyu öğrenmek için AKP`nin bölge milletvekili Mehmet Ali Okur`a bunun nedeni sorduk. Kendisi de ‘istememe` mevzusunu duyduğunu ancak nedenini bilmediğini söyledi ve ekledi: “GYTE üniversiteyi istemiyor diye yapmayacak değiliz. Buna ancak YÖK karar verir. GYTE bu işin karar aşamasında olamaz. Şu an çalışma sürüyor 1 ay içerisinde üniversiteyle ilgili teklif meclis genel kuruluna gelecek. Geldikten sonra da çoğunluk bizde olduğu için geçmemesi imkansız. Kurumun bünyesine tıp fakültesi, ilahiyat fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, grafik tasarımı fakültesi ile gemi inşaatı ve deniz bilimleri fakültesi de eklenecek. Şu an 28 bölüm var. Böylece bölüm sayısı artacak.”
Bununla da yetinmedik üniversiteyi istemediği iddia edilen GYTE`nin rektörü olan Prof. Dr. Orhan Şahin`e ulaşmaya çalıştık. Ancak kendisi telefonla görüşme yapmaktan kaçındı.
Biz de merak ettiğimiz konuyu buradan soruyoruz; GYTE üniversiteyi istemiyor mu? Ya da istemiyorsa neden istemiyor?
Bu söylentinin bir gerçekliği var mı? Üniversite konusu kent için önemli ve şu an kentte böyle bir dedikodu var. 
Dileriz bu konuya açıklık getirilir…
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ