KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Halkevi esnafı, tahliye kararını durdurdu
Halkevi esnafı, tahliye kararını durdurdu
Güncel
23 Ekim 2012 Salı 11:01
  • 1776
  • 3

Halkevi esnafı, tahliye kararını durdurdu

İzmit Belediyesi tarafından kiralanan yerlerinden çıkarılmak istenen Halkevi’ndeki esnaf, yasal yollara başvurdu. İzmit Belediyesi dava sonuçlanana kadar esnafı tahliye edemeyecek

Halkevi`nde bulunan 35 dükkan, 2002 yılında İzmit Belediyesi tarafından esnafa kiralanmış, bu dükkanlar balıkçı, pişmaniyeci ve manav olarak hizmet vermeye başlamıştı. Kiralanan dükkanlar esnaf tarafından eksikleri giderilerek işletmeye açılmıştı. İzmit Belediyesi ise sözleşmeleri dolduğu gerekçesiyle, kiraya verdiği dükkanların tahliye edilmesi gerektiğini, bu dükkanların yıkılacağını esnafa gerek yazılı, gerek yapılan ikili görüşmelerde sözlü olarak bildirmişti. 

 
KARAR DURDURULDU
Esnaf ise İzmit Belediyesi`nin bu haksız uygulamasını durdurmak ve haklarını aramak için mahkemeye başvurdu. Mahkeme aldığı kararla tahliye ve yıkım sürecini, dava sonuçlanıncaya kadar durdurdu. Halkevi meydanında bir araya gelen esnaf, yaşanan süreçle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Esnaflar adına basın açıklamasını yapan Zeyni Oğuz, “Biz bir kısım halkevi esnafı adına ihtiyati tedbir talepli dava açarak, İzmit Belediyesi`ne karşı hukuki mücadeleyi başlattık.
 
YASALARA AYKIRI
İzmit Belediyesi`nin tek taraflı kamu gücünü kullanarak kanunlara aykırı bir şekilde yapacağı tahliye işlemlerinin açtığımız dava sonuçlanıncaya kadar durdurulması talebimizi mahkeme kabul etti. Dava sonuçlanıncaya kadar tahliye işlemlerinin durdurulması yönünde tedbir kararı verildi ve yargılama devam ediyor. Belediye, herhangi bir mahkeme kararı olmadan kamu gücünü kullanarak, usul ve yasalara aykırı bir şekilde Halkevi esnafına, üç defa ihtar göndermiş, tahliye işlemlerini 1 Kasım günü gerçekleştireceğini yazılı ve sözlü olarak beyan etmiştir. 
 
TEDBİR KARARI ALINDI
Mahkemeden tarafımızca tedbir kararı alınmasaydı, belediyenin gerçekleştireceği tahliye işlemleri kanunlara aykırılık teşkil edecekti. Bu tür kiralanan yerler için, 6570 sayılı yasa uygulanıyor. Bu yasanın kapsamı 1 Temmuz`da yürürlüğe giren 6098 sayılı Borçlar Kanunu içerisine alınmış olup, yasa ve Yargıtay uygulamaları; ‘Kanunda tahdidi olarak sayılan tahliye nedenleri olmadan, kiraya veren kiracıyı sözleşme süresi bitti diye tahliye edemez` der. 
 
İZMİT`E MAL OLDUK
İzmit Belediyesi`nin bir yargılama, herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın uygulamak istediği kamu gücü baskısı hakkaniyete aykırıdır. Her şeyden önemlisi İzmit Belediyesi`nin toplumsal bir sorun olan bu olaya yaklaşımının daha farklı olması gerekirdi. Yaklaşık 500 kişinin geçimini sağladığı bu iş yerlerinin tahliyesi demek, bu kişilerin geçimlerini sağladıkları işlerinin ellerinden alınması demek” dedi. Oğuz açıklamasının sonunda pişmaniyeciler olarak İzmit`e mal olduklarını belirtti.
 
RANDEVU VERMİYORLAR
Halkevi esnafı adına konuşan Zeyni Oğuz, “Bize bir proje sunmadan çıkın demeleri anlamsız. Balıkçılar da aynı şekilde durumdan tedirgin. Başkan yardımcısı Filiz Hanım`ın açıklaması kamu vicdanı adına rencide edici bir durum. Biz buraya ihaleyle değil sözleşmeyle geldik. Bu konuyu konuşmak için İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile 3 kez konuştular, şimdi bize randevu dahi vermiyorlar” diyerek haklarını sonuna kadar savunacaklarını söyledi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ