KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
AKP’liler, CHP’lilerin üzerine yürüdü
AKP’liler, CHP’lilerin üzerine yürüdü
Güncel
03 Nisan 2010 Cumartesi 17:06
  • 2880
  • 5

AKP’liler, CHP’lilerin üzerine yürüdü

Derince Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısında büyük tartışmalar yaşandı, başkan salonu terk etti, AKP’liler CHP’lilerin üzerine yürüdü

Derince Belediye Meclisi`nin nisan ayı toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. 15 maddelik gündemin ele alındığı toplantıda komisyon seçimleri 10 dakikada tamamlandı. Koruma Klor Alkali A.Ş.`nin denize doğru 30 metrelik ek liman yapılması isteği Bayındırlık ve İskan Bakanlığı`na gönderilirken, diğer gündem maddeleri de yine oy çokluğuyla meclisten geçti. Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, mecliste görüşülen konular hakkında üyeleri bilgilendirdi. Meclis toplantısı oldukça sakin başlamıştı, ancak CHP`lilerin hazırladığı raporun okunması sırasında kıyamet koptu.
 

USULSÜZLÜK RAPORU
Derince Belediyesi`nin CHP`li üyesi Serpil Ceylan, denetim komisyonunun çalışmaları sırasında hizmet alım-satımlarında, ihalelerde, araç kiralamada va yapılan harcamalarda usulsüzlük tespit ettiklerini söyleyerek, hazırladığı raporu okumak istedi. Ancak başkan Alemdar, CHP`lilerin hazırladığı 15 sayfalık raporu okutmadı. CHP Grubu olaya tepki gösterdi, raporun mecliste okutulması yönünde ısrarcı oldu. CHP`liler konu hakkında görüşlerini belirtmek için tek tek söz aldı, 2009 yılı faaliyet raporuna ilişkin hazırladıkları dosyanın okunmasını istedi.
 

ALEMDAR, OKUTTURMADI
Başkan Alemdar ise CHP`li meclis üyesi Serpil Ceylan`ın okumak istediği, belediyede yapılan usulsüzlüklerin yer aldığının iddia edildiği raporun gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, okunmasına karşı çıktı. İşte bu noktada meclis karıştı. AKP`li ve CHP`li meclis üyeleri arasında karşılıklı sözlü sataşmalar başladı. Başkan Alemdar, meclisin iyice gerildiği noktada duruma el koydu, 10 dakika ara verdiğini açıkladı ve salonu terk etti. Meclis toplantısını izleyenler arasında bulunan AKP Derince İlçe Başkanı Mehmet Eryürek de salonu terk ederek, AKP`li meclis üyeleriyle birlikte başkan Alemdar`ın makam odasına gitti ve burada kısa bir toplantı yaptı.
 

ÜZERLERİNE YÜRÜDÜLER
Meclise verilen 10 dakikalık arada herkes yerinden kalktı, dışarıya çıkıp hava almak istedi. Ancak AKP`li meclis üyeleri bu esnada CHP`lilerin oturduğu koltuklara gelerek, burada tartışmaya devam etti. CHP`li meclis üyeleri Ali Haymanalı ile Serpil Ceylan, AKP`lilere raporun neden okutulmak istenmediğini sordu. AKP`liler ise 2009 yılı faaliyet raporuna konulan muhalefet şerhinin daha önceden bildirilmesi ve okunması konusunda görüş bildirdi. Çıkan tartışmalar sonrasında 2009 yılı faaliyet raporu komisyonda iken konulan muhalefet şerhinden SP ilçe başkanı Erkan Katırağ da bilgisi olmadığını belirtti. Tartışmalar, verilen 10 dakikalık arada da sürdü.
 

CEYLAN, ÖZETLEDİ
Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, aradan sonra meclisi yeniden açtı, CHP`li Serpil Ceylan`dan 15 sayfalık raporu özet halinde okumasını istedi. CHP`li meclis üyesi Ceylan, 15 dakika süren konuşmasında 2009 yılı içinde belediyenin yaptığı ihaleler, satın almalar, araç kiralama, pazarlık usulü yapılan ihalelerde usulsüzlük tespit ettiklerini söyledi. Derince Belediyespor`a, Derince Belediyesi`nin yüzde 10 bütçesinin aktarıldığına dikkat çeken Ceylan, Çenesuyu A.Ş. üzerinden yapılan harcamaların Derince Belediyesi`ne yük olduğu ifade etti. Ceylan, özetle şunları söyledi: “Mal ve hizmet alımlarında limit dışına çıkılarak gelir bütçesi yüzde 10 aşılmıştır.
 

MECLİS ÜYELERİNDEN ALIM
Eski meclis üyesi Recep Demir ile meclis üyesi Okşin Becet`in kardeşine ait Becet Nalbur`dan malzeme alımları yapılmıştır. Reklam işleri de tek firmayla tek elden yürütülmüş ve ERT reklamdan devamlı hizmet alımı yapılmıştır. Yapılan satın almaların piyasa değerinin yüzde 30 üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır. Temizlik ihalesinde yine usulsüzlük görüyoruz. İhaleler pazarlık usulü olarak yapılmıştır. Araç kiralama işi ise parça parça yapılarak belediye zarara uğratılmıştır. Belediyenin israfa yönelik harcamaların önüne geçmesi gerekiyor. Temsil ve ağırlama giderlerinin oldukça fazla olduğu tespit edildi.


YARGIYA GİDECEKLER

Derince Belediyespor`a yapılan harcamalar çok fazladır. Birçok devre mülk belediyespora gelir olsun diye verilmiş. 44 Evler`deki kamulaştırma bedelleri çok yüksek. Derince`de arsa rayiç bedelleri arasında aynı sokaklarda çok büyük farklılıklar var. Meclisin karar vermesi gereken çalışmalarda bunun yapılmamış olması ayrıca dikkat çekici unsurlar olarak göze çarpıyor.” CHP`li meclis üyesi Serpil Ceylan bu konularda hukuki yollara başvuracaklarını da söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.


RAPOR MECLİSTEN GEÇTİ

Meclisin sonuna doğru başkan Alemdar söz alarak eleştirilere cevap verdi. Alemdar, bu eleştirileri dikkate alacaklarını ve gereken çalışmaları yapacaklarını belirtti. Alemdar daha sonra yasa gereği meclis başkanlığını bırakarak AKP`li meclis üyelerin arasına oturdu. AKP`li meclis üyesi Bedrettin Argun bir süre meclise başkanlık etti. Daha sonra 2009 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu ve oy çokluğuyla meclisten geçti.Derince Belediye Meclisi`nin bir sonraki toplantısının 4 Mayıs`ta yapılması da karara bağlandı. n Adnan AĞIRKAYA
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ