KOCAELİ 10° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2985 TL
  • 6.0488 TL
  • 6.7365 TL
Kocaeli Zirve
Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak
Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak
Güncel
Gizem Ulutaş
27 Kasım 2017 Pazartesi 15:40

Haldun Dormen’li Kibarlık Budalası ilimizde sahne alacak

Türk Tiyatrosu’nun büyük ustası Haldun Dormen'in, yıllar sonra yeniden sahnelere döndüğü ‘Kibarlık Budalası’ oyunu 22 Aralık Cuma akşamı Kocaeli’de sahnelenecek

Başrolünü  usta tiyatrocu Haldun Dormen’in oynadığı Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, 22 Aralık Cuma akşamı saat 20.00’de Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.Hakan Altıner’in sahneye koyduğu oyunun uyarlaması İpek Kadılar’a,  koreografisi Mikel N. Vidhi, kostüm tasarımı Türkan Kafadar, dekor tasarımı Gizem Gürsel – Sedef Kermen, ışık tasarımı Cengiz Özdemir‘e ait. Oyunda Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve  Burcu Akyürek rol alıyor.

 

OYUNUN KONUSU

Oyun, 17. Yüzyıl Fransa’sında tek amacı asilzade olmak olan Mösyö Jourdain’in hikayesini konu alıyor. Mösyö Jourdain, bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Akkurt İnşaat
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu