27 Mayıs 2018 Pazar 04:12
Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak
Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak
Güncel
Gizem Ulutaş
27 Kasım 2017 Pazartesi 15:40
  • 850
  • 0

Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen'in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü ‘Kibarlık Budalası’ oyunu 22 Aralık Cuma akşamı Kocaeli’de sahnelenecek

Başrolünü  usta tiyatrocu Haldun Dormen’in oynadığı Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, 22 Aralık Cuma akşamı saat 20.00’de Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun uyarlaması İpek Kadılar’a,  koreografisi Mikel N. Vidhi, kostüm tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, ışık tasarımı Cengiz Özdemir‘e ait. Oyunda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve  Burcu Akyürek rol alıyor.

 

OYUNUN KONUSU

Oyun, 17. Yüzyıl Fransa’sında tek amacı asilzade olmak olan Mösyö Jourdain’in hikayesini konu alıyor. Mösyö Jourdain, bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

KENT REHBERİ

ŞANS OYUNLARI

ÖNEMLİ BİLGİLER

KOCAELİ KURUM TELEFONLAR
KOCAELİ TRAMVAY SAATLERİ
KOCAELİ TREN SAATLERİ
KOCAELİ VAPUR SAATLERİ
KOCAELİ NÖBETÇİ ECZANELER
KOCAELİ OTOBÜS SAATLERİ
KOCAELİ HARİTASI
İZMİT KARTAL SEFERLERİ (HAT 200)
SABİHA GÖKÇEN SEFERLERİ (HAT 250)
SON DEPREM KAYITLARI
AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENİN
HASTANEDEN RANDEVU AL

TARİHTE BUGÜN

27 Mayıs 1925
Adnan Menderes hükümetine darbe yapıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına Milli Birlik Komitesi, Türkiye'de yönetimi üstlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve hükümet feshedildi ve her türlü siyasi faaliyet yasaklandı.

TAVSİYELERİMİZ

İddaa Canlı Skor
sanalbasin.com üyesidir